banner851

banner614

GELİŞİGÜZEL YERLEŞEMEYECEKLER

Hasata sayılı günler kala fındık toplamak için memleketlerinden Düzce yollarına düşen mevsimlik işçilerin ulaşım, barınma ve sağlık gibi ihtiyaçlarına ilişkin bazı kararlar alındı.

banner619
Ekonomi 06.08.2013, 17:25
221
GELİŞİGÜZEL YERLEŞEMEYECEKLER

Mevsimlik ve gezici tarım işçisi olarak çalışmak amacıyla Düzce'ye gelen vatandaşların ulaşım, barınma ve sağlık gibi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik valilik tarafından bir takım kararlar alındı.

 
Buna göre; fındık toplamak için Düzce'ye gelen işçilerin konaklama ve yeme ihtiyaçlarını işveren karşılayacak. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı işçiler ve işveren arasında sıkıntı yaşanırsa ve kalacak yer ayarlanmazsa gelişigüzel istedikleri yere yerleşemeyecekler. Bu durumda talep olursa işçiler için Gümüşpınar köyünde yeni çadır alanı kurulacak. Kurulan çadırlarda kalan işçiler en yakın toplum sağlığı merkezlerinde sağlık taramasında geçirilecek ve sağlık durumları takip edilecek.
 
Ayrıca valilikten gelen açıklamaya göre; Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden Tarım Aracısı Belgesi almadan ve mevsimlik işçiler ile Mevsimlik Tarım İş Sözleşmesi imzalamadan getirilen işçiler ile 16 yaşından küçük işçiler çalıştırılmayacak.
 
Fındık işçilerinin bu yılki yevmiyesi 35.00 TL olurken patoz saat ücreti 110.00 TL olarak açıklandı.Haber: M. YILMAZ

Yorumlar (0)