banner851

banner614

“HER SENE YANILIYORLAR, BU İŞİ PROFESYONELLER YAPSIN”

Fındıkta ağustos başında başlayacak olan hasat dönemi öncesi tüm gözler Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıklayacağı rekolte ve belirlenecek fındık fiyatlarına çevrilirken rekoltenin 680 bin ton olarak açıklanacağı iddiasına tepki geldi. Ulusal Fındık Konseyi Sebahattin Aktürk, bu tahmini ‘sektörle alay etmek’ olacağını belirterek, “Toplamda 800 bin tondan fazla bir rekoltenin dallarda mevcut olduğunu net olarak söyleyebiliyoruz. Bu denli düşük bir tahminde bulunmalarını ve buradaki hedeflerini de anlamakta güçlük çekiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ekonomi 14.07.2021, 17:40
948
“HER SENE YANILIYORLAR, BU İŞİ PROFESYONELLER YAPSIN”

Türkiye’de milyonlarca insanın geçim kaynağı olan fındıkta ağustos başında başlayacak olan hasat dönemi öncesi gözler Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıklayacağı rekolteye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyuracağı fındık fiyatlarına çevrildi.

“SEKTÖRLE ALAY ETMEKTEN BAŞKA ANLAMA GELMEZ

Bakanlık çatısı altında çalışmalarını sürdüren komisyon tarafından belirlenecek olan fındık rekoltesinin 680 bin ton olarak açıklanacağı iddiası sektör temsilcilerinde ve üreticide tepki çekti. Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk’den sert bir açıklamayla duruma tepki gösterirken henüz kamuoyuna açıklanmamasına rağmen tüm illerden toparlayarak tespit ettikleri 680 bin tonluk fındık rekoltesi tahmininin, sektörün tümü ile alay etmekten başka bir anlama gelmeyeceğini söyledi.

“HER SENE YANILIYORLAR, BU İŞİ PROFESYONELLER YAPSIN”

Bu sene fındık rekoltesinin 800 bin tonu aşacağını kaydeden UFK Başkanı Arslantürk, “Hemen hemen yılın 12 ayında ve her ayın da 1 haftası bahçelerde geçecek şekilde yaptığımız çalışmadaki rekolte tahminlerine göre, bu yıl Batı Karadeniz Bölgesi’nde en az 300 bin, Orta ve Doğu Karadeniz de ise 500 bin tonun üzerinde, yani toplamda 800 bin tondan fazla bir rekoltenin dallarda mevcut olduğunu net olarak söyleyebiliyoruz. Bu bağlamda Tarım ve Orman Bakanlığı’nca oluşturulan Rekolte Tahmin Komisyonlarının, bu denli düşük bir tahminde bulunmalarını ve buradaki hedeflerini de anlamakta güçlük çekiyoruz. Gerçi aynı şekilde 2006, 2008 ve 2013’de her yıl 100’er bin ton ve üzeri, diğer yıllarda da 30-40 bin ton civarında yanılgılar yine bu komisyonlar tarafından yapılmıştı. Bu da bir gerçeği ortaya koymaktadır. Artık rekolte çalışmalarının profesyonel bir oluşum tarafından yapılmalıdır.” sözleriyle rekolte tespit sistemini eleştirdi.

“HATALI REKOLTEDEN YARAR UMMAYIN!”

Üreticinin bile yanılarak zarar etmesine de meydan veren rekolte tahminleri sonucunda hem bölge, hem de ülkenin kayıp ettiğini ifade eden Sebahattin Arslantürk, “Bilinmesi gereken bir gerçek daha var ki, artık ne kadar çok üretirsek, üreticinin de geliri o derece de artabilecektir. Böylelikle hem bölge, hem ülke kazanacaktır. Bir başka gerçek de, gerek Türkiye’deki gerekse yurt dışındaki satıcı ve alıcılar bahçelerde rekolte çalışmalarını başta da ifade ettiğimiz gibi yıl boyunca en rantabl ve gerçekçi şekilde yapmaktadırlar. Gerçek rekolteyi, yani 800 bin tonun üzerini fındık alış verişini yapacak ve yapan firmalar net bir şekilde bilmektedirler. Bundan dolayı, hatalı, hatta eksik diyebileceğimiz rekolte tahmini yaparak, bundan yarar umanlar geçmişte yanılıp kaybetmelerine rağmen maalesef bugün aynı şekilde hareket etmektedirler” dedi.

“TÜRKİYE’NİN FINDIKTA ÜRETİM PAYI DÜŞÜYOR”

Arslantürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Her işin başı üretim” diyerek başlattığı üretim seferberliğine de dikkat çekerek, “Türkiye olarak hedefimiz dünya üretiminden azami payı alabilmek olmalıdır. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Pakdemirli’nin ifade ettiği yüzde 65’e kadar düşen paydaki acı gerçekle karşılaşmamaktır. Hedefimiz daha çok çalışıp, daha çok üretip, daha çok satarak, ülkemizin fındıktan sağladığı döviz girdisini bugünkü 2 milyar dolardan, 4-5 milyar dolara çıkarıp başta üreticilerimiz olmak üzere tüccarımız, sanayicimiz, ihracatçımızın, yani ülkemizin bir bütün halinde kazanımını sağlamak olmalıdır” ifadelerini kullandı.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (4)
Mehmet 5 ay önce
Ocak ayında fındık bahçelerine girip de karanfil satanlara 1 milyon ton fındık olacak diyenlere bir şey demiyordunuz. Şimdi yetkili kişiler görevlerini yapıyor ve dalda görülen fındığı söyleyecekler. Neden zorunuza gidiyor acaba? Yoksa 35 lira olması gereken fındığı nasıl 22 liraya alırız hesabını mı yapıyorsunuz.Yani siz üzüm mü yiyeceksiniz yoksa bizi mi döveceksiniz?
Memet 5 ay önce
Rekolte her yıl kasten yüksek açıklanır belki bu yıl olması gerektiği gibi açıklanacak.U.F.Konseyi başkanı üretici adına mı konuşuyor acaba yoksa Ferroli adına mı bilemem ama bildiğim bir şey var ki köylü ırgat, köle gibi çalışacak birileri de devamlı köylünün sırtında deh deh diyecek.Bakalim bu devran nereye kadar gidecek!!! Birkaç babayiğit çıkıp Fındık alım işleme ve satım kooperatifi adında bir organizasyon kurabilirse ve üreticiye güven verirse bence fındıktaki haksız rekabet ve tekel kırılır ve köylü hak ettiği emeğini alır.Yoksa biz bu türküleri çok çalar çok söyleriz.
YAVUZ0881 5 ay önce
Bu memlekette şu anda üreten kim varsa üretiği ürün hiç bir değeri YOK hükümet zaten üreticinin bir numaralı düşmanı bi pahalılık neden çiftçi üreticinin iliği emildiği için ithalat patladığı için memleket ateş pahası yazık bu memlekete
Fındık üreticisi 5 ay önce
Biri şu aslan-(türk) parçasına bi sorsun bakalım bundan çıkarı neymiş öğrenelim 680 bin olsa cebine girecek para mı azalıyor önce bunu bi anlatsın kimse artık sizin ayak oyunlarınıza inanmıyor çünkü çok belli ediyorsunuz yapmakta olduğunuz fiyat manipülasyonunu 800 bin olsa fiyatı olması gerekenden aşağıda 680 bin olsa olması gereken olacak buda işinize gelmiyor