banner851

banner955

“MARKETLER NÜFUSA GÖRE AÇILSIN”

Düzce’de sayıları giderek artan zincir ve toptan fiyatına perakende ürün satan gros marketler yüzünden işlerinin olumsuz etkilendiğini belirten esnaflar, özellikle bakkalların ayakta durma mücadelesi verdiğini vurguladı. Buna ‘dur’ demek için Perakende Yasası’nın önemine işaret eden esnaf konfederasyonu, meclise, “Perakende Yasası’nda marketlerin şehir dışlarına açılmasıyla birlikte nüfus oranına göre açılış sayılarına kural getirilmeli.” çağrısı yaptı.

Ekonomi 12.10.2021, 14:00
1367
“MARKETLER NÜFUSA GÖRE AÇILSIN”

Adeta her köşe başına açılan zincir marketlerden dertli olan Düzceli küçük esnaf, umudunu Perakende Yasası’na bağladı.  

Perakende sektörünü düzenleyen yasanın çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Marketlerin şehir dışına açılması, metrekare standardı getirilmesi ve diğer maddeler ile ilgili Perakende Yasası’na ilişkin çalışmaları yakından takip ediyoruz. Marketlerin şube sayıları ve açılış konumlarına kural getirilmesi esnafımız açısından haksız rekabet ortamının son bulmasını sağlarken, fiyatlardaki artışlar yerine istikrarlı bir döneme girileceği için vatandaşın cebi de rahatlayacaktır.” dedi.

“ESNAFIN HAKSIZ REKABET ORTAMINDA HER GEÇEN GÜN GÜCÜ AZALIYOR”

Esnaf ve sanatkârın marketlere karşı rekabet gücünün her geçen gün azaldığını hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Uzun zamandır çalışmaları devam eden perakende sektörünü düzenleyen yasanın çalışmaların biran evvel gerçekleşmesini bekliyoruz. Esnafımız her sokakta her köşe başında açılan ve binlerce farklı ürünü tek bir mağazada satan marketlere karşı rekabet etmeye çalışırken her geçen gün kan kaybediyor. Perakende sektörünün sadece gündeme gelmesi, çalışmaların yapıldığına dair haberlerin çıkması bile çok tartışılan gıda fiyatlarında durgunluğa sebep oluyor. İşte tam da bu yüzden perakende sektörünü düzenleyen yasanın vakit kaybedilmeden çıkarılması çok önem arz ediyor.” şeklinde ifade etti.

“MARKETLER ECZANELER GİBİ NÜFUSA GÖRE AÇILMALI”

Nüfus oranına göre açılma kuralı getirilmesi marketlerin her sokak başına en ücra köşelere bile açılmasının önüne geçeceğini vurgulayan Palandöken, “Perakende Yasası’nda marketlerin şehir dışlarına açılmasıyla birlikte nüfus oranına göre açılış sayılarına kural getirilmesi de çok önemli. Aynı eczanelerde olduğu gibi nüfusa oranlamaya göre açılmalı. 10 bin nüfusu olan bir ilçede 15-20 tane market olması mantıklı bir durum değil. Bu yasa düzenlendiğinde haksız rekabet ortamının son bulacağını ve bununla beraber esnafın ticaretinde de olumlu yönde rekabet ortamı olacağını biliyoruz. Fiyat istikrarının sağlanması daha kolay olacak ve aynı zamanda kırtasiye ürünü kırtasiyeci esnafından, beyaz eşya ürünleri beyaz eşyacıdan, sebze meyveler manavdan, et kasaptan alınacak. Yani herkesin kendi işini yapması, esnaf için de fiyatların düşmesiyle vatandaş için de olumlu sonuçlar doğuracak.” diye konuştu.

Yorumlar (11)
Esnaf kazıklayamıyor diye 1 yıl önce
Kazık atamıyorum diye üzüleceğine normal fiyatına sat herkes senden de alır. Şehir dışına açılsa bile 10 km yol giderim yine kazıklanmam
B.. 1 yıl önce
Millet niye zincir marketlerden alış veriş yapıyorda bakkaldan esnaftan yapmıyor pahalı çünkü.ucuz olsa gider ordan alır herkes kesesini düşünüyor.benim derdim esnaf kazansın olsa gider ordan alırım bunun için zincir marketlerin şehir dışına çıkmasına gerek yok.onlarda ucuza satsın rekabet olsun bizde gidelim alışverişi onlardan yapalım.
Vatandaş 1 yıl önce
Düzce esnafı daha çok üzülür. Çünkü müşteriyi insan yerine koymuyor hiçbiri. Ne güler yüz var ne saygı çoğunda. 2 yıldır mecbur kalmadıkça burdan birşey almıyorum. İnternetin gözünü seveyim. Bize 50 ye kakaladiklarinin 10 lira olduğunu öğrendik. Burdaki esnaftan çok mallarının arkasında duruyorlar. Burdan birşey almak paranla rezil olmaktır.
Akpli 1 yıl önce
Geçmişte çok kazıklandık artık rekabet var kazıklayamıyorlar! İsterse 10km dışarıya göndersinler yine de esnaftan alışveriş yapmayacağız!!
Esnaf mı? 1 yıl önce
Düzcede doğru esnaf yokki.Zincir marketler şehir dışına çıkarsa biz bunların eline kalırsak bunlar vatandaşın donunu bile alırlar.Zincirler ucuz.bırakın artık büyük marketlerle uğraşmayı.Esnaf daha fazla zengin olacak diye uğraşmayın.
Nihat faik 1 yıl önce
Daha iyi anlatimazdi. Düzce de adam gibi kaç tane esnaf var.
Sokak başi 1 yıl önce
Bence şehir icindeki Kalebodurcular fayanscilar itasinsin.Gösterislinin oglu Belediyede encumen diye adam hergun sokağin girisini kapatiyor kimsenin citı cikmiyor.Yoldan cekilmesi gereken alani kapatmis cit yok.O sokaga be cöp arabasi girebiliyor ne de baska arac.Biz hergun bi alt sokagi dolasmaya mecburmuyuz.Bu kadar torpili neden ne hakla yapiyorsunuz..Bu ne haksizlik...
Halk 1 yıl önce
Birde kalebodur fayans depolari taşinsin..
DÜZCELİ 1 yıl önce
BAHCEŞEHİRDEKİ BÜFELER BİLE ATEŞ PAHASI
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız