banner851

banner614

FINDIK ÜRETİCİSİNE KUMPAS VAR

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi olan Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran, fiyatıyla üreticisine kan ağlatan fındık hakkında üreticinin ve fındığın tekelin yemi olduğunu savunarak ‘el parasıyla sermaye yapıyorlar’ dediği tüccarları ağır bir dille eleştirdi. Fındık fiyatının mevcut durumundan emanete verenleri sorumlu tutan Başaran, üreticiye kumpas kurulduğunu kaydederek çıkış yolunu sıraladı.

banner619
Ekonomi 14.11.2016, 17:09 15.11.2016, 17:44
13844
FINDIK ÜRETİCİSİNE KUMPAS VAR

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi olan Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran, yazılı bir açıklamayla fındığın son durumunu değerlendirdi.

Fındık ve üreticisi tekelin yemi oldu
Hükümetin gelişen şartlara ilgisiz kaldığını söyleyen Başaran, fındık ve üreticisinin tekel olduğu ilan ettiği ifade edilen firmanın yemi olduğunu savundu. Söz konusu firmanın yalnız olmadığını kaydeden Başaran’ın eleştiri bombardımanından tüccarlarda payına düşeni aldı.

El parasıyla sermaye yapan sözüm ona ihracatçı, tüccar, fabrikacı olduğunu iddia eden fırsatçı ve rantiyeci grup…
Başaran, tüccarlara ilişkin eleştirilerini “Dünyada üretimde mutlak üstünlüğü olan bir üründe marka olma yolunda ilerleyemeyen, nihai ürün üretmekten aciz, ticari kabiliyetten yoksun, el parasıyla sermaye yapan sözüm ona ihracatçı, tüccar, fabrikacı olduğunu iddia eden fırsatçı ve rantiyeci grup, bu tekelci ile beraber hareket etmektedir. Tüm bunlar gizli olmayıp ayan beyan kamuoyunun gözü önünde yapılırken halen daha hükümetten ses çıkmamaktadır.” şeklinde ifade etti.

Fındık fiyatlarının son durumuna en çok sesi fındığını emanete verenlerin çıkardığını aktaran Başaran, tekel olarak ifade ettiği firma kadar üreticiyi suçladı.

Kumpastan çıkmanın yolunu sıraladı
Fındık üreticisine yapılanın “kumpas” olduğunu söyleyen Başaran 5 maddede üreticiye çıkış yolunu sıraladı. İşte Başaran’a göre çıkış yolu,
1-Öncelikli olarak devletin bu işe el atması, yasalara aykırı olarak oluşan tekelleşmenin bir an öne önün geçmesi,

2-Üreticinin ürününe gelecekte sahip çıkması adına bugün bile kendi alanında dev bir yapıya sahip olan doğru yönetildiğinde 10 tane Ferrero olan Fiskobirlik’e sahip çıkmalı;

3-Fiskobirlik yöneticilerinin akıllarını başlarına devşirerek üreticinin yanında olduğunu gösterecek çalışmalar yapması,

4-Üreticilerin sorumlu hareket ederek ve asıl gücün kedilerinde olduğu bilinciyle özellikle emanete fındık vermemeleri,

5-Rekabet kurulunun her şey bu kadar açık ve seçik ortadayken tekelleşmeye karşı gerekli müdahaleyi yapması gerekmektedir.
 

banner844
Yorumlar (65)
Başaran fındık al. 5 yıl önce
Siz ziraat odası olarak kasanizda biriken para ile fındık alıp okullarda dagitsaniza sayın basaran. Tüm ziraat odaları yapsın bunu bakalım findik 2 lira yukarı gidiyor mu gitmiyor mu? Biraz da siz koyun elinizi taşın altına.
zekai tuncer 5 yıl önce
sizler ziraat odaları olarak cumhur başkanına milli tarım fındıktır dedinizmi bu insanları sokağa çağırırım çifçinin canı yanıyor dedinizmi.siz levent bey önerileriniz tamamen doğru hiç itiraz yok ama girişim lazım harekete geçmek lazım sonuna kadar gitmeye hazırız emeğimizle oynatmayalım lütfen.
cemlettin iriç 5 yıl önce
ak partiye oy verdim elim kırılsaydıda vrmeseydim.8 milyon fındık üreticisini 3-5.tüccara boğduruyorlar 15 temmuz gecesi tankların önüne çıkanlar tüccar çocukları değil siyasi çocukları değil fakir fukara işci ve köylü çocukları idi malesef devletimiz bize sahip çıkmıyor gelecek seçim ve referandumanlarda bizlerde hükümetin yanında olmayacağız seçimlerde tüccarlardan oy isteyin
Kadir bolgu 5 yıl önce
Hani bizim vekillerimiz Ankaraya gidince bizleri unutuyorsunuz bu milletin karşısında hangi yüzle oy isteyecekler beyler merak ediyorum
baba yılmaz 5 yıl önce
10 lira bile çok hakkı 4-5 tl
ESNAF 5 yıl önce
ŞUAN tüccarların içinde bıle fındığı donduranlar var neden çünkü batmış fındığı satsa fındığı niye dondursun canım tüccarlar fındık donduran tüccarlar batmış esnafdir
VATANDAŞ 5 yıl önce
BAŞKAN BEY SENIN DEDIGIN FINDIGI 20 TL DEGİL 10 TL DE KENDI YEMEZ
baypipo 5 yıl önce
Fndik uzerine oynanan oyunlar emek hirsizligidir. findik ureticisinin emeginin tekeller tarafindan gasp edilip hukumetin buna sessiz kalmasidir. bu ulkede hersey kamu ihale kanunundan ibaret degil. ciftcinin emeginin devlet tarafindan korunmasi ve tekeller tarafindan gasp edilmesi onlwnmelidir. Tarm konusunda Akepe yonetimi sinifta kalmistir. saman ithal ettigimiz gibi bu hukumetin yanlis politikasi yuzune yakinda findik da ithal edecegiz ama iste o zaman is isten gecmis olacak.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın