banner851

banner614

FİYATLAR ARTTI, KREDİLER ZORLAŞTI, SATIŞLAR DİBİ GÖRDÜ

TÜİK, Ağustos ayına ait konut satış istatistiklerini yayımladı. Buna göre Düzce’de konut satışı adeta çakıldı. Geçen yılın aynı ayında 913 konutun satıldığı Düzce’de bu yıl 663 kişi ev sahibi olabildi.

banner619
Ekonomi 14.09.2021, 15:15
1974
FİYATLAR ARTTI, KREDİLER ZORLAŞTI, SATIŞLAR DİBİ GÖRDÜ

Yeni tip koronavirüs salgınının ülkemizde ilk kez görüldüğü 2020’de büyükşehirlerden küçük şehirlere göçün artması ve konuta olan talebin artması hem düşük faiz hem de kredi koşullarının cazip olması konut satışlarında rekoru getirmişti.

Devam eden süreçte kredi koşullarının zorlaşması, faiz artırımı, enflasyonun gelir kaybına neden olması ev sahibi olmak isteyenleri vurdu. Bu dönemde neredeyse her kaleme gelen zamların inşaat malzemelerine de yansımasıyla konut maliyetleri de arttı. Tüm bu nedenlerin yansıması olarak konut fiyatlarındaki kontrol edilemeyen artış nedeniyle satışlar dibi gördü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı Ağustos ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde konut satışları Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17 oranında azalarak 170 binden 141 bine geriledi.

EN ÇOK İSTANBUL, EN AZ HAKKÂRİ

Konut satışlarında İstanbul 24 bin 286 konut satışı ve yüzde 17,2 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u 13 bin 642 konut satışı ve yüzde 9,6 pay ile Ankara, 7 bin 731 konut satışı ve yüzde 5,5 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 16 konut ile Hakkâri ve 28 konut ile Ardahan oldu.

DÜZCE’DE KONUT SATIŞLARI ÇAKILDI

Düzce’de ise azalış oranı Türkiye genelini geçerken konut satışları adeta çakıldı. Bu yılın Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre konut satışları yüzde 27 oranında azaldı. Ağustos ayında Düzce’de 663 konutun satışı yapıldı. Ev sahibi olan 107 kişi ise ipotekli satış ile borçlanarak ödeme yaptı. Geçen yıl Ağustos ayında Düzce’de 913 konutu satışı yapılmış, salgına rağmen 2019’a göre yüzde 83 oranında rekor artış kaydedilmişti.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (5)
Muzaffer 1 hafta önce
Merak etmeyin. Fındık satışları arttıkça ev satışları fırlar. Fındık parasını alan ev almaya koşar
Vtandaş 1 hafta önce
Kredi düştü diye kredi oranından daha fazla zam yaparken iyi. Daire fiyatları ederinin 2-3 katına çıktı. Kredi ile ev alanlar gelecek 10 yıl borç ödeyecek. işsizlik ve enflasyon arttıkça alın gücü de kalmadı. Satışlar daha dibi görmemiş bence biraz daha düşsün, fiyatlarda dibi görsün. Vatandaşı fahiş fiyattan sattıkları günlere saysınlar ellerinde kalan daireleri.
Düzceli 1 hafta önce
Hamdolsun eskiden yokluk vardı şimdi herşey bol. Biraz şükretmek lazım
MOTORCU 1 hafta önce
EV FİYATLARI ARTTI DİYE 20 SENELİK KALICI KONUTLARDAKİ EVLER BİLE 250 BİNDEN SATILMAYA BAŞLADI. GÖZÜ DOYMAYAN HERKESİN ELİNDE PATLASIN İNŞALLAH
Öz Afganistanlı 1 hafta önce
Alacak olan elini çabuk tutsun düzce de arz fazlası var bu bitince fiyat ikiye katlar malum göç te var yoksa toki peşinde ömrünüz kirada geçer