banner851

banner955

“GÜBRE FİYATLARI DÜŞMELİ”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kuru soğan ve patateste geçtiğimiz hafta yüksek seyreden hava sıcaklıkları ürünlerin depo ömrünü azalttığı bildirerek, “Üreticilerimizin bekleyecek gücü de zamanı da kalmamıştır” dedi. Bayraktar, durumun böyle devam etmesiyle üreticinin üretimden vazgeçeceğini ve seneye fiyatların tavan yapacağını belirtti. Bayraktar ayrıca kurdaki yükselişle birlikte artan gübre fiyatlarının da düşmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ekonomi 17.02.2021, 13:45 17.02.2021, 13:40
1506
“GÜBRE FİYATLARI DÜŞMELİ”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde artacak olan hava sıcaklıkları ile birlikte soğan ve patateste yeni mahsul ürünün hasat tarihlerinin öne gelebileceği de dikkate alındığında, eldeki patates ve soğanın acilen pazarlanmasının gerektiğini vurguladı.

“ELDEKİ PATATES ACİLEN PAZARLANMALI”

Üreticilerimizin karşılaştıkları pazarlama sorununun çözülmesi için Belediyelerin alıma başlamasının memnuniyet verici olduğunu belirterek şöyle devam etti:

Önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının yeniden artışıyla birlikte soğan ve patateste yeni mahsul ürünün hasat tarihlerinin öne gelebileceğini belirten Bayraktar, “Eldeki patates ve soğanın acilen pazarlanması gerekmektedir.

Bu ürünlerle ilgili üreticilerimizin yaşadığı pazarlama sorunlarını Sayın Cumhurbaşkanımıza, ilgili Bakanlarımıza,  vali, belediye başkanları ve illerin milletvekillerine pazarlama sorunlarının başladığı günlerde iletmiştik.

“BELEDİYELERİN ALIM YAPMASI MEMNUNİYET VERİCİ”

Bu sorunlarla ilgili yaptığımız açıklamalar yazılı basında ve televizyonlarda geniş bir şekilde yer aldı. Üreticilerimizin karşılaştıkları pazarlama sorununun çözümlenmesi için Belediyelerin alıma başlaması memnuniyet vericidir. Belediyelerimize teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“BELEDİYELERİN SOĞAN ALIMINA DA GİRMESİNİ BEKLİYORUZ”

Daha fazla belediyenin alım yapmasını beklediklerini söyleyen Bayraktar, “Belediyelerin soğan alımına da girmesini bekliyoruz. Belediyelerin alımlara girmesi, Milli Savunma Bakanlığı, ceza evleri, huzur evleri, hastanelerin yemek menülerinde bu ürünlere daha fazla yer vermeleri, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Türkşeker gibi kuruluşların alım yapmaları üreticilerimizi rahatlatacağı gibi, gıda israfının da önüne geçilmiş olunacaktır” dedi.

“PANDEMİ EN ÇOK SOĞAN VE PATATESİ VURDU”

Pandeminin en çok patates ve soğanı vurduğunu ifade eden Bayraktar sözlerine şöyle devam etti:

“Pandemi nedeniyle, karantina tedbirleri kapsamında otel ve lokantaların tam kapasite çalışmaması, okulların uzaktan eğitim yapması, esnek çalışma saatleri ve hafta sonu kısıtlamaları nedeniyle patates ve kuru soğanda talepte daralma yaşandı. Bu nedenle, pandemi en çok patates ve soğanı vurdu.

Bu duruma rekoltenin geçen yıla göre patateste yüzde 4,4, kuru soğanda yüzde 3,6 artması da eklenince üreticilerimiz ciddi pazarlama sorunları ile karşı karşıya kaldı.  Nitekim bugün yaklaşık 1 milyon 700 bin ton patates, 220 bin ton kuru soğan depoda beklemektedir. Üreticimiz oluşan fire nedeniyle kilogramı 1 liranın üzerine çıkan ürününü maliyetin altında bir fiyatla kilogramı 60 kuruşa satmaktadır.

Üretimde meydana gelen dalgalanmalar fiyat istikrarsızlığını da beraberinde getirmektedir. Patates ve soğan fiyatlarının arttığı dönemde tüketiciler, fiyatların düştüğü dönemde de üreticilerimiz mağdur olmaktadır.

“ÜRETİCİ ÜRETİMDEN KAÇARSA SENEYE FİYATLAR ARTAR”

Pandemi nedeniyle yaşanan sürecin gıdanın ve gıdaya erişimin ne denli önemli olduğunu bir kez daha göz önüne serdiğini belirten Bayraktar,   “Üreticilerimiz istikrarlı bir gelir elde edip ürünlerini sorunsuz bir şekilde pazarlayabilmeli, tüketicimiz de makul ve istikrarlı bir fiyatla ürün tüketebilmelidir. Aksi takdirde üreticimiz patates ve soğan üretiminden kaçarsa seneye bu ürünleri çok pahalı tüketiriz.

Planlı ve sürdürülebilir bir üretimin gerçekleşmesi, üreticilerimizin en büyük beklentisidir. Bu nedenledir ki, soğan ve patates gibi üretimde dalgalanmaların çok sık yaşandığı ürünlerde, üretim planlaması yapılarak, üreticilerimiz nerede, ne kadar ürün yetiştireceğini bilmeli, üretim Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre belirlenmeli, üretimde, fiyatlarda ve üretici gelirlerinde istikrar sağlanmalıdır” dedi.

“GÜBRE FİYATLARI DÜŞMELİ”

Kura bağlı olarak artan ancak kurda son 6 aydaki en düşük dönemin yaşanmasına rağmen düşmeyen gübre fiyatlarıyla ilgili de konuşan Bayraktar,  “Son dönemde artan gübre fiyatlarının kura bağlı olarak düşmesini bekliyoruz. Yüksek gübre fiyatları çiftçilerimizin gübre tüketimini azaltacak, bu durum üretimi olumsuz etkileyecektir. bu nedenle acilen gübre fiyatları düşürülmelidir.  Aksi takdirde, üretici üretime küsmekte, milli servet israf edilmekte, gıda fiyatları da artmaktadır” diye konuştu.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (2)
Düzceli 2 yıl önce
Patates 2 hafta önce 5 tl ye satılıyordu üretici stok yapıp fiyatı yükselmektense piyasaya sürüp uygun fiyatla satılıp tüketilirdi hava şartları hesapları bozdu
Düzceli 2 yıl önce
Patates 2 hafta önce 5 tl ye satılıyordu üretici stok yapıp fiyatı yükselmektense piyasaya sürüp uygun fiyatla satılıp tüketilirdi hava şartları hesapları bozdu