banner614

FINDIKTAKİ BÜYÜK TEHLİKE!

banner619

Düzce’de fındık hasadı için hazırlıklar devam ederken, üründe verim düşüklüğüne neden olan zararlılara karşı dikkatli olunması istendi.

Ekonomi 16.05.2020, 09:30 18.05.2020, 10:53
4945
FINDIKTAKİ BÜYÜK TEHLİKE!
banner785

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı (UFK) Sebahattin Arslantürk, üreticilere, fındıkta rekoltenin geçen yıla göre az olması ihtimaline karşı bahçelerine girerek verimi artırmak için çaba göstermeleri çağrısında bulundu. Arslantürk, yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK'in son verilerine göre 728 bin hektarlık bir fındık bahçesinin yer aldığı Türkiye'de, ortalama verimin dekarda 100 kilogramın altında olduğuna dikkati çekti.

Fındığın bir dünya ürünü olduğunu belirten Arslantürk, "En fazlası da en iyisi de bizde. Ama son 10 yılın ortalamasına göre yıllık 650 bin ton dolayında fındık üretiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Bu miktarın artırılması gerektiğine işaret eden Arslantürk, şunları kaydetti:

"Bu ihraç sezonunda dış piyasa fındık satışımız 330-340 bin ton iç, yani 660-680 bin ton kabukluya tekabül eden bir miktar olacak. Bu fındık ihracat tarihinin rekoru demektir. Bu da gösteriyor ki ortalama üretimimiz iç tüketimi bırakın, neredeyse ihracata yetmeyecek durumda. Onun için daha çok çalışmalı, daha çok üretmeli, daha çok satmalı ve daha çok kazanmalıyız. Bunun için de üreticimiz bahçesindeki fındığa emek vermeli, bakım yapmalı, hastalıklarla mücadele etmeli ve dekarda üretimi ilk etapta asgari 150 kilonun üzerine çıkarıp, toplamda yıllık üretimimizi 1 milyon tonun üzerine taşımalıdır. Kaliteli olarak yapılacak bu üretimi Türk ihracatçısı rahatlıkla satar."

 "Külleme, kahverengi ve yeşil kokarca ile mücadele verelim"

Bilinçli zirai mücadele yapılması gerektiğini de belirten Arslantürk, şu ifadeleri kullandı:

"Külleme, kahverengi ve yeşil kokarca ile mücadele verelim. Ama bunu bilinçli yapalım. Uzmanlarından bilgi alalım, danışalım."

Arslantürk, şöyle devam etti: "Türkiye 2019 yılında 800 bin tona yakın fındık üretti. Fiyat 15 liradan başladı, 24 liraya kadar çıktı. Neden çıktı? Pazarı var, satılıyor. O zaman niye daha fazla üretip, daha fazla kazanmak için çaba sarf etmeyelim. Bunun için bahçelerimize girelim, fındığa emek verelim. Emeksiz kazanç olmaz."

Bir uyarı da ticaret borsalarından geldi

Öte yandan Karadeniz’deki fındık üretimi yapılan illerin Ticaret Borsaları, fındık üreticilerini kahverengi kokarca zararlısına karşı zirai mücadele konusunda uyardı. Borsaların sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, kahverengi kokarca zararlısının fındıkta büyük tehlike haline geldiği belirtildi.

Açıklamada, bitki özsuyunu emerek beslenen, boş ve buruşuk meyve oluşumu ile lekeli (urlu) zarara yol açan kahverengi kokarcanın, fındıkta yüzde 80 zarar yapma potansiyeline sahip olduğuna işaret edildi.

Erginlerin uçma kapasitesinin yüksek olduğu, yayılımının birçok istilacı türe göre daha büyük risk taşıdığı için mutlaka mücadele yapılması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, "Doğadaki kışlamış erginlere karşı mayıs ortasından itibaren haziran sonu, nimf ve yeni nesil erginlere karşı temmuz başı olduğu dönemlerde yüzey ve yeşil akşam ilaçlama şeklinde ruhsatlı ilaçlar kullanılarak yapılmalıdır." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, fındıkta önemli sorun teşkil eden külleme hastalığı ile mücadelenin de sürdürülmesi gerektiği bildirildi.

Yorumlar (9)
Yorumcu 9 ay önce
Reis italyanlara satilmasina ses cikarmadi findik fabrikalarinin.simdi tek yetki onkarda fiat belirlemede.kendi findiginizda sozsahibi degiliz buda bizde olur ancak.sonra millilik diye hava atarlar
Düzcede ikametgah eden kö 9 ay önce
Bahceye gel diyorsunuz birde utanmadan ben bu sene aldığım gübreyi findigima atamadım hangi bahceden bahsediyorsunuz. Yığılca yolu kapalı güzergah yolumuz diye tüm yigilcalı vatandaşlar bu sene fındığına bakamadı. Sözün bittiği yerdeyiz bu sene bizim fındıklar Allaha emanet..
Yığılcayı düzeltecek kahr 9 ay önce
Yolları açında gidelim bakım yapalım
Bide dalga geçer gibi bahçeye çağrıyomuş
Bahçe orda gitde yap bakımı
Aa 9 ay önce
Devlet bize 2B ile sattığı tarlayı orman bakanlığı geri alıyor. Önce saçmalık düzeltilsin.
Yığılca'dan 9 ay önce
Rekolte yüksek,arz fazla(650 bin ton),hatta geçen yildan da ürün var elde deyip ürünü maliyetine alın sonra 33 dolardan voleyi vurun. Şimdi rekolte yetersiz 1 milyon tondan fazla ürünü satarız diye milleti tarlaya çekmek için kandırmaya çalışın. Cok değil kazancınızın yarısına razı çiftci, var mısınız?
yığıllcalı 9 ay önce
yollar kapalı gelinde bizim bahçeleri ilaçlayın bakımını yapın bizde mahsül alalım biz zahmet
ahmet 9 ay önce
Çiftçinin alnının terini emeğini sömüre sömüre bi hal oldunuz. Önce mahsüle sahip çıkın
Fatih Şen başkan 9 ay önce
Aynı çağrıyı fiyatları belirleyen yetkililere de yapsanız . Bakin dolar 7 tl oldu . Vaadleri 5 dolar olacaktı. Fiyat 35 tl olmali diyebilecek Varmı bir babayigit
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13°
kapalı