banner851

banner955

“O FİYATIN ALTINDA RAKAMLA ÇİFTÇİMİZİN KARŞISINA ÇIKILMAMALI”

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, yaklaşan fındık sezonu öncesinde artan maliyetlere dikkat çekerek, taban fiyatların 60 TL’nin altında olmaması gerektiğini vurguladı. Öncü Haber mikrofonuna yaptığı açıklamada, “Bu kadar maliyet artışının yanında, geçen yıl 26,5 TL olan fındığımızın fiyatını bu sene 3’e katlarsak, 60 TL olması çiftçimizi memnun eder” diyen Öztürk, bunun altında bir rakamla üreticinin karşısına gelinmemesinin uygun olacağını söyledi.

Ekonomi 24.06.2022, 13:27 24.06.2022, 17:10
2405

Yaklaşan fındık sezonu öncesinde, üreticilerin gözü ve kulağı, açıklanacak fiyatlarda. Mazot, gübre ve ilaç gibi artan maliyetler nedeniyle beli bükülen fındık üreticileri taban fiyatların bu maliyetler göz önünde bulundurularak açıklanmasını bekliyor.

Fındık fiyatları ile ilgili Öncü Haber mikrofonuna konuşan Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, bu yıl beklentinin 60 TL’nin altına düşmemesi olduğunu söyledi. Düzce genelinde fındık rekolte çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Öztürk, “Bu sene 60 bin tonu geçmeyeceğine dair bir görüşümüz var” diye konuştu.

“Bu sene rekolte düşük”

Bu sene Düzce genelinde rekoltenin düşük olduğunu ifade eden Öztürk, 00.07 “Fındıkla ilgili konuşmaya başlarsak, mevsimin geç gelmesinden dolayı dökümler biraz geç yapıldı ancak çiftçilerimiz çok erken ilaçlamaya başladılar.  Bunu ziraat mühendislerimiz aracılığıyla biz duyurmaya çalıştık ama bir kısım çiftçilerimiz hala ilaçlamaya devam ettiği bu da fındığın döllenmesin de verim eksikliğine neden oldu. Bu çiftçilerimizin Amerikan beyaz kelebeği için gelip mühendislerimize danışarak yeniden ilaçlama yapmasını tavsiye ediyoruz. Bunun dışında bu sene 2022 fındık rekoltemiz arazi çalışmalarında gözlemlerimizin eksik olduğu yani geçen 80 bin ton fındığı bu sene 60 bin tonu geçmeyeceğine dair bir görüşümüz var. Bununla ilgili tarım il müdürlüğünde kurulan komisyonda bizim ziraat mühendislerimiz görev yapmaktalar. Çalışmalar bittiğinde tekrar kamuoyu ile sonucu paylaşacağız ama görünen şu ki bu sene rekoltemizin düşük olduğu görünmektedir” şeklinde konuştu.  

“Fındığın 60 TL olması çiftçimizi memnun eder”

Fındık üretiminde artan maliyetlere dikkat çeken Öztürk, 60 TL’nin altında açıklanacak bir rakamın, üreticileri mağdur edeceğinin altını çizerek, şu ifadelere yer verdi:

01.31 “Bu yıl çiftçiler gerçekten çok zor durumda bunu sürekli tekrarlamaya gerek yok ama, gübre yüzde 300 zamlanmış, ilaçlar yüzde 400 zamlanmış aynı şekilde mazot fiyatları da zamlanıyor ve çiftçiye mazotla ilgili hiçbir destek sağlanmıyor.  Bu kadar maliyet artışının yanında geçen yıl 26,5 TL olan fındığımızın fiyatını bu sene 3’e katlarsak 60 TL olması çiftçimizi memnun eder.  Çiftçimizi sevindirir. Bunun altında bir rakamla çiftçiye gelinmemesi daha uygun olacaktır.”

“Mazot ve artan maliyetlere karşı çok acil önlem alınması lazım”

Mazot ve gübre başta olmak üzere artan maliyetlere karşı çok acil önlem alınması gerektiğini söyleyen Öztürk, 02.12” Mazot fiyatları çok fazla yükseldi. Biz hep söylüyoruz mazotla ilgili çiftçiye mutlaka destek sağlanması lazım. Daha önceki dönemlerde bize denildi ki “çiftçiye mazotun yarısı bizden, yarısı sizden” fakat hiçbir ilerleme ve gelişme sağlanmadı. Artık bu dönemde 10 TL 20 TL gübre desteğiyle bu çiftçinin yapamayacağını yetkilerin bilmesi lazım. Çok acil önlemler alınması lazım.  Hatta ve hatta 2022 yılının tarımda bir reform olması beklentimiz var. Devletimizin bir an önce çalışmaya başlayıp bir karış araziyi bile boş bırakmaması lazım diye düşünüyorum” açıklamalarında bulundu.

banner844
Yorumlar (3)
fındık 2 7 gün önce
Bu Mühendisleriniz nerde acaba bizde faydalansak bunlardan. Birde Fındıkta geç ilaçlama Fındıkta rekolteyi etkilemez biraz ders çalışsan iyi olur önüne verilen yazıyı okumak size fayda sağlamaz.
köylü 1 hafta önce
20 tl çok bile size....
fındık 1 hafta önce
25 lirayı 3 ile çarpınca 60 TL yapıyormuş. bunu da öğrrendik çok şükür. bu kafa yüzünden bu millet bu halde zaten. durmak yok yolmaya devam!
27
açık