banner851

banner614

İŞSİZLİK GERÇEĞİ!

Bir Türkiye hastalığı olan "İş beğenmeme" Düzce'de kendisini fazlasıyla hissettirmeye devam ediyor. 30 Kasım itibariyle İŞKUR'a kayıtlı il genelindeki toplam işsiz sayısı 10 bin 676 olarak kayıtlara yansırken, bu rakam içerisinde sadece 1301 kişinin vasıfsız sınıfta olduğu geri kalanının kendi şartlarına uygun iş aradığı öğrenildi.

banner619
Ekonomi 01.12.2016, 11:54 02.12.2016, 12:33
4848
İŞSİZLİK GERÇEĞİ!

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Düzce'de de işsizlik sorununa düzenlenen mesleki eğitimler ve hayata geçirilen projelerle çözüm aranmaya çalışılıyor. İlçelere kurulacaklarla birlikte Düzce'de sayısı 5'e yükselecek olan organize sanayi bölgelerinde kurulan fabrikalarla birlikte istihdam kapasitesinin giderek yükseldiği kentte, işsizlerin varlığına karşılık iş açığı doldurulamıyor. Bunda en başlı etken olarak ise iş aramak için Düzce Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü'nün kapısını çalan vatandaşların büyük bölümünün "İş beğenmesi" gösteriliyor. Son olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün öncülüğünde Düzce TSO tarafından üniversitenin konferans salonunda düzenlenen Düzce Sanayi ve Ticaret Şurası'na katılan yatırımcıların yakındığı en başlı konu olan kalifiye eleman bulmadaki zorluk konusunda alternatif çözümler aranadursun, sorunun ana kaynağında toplumsal algı olarak halen mesleki ve teknik eğitimin yerinin olmaması gösteriliyor.

Düzce'de 10 bin 676 işsiz var

Düzce'deki işsizlik rakamları irdelendiğinde de aynı sorunla yüzleşiliyor. Düzce Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'nden edinilen bilgilere göre; 30 Kasım 2016 itibariyle kuruma kayıtlı Düzce genelindeki toplam işsiz sayısı 10 bin 676 olarak kayıtlardaki yerini aldı. Bu rakam içerisinde sadece 1301 kişinin beden gücüne dayalı vasıfsız işsiz olduğu öğrenilirken geri kalan 9 bin 375 kişinin kendi şartlarına uygun iş aradığı bilgisi edinildi. Düzce'de aktif olarak işsizlik maaşı alan kişi sayısı ise 3373 olarak açıklandı.

İşsizler tekstili tercih etmiyor

Öte yandan Düzce'de en fazla istihdamın sağlandığı sektör olan tekstilde işçiye ihtiyacın yoğun şekilde devam ettiği şu günlerde, iş yeri sahipleri vasıflı/vasıfsız eleman bulmakta zorlanıyor. Bir tarafta iş arayanların, diğer tarafta eleman arayan işletmelerin var olduğu Düzce'de işsizlerin tercihini daha çok şehirde yeni kurulacak AVM tarzı yerlerden yana kullanmak istemesi de seçiciliği ortaya koyuyor.

banner844
Yorumlar (40)
Issizim 5 yıl önce
Tam 10 tane fabrika gezdim bi aydir is ariyorum adamlar bni ise almiyo gerekceleride 5 yil calismam biz issiz deiliz is vermiyorsunuzzzzz
Misafir 5 yıl önce
Düzcelileri asgari ücrete çalışmaya mahküm ettiniz zamanında çok rantlar döndü eskiler iyi bilir ticaret oda başkanı eski çalışmayıp en iyisini yapıyorlar.
tr 5 yıl önce
tekstil sektörünü tabikide kabul etmezler insanlara insan gibi muamele edilmiyor
boş işlerle uğraşmayın.. 5 yıl önce
çözüm üretemeyince vatandaş iş beğenmiyor öylemi.. bulduğunuz çözüm bu yani.. kapasiteniz bu kadar.. iş beğenmeme değil o biraz geniş çaplı araştırma yapılsın, işçi mutsuz.. o mutsuz ortamda mutsuz mutsuz çalışırken zaten psikoloji altüst olup bu seferde ruh hastası oluyor.. Bu ülkede yaşamak her halükarda bir hastalığa yol açıyor zaten.. daha köklü araştırmalar yapıp çözümler üretin.."bakın biz çalıştık araştırdık ne bulduk" dye dümenden hikayeler uydurmayın vatandaş yemiyor..
Isveren 5 yıl önce
Bir işveren olarak soyluyurum. Vasifsiz bayan eleman aradim. İskura ilan verdim. 15 gün boyunca ancak 3 kişi başvurdu. Ikisi de birer gün çalıştı. Diğeri de 2 gün. Neyse ki kendi çevremizde birine rica ettik de çalıştırıyoruz. Türkiye de işsizlik falan yok. Herkese çekirdek citlemeye iş versen bu severse oturmaldan sıkıldık derler. Türkiye de is beğenmeme var. Kimi ilkokul mezunu kimi liseyi dışardan okuyor ama hepsi memur olmak istiyor. Böyle se bir kafa ile yaşıyorlar işte. Bir de işsizlik maaşı diye bir saçmalık var
8 ay bakıyor devlet. Bece bunü da düzeltmeliler adama iş onerecekler adam ise gitmezse işsizliği kesecekler.
düzce bunu hak ediyor 5 yıl önce
Düzce deki firmaların deneme süresi diyerek elemanları 2 ay asgari ücrete çalıştırıp çalıştırıp işten çıkarması ve haftalık çalışma saatlerinin çok fazla üzerine çıkarak mesai ücreti vermemesi ve maaşa zam yapmaması gibi konulara ek olarak her işe atlayan adamların piyasadaki bolluğundan düzce bunu hak ediyor... Düzce den bir cacık olmaz...
adnan 5 yıl önce
beyler hak aramasını bilmeyen sorgulamayan toplumlar sömürülmeye mahkümdur
Yaa ne kötüymüş bu işvere 5 yıl önce
Hiç işin olmadığı kış aylarında 4 ay maaş verdim bankadan kredi çektim yüzbinlerce lira borca girdim. Yazın sezon açılınca 50 TL fazla veriyor diye başka firmaya gittiler. 100 kg fındık için yarıda bıraktılar işimi . Malları zamanında yetiştiremedim 17bin dolar ceza ödedim. Bizim zararımızı işçilerden kimse tazmin etmiyor ama ??? 2 tirilyon borçla kafamı yastığa koyuyorum her gece . Uyku uyuyamıyorum . 30 tirilyon maaş dağıttım kenarda kuruşumuz yok.. ALLAH HAYİNLİK YAPAN VE KENDİ İŞİ GİBİ ÇALIŞMAYAN İŞÇİYİ PATRON YAPSIN ..size duam budur..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın