banner851

banner614

İLK İHRACAT AKÇAKOCA’DAN

banner619

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ağustos ayı ihracat verilerini Akçakoca’da açıkladı. Açıklamanın ardından 2015 yılının ilk fındık ihracatı için fındıklar TIR’lara yüklendi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, fındıkta 2013 hedefine ulaşılması için yenilikçiliğin teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

banner846
Ekonomi 01.09.2015, 15:42
2041
İLK İHRACAT AKÇAKOCA’DAN
banner844
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin de iştirak ettiği toplantıda Düzce'nin en önemli gelir kaynaklarından biri olan Fındık ihracatına dikkat çekildi ve 2015-2016 Fındık Sezon açılışı dolayısıyla da ihracata kattığı değere vurgu yapıldı.


Toplantıda Ağustos ayı ihracat rakamlarının açıklanmasının ardından Düzce'nin ihracatına desteklerinden dolayı Düzce Valisi Ali Fidan, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş ve Düzce Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Karslıoğlu’na ve Düzce'de ihracat rakamlarını üst seviyelere taşıyan şirketlere ödül takdim edildi.Toplantının ardından Akçakoca Merkez Camisi önünde düzenlenen törene geçidi. 2015 yılının ilk fındık ihracatı için fındıklar TIR’lara yüklendi.

2015 yılı ilk fındık mahsulü TIR’lara yüklenmeden önce konuşma yapan TİM Başkanı Büyükekşi, Akçakoca’nın fındık konusunda önde gelen yörelerden biri olduğunu kaydetti. Fındık sektörü ihracatta da 2023 hedeflerinin üzerinde bir performans izlediğini kaydeden Büyükekşi, devletin uyguladığı fındık stratejisine dikkat çekti.


Ekşi, "Fındık sektörünün yeni 2023 hedefi 3,5 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmak. Bu hedefe ulaşabilmek için fındık dünyasında araştırmanın ve yenilikçiliğin teşvik edilmesini çok önemli buluyoruz. Diğer taraftan üretimde maksimum verimlilik için tarımsal mekanizasyon, teraslama ve sulama imkanlarının geliştirilmesi, üretimin modernize edilmesi ile 2023 hedeflerine ulaşacağımıza inanıyoruz" dedi.

Vali Ali Fidan ise fındık mahsulü bölgenin kalkınmasında önemli rol oynadığına vurgu yaptı. Konuşmaların ardından 2015 yılı ilk fındık mahsulleri, folklifler aracılı ile TIR’lara yüklendi. TIR’lar, kurdele kesim töreninin ardından alkışlarla ilk fındık ihracatı için yola çıktı.
Yorumlar (4)
musa 6 yıl önce
sen kilosu misal 50 liraya fındık satarsın. alaman o fındığı alır. sana kilosu 200 liraya çikolata yapıp geri satar. sen de ihracat yaptım diye sevinirsin... kabuklu fındık satmayı marifet gibi anlatmayın. işleyin öyle satın.
HACI 6 yıl önce
İhracatı RAKAMI TAMAMDA ALIM FIYATINI NEDEN OKADAR DÜŞÜK ACIKLADINIZ.KİMLERE KAÇ DOLAR FAZLA KAZANDIRIYORSUNUZ.
düzceli 6 yıl önce
kaça ihraç edildi onuda açıklasaydınız?çalışmadan yorulmadan köylünün elindeki fındığı yok fiyatına alarak kimler ne kadar kazanmıştır?İhracat fiyatını açıklayınız..
Aa 6 yıl önce
Fındık getirisi o kadar iyi de neden köylüden ucuz alma derdindesiniz?
18°
açık