banner851

banner614

KAÇAKÇILIK ARTACAK!

Alkollü içkiler ile tütün ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)’ye gelen zammın vergi gelirleriyle birlikte kaçak satışı artıracağını belirten Düzce Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Vildan Şamandar, aynı yılda yapılan ikinci zamla beraber bir paket sigaranın 50 kuruş artacağını söyledi. Şamandar, kaçakçılığa teşvik edebilecek zamları fazla bulduğunu aktararak komşu ülkelerle aradaki fiyat farkını dengelenmesi gerektiğinin altını çizdi.

banner619
Ekonomi 01.12.2016, 10:59 02.12.2016, 12:33
2133
KAÇAKÇILIK ARTACAK!

Düzce Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Vildan Şamandar, Resmi gazetede yayımlanan kararla alkollü içkilerin ÖTV'sine yüzde 10, tütün ürünlerinin ÖTV'sine de yüzde 27,5 oranında gelen zamları değerlendirdi.

Sigara paketlerinde 50 kuruş artış olacak
2016 yılına girerken yapılan yüzde 10 oranındaki zammı hatırlatarak sözlerine başlayan Şamandar, yıl sona ermeden ikinci kez zam artışının yapıldığını paylaşarak zammın tüketiciye yansımasını firmaların belirteceğini ifade etti. “Şamandar, “Sigaranın her bir tanesi için 7 kuruş artış oldu. ÖTV artışı tüketiciye alkolde yüzde 3 ila sigarada yüzde 6 oranında yansıyacak. Zamlar sigarada paket başına 50 kuruş olarak yansıyacak.” dedi.

Kaçak yollarla kazanç sağlamak isteyen kişilerin gelirleri artacak
ÖTV zammı kaçak ve sahte satışını artıracağını söyleyen Şamandar, ÖTV zammının vergi gelirleriyle birlikte kaçak oranını artıracağını vurguladı. “Kaçak yollarla kazanç sağlamak isteyen kişilerin gelirleri artacak. Kaçak ürünlerin satışı yüzde 13,3 seviyesine yükselmişken ÖTV zammı bu durumun artmasına neden olacak. Kaçak ürün satışının ülkemize vermiş olduğu zarar 6 milyar lira civarındadır. Kaçak ürünün neden olduğu vergi kaybıyla 7 tane hava alanı yapılabilir. Bu durum üyelerimizden ve Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu (TADPK) bayilerinden çalınmış oluyor. Resmi yollarla ticaret yapan esnafımıza bir haksızlık oluyor.”

Ucuz olan hiçbir ürün insan sağlığından daha değerli değildir
Yaklaşan yılbaşı öncesi sigara ve alkoldeki zam kaçak tüketimini artıracağını kaydeden Şamandar, insan sağlığının tehlike altında olduğunu belirterek vatandaşlara uyarılarda bulundu. “Ucuz olan hiçbir ürün insan sağlığından daha değerli değildir. Vatandaşların aldıkları ürünleri satış belgesi olan esnaftan olmaları çok önemlidir. Tüketiciler ürünlerini TADPK Belgesi olan güvenilir esnaflardan alsınlar. Herhangi bir şüphe duyduklarında kaçakçılık ihbar hattı olan “Alo 136”yı arasınlar.

Zamları fazla bulduğunu dile getiren Şamandar, yapılması gerekeni “komşu ülkelerle aradaki fiyat farkını dengelemek” olarak vurgulayarak zammın kaçakçılığa teşvik edebileceğini aktardı. Yapılan bu ÖTV zamlarının içki fiyatlarını yaklaşık yüzde 3-4, tütün ürünlerinin fiyatlarını da ortalama yüzde 5-6 artırması bekleniyor. Düzenlemeyle sigara fiyatlarının ortalama 50 kuruş artması öngörülüyor.
 

banner844
Yorumlar (10)
duzceli 81 5 yıl önce
78 milyOn Turkiyede herkes karnini doyurmak zorunda ama herkes alkol almak sigara icnmek zorunda degil . asgari maasla gecinemiyorum diyen cogu insan sigara tiryakisi evine ekmek getirken hesaplayip sigaraya gelince basa goze bakmiyorlar. artsin tabi bu istege bagli bir urun .
EŞRAF 5 yıl önce
Sigara ve alkol e yapılan ÖTV zammını yeterli bulmuyorum.zam oranı %50 lileri geçmeli ki bir caydırıcılığı olsun.İthal özendirilmemeli yerli tütün vergisi alınmak sureti ile madem ki halkımız bunu içiyor buraya yönlendirilmeli.Ama bu arada 6552 sayılı kanunla ötv den vazgeçilip kdv si %18 alınan bir çok kıymetli mücevheratın da satıldığını unutmayalım.birine öyle birine böyle olmasın.
günceleme 5 yıl önce
zam değil vergi güncellemesi. akp zam yapmaz.
ismai beyköyü 5 yıl önce
şamandır hanım haklı
nsm 5 yıl önce
ak arkadaslarin zam yapmadigini iddia edenler. dolar aldi basini gidiyor. durum 2002 krizinden daha beter. o krizle gelen akp ayni sekilde defolacak. siz yavas-yavas hüllooooog cekeceginiz baska insanlari aramaya baslayin.
... 5 yıl önce
başımızda ister ak parti olsun isterse kara parti olsun, biz halk olarak kimleri seçersek seçelim hiçbir zaman hak ettiğimiz değeri göremeyeceğiz. daima fatura ve kdv'lerin kölesi olacağız. birilerini 2 yılda emekli edip bir rahata eremeden şu dünyadan göçüp gideceğiz.
insan 5 yıl önce
Klasik bir AKP'li cevabı. Akp'ye oy verdikten sonra manzarayı görenlerin kendi vicdanlarını rahatlatma çalışmasının çabaları. Başka parti dediğinin bir partinin lideri sayesinde asgari ücrete zam geldi unutma. Ki o bile çok ama çok yetersiz.
Köylü 5 yıl önce
Bi bizim fındık zamlanmadı
VEREN EL GÖRMEZ 5 yıl önce
AZ ALIYOLARYA COK ALSINLAR NASIL OLSA ALIŞTIK SANKİ BİZLERDE HALK OLARAK KALDIDA PARA BOYNA ZAM YAPIYOLAR ZAM SEN COK YAŞA BİZ ÖLELİM
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın