banner851

banner955

HALK EKMEK NE KADAR OLACAK?

Düzce’de yeni yıla az bir zaman kala ‘maliyetlerdeki artış’ gerekçesiyle ekmeğe yine zam yolda… Düzce Fırıncılar Odası Başkanı İbrahim Korkmaz, ekmek zammı ile ilgili yılbaşından öncesine işaret etti. Korkmaz haber merkezimize yaptığı açıklamada, “Şartlara göre yılbaşından önce de ekmeğe zam yapabiliriz. 200 gramın ekmeğin fiyatı 4 TL’den 5 TL’ye çıkacak.” dedi.

Ekonomi 10.11.2022, 15:00 10.11.2022, 15:01
2473
HALK EKMEK NE KADAR OLACAK?

Düzce’de maliyetlerdeki artışları gerekçe gösteren fırıncılar, 2022’nin ilk aylarında ekmeğe peş peşe zam yapmıştı. Böylelikle il genelinde ekmek fiyatları 4 TL’ye kadar yükselirken, son aylarda simit de aynı fiyatla satılmaya başlandı.

Halk ekmek 3.75 TL olacak

2023’e az bir zaman kala ekmeğe zam yine gündemde… Un ve işçi giderlerinin yanı sıra elektrik ve doğalgaz fiyatlarının artması ile birlikte ülke genelinde olduğu gibi Düzce’de de fırıncılar, ekmek zammı için harekete geçti. Zamlı fiyatlarla birlikte Düzce’de 200 gram ekmeğin 4 TL’den 5 TL’ye, Halk Ekmek büfelerinde ise 3 TL’den 3 lira 75 kuruşa satılması planlanıyor.

Korkmaz: Yılbaşından önce zam yapmak zorunda kalabiliriz

Düzce’de siyasetin de gündeminde olan ekmek zammı ile ilgili Öncü Haber Merkezi’ne konuşan Düzce Fırıncılar Odası Başkanı İbrahim Korkmaz, zam için yılbaşından öncesine işaret ederek, “Yılbaşından sonra durumlar ne olur bilemiyoruz. Artan maliyetlerimiz karşısında mecburen yılbaşından önce ekmeğe zam yapmak zorunda kalabiliriz. Zamla ile birlikte 200 gram ekmeğin fiyatı 4 TL’den, 5 TL’ye çıkartılacak. Halk Ekmek büfelerinde ise 3 TL olan ekmek fiyatı 3.75’e yükselecek.” dedi.

Öte yandan birçok ilden ekmek fiyatlarına zam geleceği yönünde artan tepkiler üzerine Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'den açıklama geldi.

"Zaten sübvanse ediyoruz"

Kirişçi açıklamasında, “Biz ekmek yapan fırıncının kullanacağı unu Toprak Mahsulleri Ofisi olarak sübvanse ediyoruz, ton başına 2 bin 950 lira. Dolayısıyla bizim üreticilere ödediğimiz paranın 2 bin 950 lira altında bir fiyatla bunu un sanayicisine verip, 'Sen de un yap bundan, bunu da fırınlara ver' dediğimizde biz görevimizi bakanlık olarak yapmış oluyoruz.” dedi.

Türkiye'nin un, makarna, irmik ve bulgur sanayisinde atıl kapasitesi olduğuna dikkati çeken Kirişci, Rusya'dan alınacak bedelsiz buğdayın işlendikten sonra bunları az gelişmiş ülkelere bedava dağıtmayı arzuladıklarını sözlerine ekledi.

Yorumlar (8)
ESNAF 3 hafta önce
yarın ekmek 5 tl olacak vatana millete hayırlı olsun
Bilgin Arslan 3 hafta önce
10 TL yapısında rahatlasın
uzaktan 3 hafta önce
fırıncı odası başkanının halk ekmek büfelerine verdiği ekmekteki eksik gramaj soruşturması ne oldu. haberini yapın bekliyoruz
Fırıncınızdan haberiniz y 3 hafta önce
Gölyaka da zaten 5 TL den yiyoruz, ne yılbaşı, bir yerden haberiniz yok, oda başkanı iseniz neden 5 TL den satılan yerlerden bilginiz yok, yapılacak diyorsunuz da zaten 5 TL şu an.
Vatandaş 3 hafta önce
Hemen yapın zaten asgari ücrete zam olcağını duydunuz ya herkes yapsın yapsın rahat etsinler fırsatcılar çok etrafta yazık bizlere insanlara.yazıklar olsun vAllahi Allah hayr etsin sonumuzu
Vatandaş rica ediyor 3 hafta önce
Fakirin yiyeceği bir ekmek var zaten 200 gr insan doymuyor bile ... Bari ekmeğimize dokunmayın... Herşeye zam yaptınız fakirin ekmeğine göz dikmeyin ...
Ergin 3 hafta önce
Hep derim bu fırıncıların yatacak yeri yok
DEVLET 3 hafta önce
KORKMAZ'DAN KORKUTAN HABER