banner851

banner614

FİYATLAR ALDI BAŞINI GİDİYOR

banner619

Türkiye’nin beyaz et ihtiyacının dörtte birinin karşılandığı Bolu’da, kısıtlama dönemlerinde restoranların kapalı olması sebebiyle beyaz et sektörü zora girdi. Pek çok firma üretimini durdururken son zamanlarda tavuk etine gelen zam oranı yüzde 20’leri buldu.

banner846
Ekonomi 28.06.2021, 13:00 28.06.2021, 16:23
1730
banner844

Kurban Bayramı yaklaşırken vatandaşlar kurbanlıkta ve kırmızı ette yaşanan fiyat artışından şikâyet ederken bir kötü haber de beyaz etten geldi. Yeni tip koronavirüs salgını sürecinde uygulanan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları ve restoranların kapalı olması, beyaz et sektörünü de olumsuz etkiledi.

Türkiye’nin beyaz ihtiyacının dörtte birlik kısmını karşılayan Bolu’da bazı firmalar üretimi durdurmak zorunda kaldı. Üretimin azalması ve ham madde fiyatlarındaki artış ise beyaz et fiyatlarında yükselmeye neden oldu. Son dönemde beyaz ete gelen zam oranı yüzde 20’leri buldu.

MALİYET ARTINCA FİYAT DA ARTTI

Tavuk eti fiyatlarının artmasında dünya genelinde üretimdeki azalmanın etkili olduğunu ifade eden beyaz et üreticisi Mustafa Aksoy, “Hammadde fiyatları ikiye katladı. Maliyetlerimiz de artıyor. Kullandığımız bütün ürünlerde mısırından soya fasulyesine kadar, kâğıdından naylonuna kadar fiyat artışı var. Tavuk da bundan etkileniyor. Tavuk son zamanlarda yüzde 20’ye yakın bir zamla karşılaştı ama yüzde 20’lik zam zarar ettiği dönemlerden mukayese edildiği için yüksek gibi görülüyor. Daha önce firmalar zararına tavukları üretip satmak zorunda kalıyorlardı. Bazı firmaların üretimi bırakması arzın azalmasına sebep oldu. Dolayısıyla fiyatların artmasında bunun da etkisi var.” dedi.

DÜŞÜŞ BEKLENMİYOR

Aksoy, 1 Temmuz itibariyle başlayacak olan tam normalleşme döneminde de tüketimin artmasına karşın fiyatlarda bir düşüş beklenmediğini söyleyerek, “Tavuk fiyatlarında bir düşüş olacağını düşünmüyorum. Çünkü ihracat talepleri de var. Bütün dünyada üretimde azalma var. Üretimde azalma olunca dolayısıyla serbest piyasa ekonomisi çalışıyor ve fiyatlar artıyor.” dedi.

TEMMUZ AYINDA TÜKETİM ARTACAK

Temmuz ayı itibarıyla tavuk eti tüketiminin artmasını beklediklerini ancak fiyatları piyasanın kendisinin belirleyeceğini kaydeden Aksoy, “Pazar günlerinin kapalı olması tavuk tüketiminin daha fazla olduğu yerler, mangallar, restoranlar, okullar kapalıydı. Temmuz ayındaki hafta sonlarında pazar günü de sokağa çıkma yasağının olmaması tüketimi artırır diye düşünüyorum. Bunun fiyatlara etkisini piyasa kendiliğinden belirleyecektir.” ifadelerini kullandı.

(ÖNCÜ HABER MERKEZİ / İHA)

Yorumlar (0)