banner851

banner614

Gümrük Vergisinden Muaf Olan Eşyalar

Hayır, ve gönüllük esasına dayalı alınan eşyalarla, terör mağdurları başta olmak üzere, alınan taşıtlar gümrük vergisinden muaf olacak.

banner619
Ekonomi 13.06.2008, 13:57
201
Gümrük Vergisinden Muaf Olan Eşyalar

Hayır, ve gönüllük esasına dayalı alınan eşyalarla, terör mağdurları başta olmak üzere, sakat kişilere için alınan motor silindir hacmi 2500 cc dahil kadar olan taşıtlar da arazi taşıtları ve binek otomobiller hariç gümrük vergisinden muaf olacak.

Eşyanın serbest dolaşımı girişinde, kişiler veya eşya için gümrük vergilerinden muafiyet veya istisna tanınacak halleri kapsayan, “Gümrük Vergilerinden Muafiyet ve İstisna Tanınacak Haller Hakkındaki Kararda” değişiklik yapıldı. Değişikliğe ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, gümrük vergileri ödenmeksizin ithal edilebilecek toplam gerçek kıymeti 300 avroya geçmeyen eşya saklı kalmak üzere, yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen ya da 18 ve daha yukarı yaştaki yolcuların beraberlerinde veya kendilerinden 2 ay önce veya 6 ay sonraki süreler içinde gelip, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen ve her bir sevkiyat ya da yolcu başına kıymeti 1500 avroyu geçmeyen eşyadan tek ve maktu bir vergi tahsil edilecek. Bu eşyanın, Türkiye'deki kişilere posta veya kargo taşımacılığı yoluyla gönderilmiş, yolcuların beraberlerinde getirilmiş, hediye edilmek üzere ya da bu amaçla gönderilen eşyaların kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus olması gerekiyor. Yani ticari bir miktar ve mahiyet arz ettiği takdirde, ilgili eşyaya muafiyet ve istisna tanınmayacak. Ayrıca, muafiyetten yararlanacak sağlık ya da tıbbi araştırma kurum veya kuruluşu, eşyanın insan sağlığı ve ürün güvenliği yönlerinden uygun olduğunu Sağlık Bakanlığından alınacak belgeyle gümrük idaresine tevsik edecek.

 

Yorumlar (0)