banner851

banner614

FİYATI DÜŞÜRMEKLE SUÇLANIYORDU!

Türkiye’de fındık piyasasında tekel oluşturduğu iddia edilen Nutella’nın üreticisi Ferrero’nun Türkiye Başkanı Carlo Marsili, fındıkdaki fiyat düşüşleri ile ilgili “bizimle ilgisi yok” dedi.

banner619
Ekonomi 17.03.2016, 11:28 17.03.2016, 17:42
3553
FİYATI DÜŞÜRMEKLE SUÇLANIYORDU!
 SON günlerin en çok konuşulan konularından biri fındık oldu. Geçen yıl bir ara üreticide kilogramı 20 liraya kadar çıkan fındığın bu yılki fiyatı 9.5 liraya kadar düştü. Fiyatların düşmesiyle birlikte ‘fındıkta tekel oluşturulduğu’ iddiaları da ortaya atıldı. Bu iddialar üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de Toprak Mahsülleri Ofisi’nin müdahale alımında bulunabileceğini açıkladı. Müdahale alımı olmayınca da üretici birlikleri harekete geçti fındık sektöründe tekel oluşturduğu iddiasıyla Oltan Gıda’yı geçen yıl satın alan İtalyan Ferrero’nun fabrikası önüne siyah çelenk bıraktı.

Fındık sektöründe bu gelişmeler yaşanırken, fabrikaları önüne siyah çelenk bırakılan dünyaca ünlü Nutella’nın üreticisi Ferrero, Hürriyet’e açıklamalarda bulundu. Ferrero Türkiye Başkanı Carlo Marsili, “Fiyat konusunda Türkiye’de çok polemik de oldu. Fındığın üretici fiyatları 2011’de 6.5, 2012’de 4.6 2013’te de 4.6 TL idi. 2014’te ise 15.39’a kadar çıktı. Fiyat yükselişinde Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan don hadisesinin büyük payı vardı. Bu yüzden üretim miktarı bir hayli düştü. Arz azalınca fiyat yükseldi. Türkiye’de ilk defa başımıza gelen bir şey değil bu. 1994’ün şubat ayında da aynı şey yaşanmıştı. 2004 Nisan’da da olmuştu. Garip ama her 10 yılda bir karşımıza çıkmış bu durum. 2015’te ise bol üretim gerçekleşti. Üretim çok olunca da fiyat düştü. Bu arz ve talep yasasıdır. Bunda garip bir şey yok. Fındık fiyatları değişti diye Ferrero alım yapmayı kesmedi. Fiyatlar 16 liraya yaklaşınca da alım yapmaya devam ettik. Türkiye’de geçen yıl fiyatlar arttı diye İtalya ya da Şili’den fındık alımını arttırmadık ki. Türk fındığının dünyadaki en önemli elçilerinden biriyiz ve vazgeçmeyiz. Ayrıca ürünlerimizde kullandığımız fındıkların Türk fındığı olduğunu her zaman ifade ediyoruz. Ancak sadece Türkiye’den fındık almıyoruz. İtalya, Şili, Gürcistan ve Azerbaycan’dan fındık alıyoruz. En büyük alım ise Türkiye’den.”dedi.(KAYNAK:HÜRRİYET)

Yorumlar (11)
Tarafsız 6 yıl önce
Kim ne derse desin Italyanin söyledikleri doğru. Don oldu diye bu fındık yükseldi cok buyuk paralar kazanildi. Bu senede fındık bol oldu fiyat düştü. Asıl suçlu alım yapacağız deyip alım yapmayanlarda, emanet fındık verenler de, findigi bu kadar sahipsiz birakanlardir.
Düzceli 6 yıl önce
Sabahki ayazı gördünüzmü
Bekir 6 yıl önce
Artık on yılda bir olmuyor üretici öyle bir hale getirildiki resmen don olsun diye dua eder oldu.Bu senede don var ve 2014 yılından daha etkili karadenizde don oldu.Bir hafta sonra anlarsınız boyutlarını
Çiftçi 6 yıl önce
Fındıkta iller arası fiyatlar neden farklı bu durumu bimere yazıcam
Ali 6 yıl önce
Bu senede oldu don ordu giresunda yandı maalesef fındık hatta diğer yıllara oranla daha kuvvetli olmuş
Yusuf 6 yıl önce
Giresunla düzce arasında 1 tl fiyat farkı var bu nasıl oluyor
M.T. 6 yıl önce
Ferrero'nun ürünlerini boykot etmeye. nutella yememeye var mısınız.
Düzce 6 yıl önce
Ben 5tlye düşünce satacam
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın