banner851

banner955

“OKULLAR AÇILINCA PİYASA CANLANACAK…”

Koronavirüs salgını ile mücadelede getirilen kısıtlamalar nedeniyle zor bir süreçten geçen Düzceli esnaflar, okulların açılarak yüz yüze eğitime başlanmasını 4 gözle bekliyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise, yüz yüze eğitimin 6 Eylül'de başlayacak olmasının esnafı sevindirdiği belirtti.

Ekonomi 15.08.2021, 15:15 15.08.2021, 15:51
515
banner986

Tüm dünyada büyük bir kabusa dönüşen Yeni Tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını, tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Düzce’de de en çok esnaf kesimini etkiledi. Salgınla mücadele kapsamında getirilen kısıtlamalar nedeniyle işyerlerini zorunlu olarak kapatmak zorunda kalan esnaflar gözlerini, okulların açılarak yüz yüze eğitimin başlayacağı tarih olan 6 Eylül’e çevirdi.

Okulların açılması ile birlikte özellikle kırtasiye, giyim, kantin, servis minibüsü ve market gibi sektörlerde faaliyet gösteren esnaflara rahat bir nefes aldıracak.

Konu ile ilgili yazılı açıklama yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken,  "İki yıldır okulların açılmasını bekleyen başta kantinci, servisçi ve kırtasiyeci esnafımız olmak üzere eğitim sektörüne doğrudan ve dolaylı yoldan hizmet veren tüm esnaf ve sanatkarlarımız yeni eğitim öğretim sezonunun başlamasını dört gözle bekliyor" ifadesini kullandı.

Okulların açılmasıyla piyasanın hareketleneceğini belirten Palandöken, esnafın Kovid-19'u yenmek adına aşı dahil tüm önlemleri 6 Eylül'e kadar tamamlamak için yoğun bir faaliyet içinde olduğuna işaret etti.

Eğitim öğretim yılının başladığı dönemde ortalama 25 milyar lira harcama yapıldığını bildiren Palandöken, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu da piyasanın hareketlenmesi ve esnafımızın iş yapabilmesi açısından önem arz ediyor. Ülke genelinde yaklaşık 400 bin okul servis aracı ile 15 binden fazla kantinci esnafımız iki yıldır evine ekmek götüremedi. Okulların açılmasıyla servisçi ve kantinci esnafımız birikmiş kira, fatura, vergi, sosyal güvenlik primi gibi borçlarını ödeyebilecek. Okul servis araçlarını yenilemek zorunda kalan bazı servisçilerimiz tam kapasiteli örgün eğitime geçilmediğinden dolayı krediyle aldıkları yeni servis araçlarının borcunu ödeyemiyordu. Kredi borcu olan servisçi esnafımız yüz yüze eğitimin başlamasıyla rahatlayarak birikmiş kredi borcunu ödeme imkanına kavuşacak. Öte yandan 5-6 milyar liralık alışveriş hacmine sahip olan ve iki yıldır iş hacmi büyük ölçüde daralan 25-30 bin civarında kırtasiyeci esnafımızın da işleri açılacak."

HABER: Savaş ARI

banner844
Yorumlar (4)
halk 1 yıl önce
internetten alın daha ucuz.
Bırakın bu isleri 1 yıl önce
Yok okullar açılınca yok yılbaşı gelince yok Ramazan'da yok kurbanda yok okullar tatil olunca yok fındıkta. Hep aynı senaryo batirdiniz milletinde esnafida....hayırlı isler
İşte 1 yıl önce
İşte hal-i pür melalimizin özeti bu haberin başlığında. Memleketimizde her şey sağlık, eğitim, ulaşım, tarım … sadece ve sadece menfaat eksenli olarak yapılmakta. Allahım bizi bu durumdan kurtarsın inşAllah. Sorunlarımızın çözümü burada. Maksat önce Allah rızası olmalı, Resul ölçüsü olmalı. Necip Fazıl’ın deyimiyle “ceketimizin astarı içinde kaybettiğiniz güneş” işte bu.
öğrenci 1 yıl önce
10 liralık ürünü doları bahane edip 25 liraya satmazlar umarım
23
açık