banner851

banner955

PAZAR TORBANIZ KAÇA DOLAR?

Mübarek Ramazan ayının bereketi pazar fiyatlarına da yansıdı. Tarlalarda yaşanan sebze bolluğu ile inişe geçen fiyatlar tüketicinin yüzünü güldürdü. Yaptığımız pazar araştırmasına göre; dört kişilik bir aile haftalık sebze ihtiyacını 20 ile 40 TL arasında bir fiyatla karşılayabiliyor ancak meyve fiyatları ateş pahası.

Ekonomi 01.06.2017, 17:27 01.06.2017, 17:32
2891

Sel felaketi, don olayı derken bir türlü güldürmeyen sebze-meyve fiyatları artık vatandaşın cebini yakmıyor. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte bollaşan tarla ürünleri pazara uygun fiyatlarla indi. Ramazan ayının da gelmesiyle satışları artan pazarcı esnafı halinden memnun… Aynı şekilde vatandaş da henüz birkaç hafta önce kilosunu 9 TL’den aldığı domatesin 2 TL’ye düşmesinin memnuniyetini yaşıyor.  

Bugün Aziziye Mahallesi’nde bulunan Perşembe Pazarı’na gittik ve pazarcı esnafına hem satışlarını hem de dört kişilik bir ailenin, “Bir haftalık sebze-meyve torbası kaça dolar?” diye mikrofon uzattık.

“iki paket sigara parası”
Satışların Ramazan ayı dolayısıyla iyi olduğunu belirten bir pazarcıdan şu yanıtı aldık:

“Fiyatlar uygun, ürünler tarladan, hepsi kaliteli ürünler. Domates 2 TL, salata 3 TL genel de 2-3 TL arasında fiyatlar. Dört kişilik bir aile bir haftalık sebzesini 20 TL’ye alır, meyvesini de 20 TL’ye alsa 40 TL’ye torbasını doldurur. Bedava yani iki paket sigara parası.”

“Meyve bu ara ateş pahası”
Fiyatların oldukça düşmesi dolayısıyla satışların güzel olduğunu belirten ve halinden memnun başka bir pazarcı ise şöyle konuştu:

“Meyve fiyatları biraz yüksek ama sebze fiyatları iyi. Dört kişilik bir aile bir haftalık pazar yapmak istese sebzesini 40 TL civarına alır ama meyve pahalı. Meyve bu ara ateş pahası.”

Yorumlar (12)
Elif 5 yıl önce
20 ye de yapılıyor 50 ye de 100 ede paraya gore bütçeye gore kisitliyorsun. herşeyi alamiyorsun. ramazan diye her yer herşey uçmuş yazık hayir ayı resmen kazık ayı oldu artık .fakiri düşünmüyor kimse herkez cebini doldurma peşinde yazik
pazarcı 5 yıl önce
Ben pazardan alacağıma marketten alıyorum. Kendim seçebildiğim için, içinden çürük çarık çıkmıyor ve ucuza geliyor. Ayrıca fişini alıyorum, devlete vergi gidiyor. Onlarca çalışanın sigortası ödeniyor marketlerde. Pazarda maalesef bunlar yok
Hadi ordan 5 yıl önce
Daha da sayardım da. Hepsi ateş pahası. Daha da ucuzlaması gerek
Hadi ordan 5 yıl önce
Bizde dört kişiyiz. 100 tl harcadım bugün. O da bir hafta gidermi belli değil. Domates 5 kilo 10 tl
Biber 1,5 kilo 5 tl
Patlıcan 1 kilo 3 tl
Salatalık 1,5 kilo 5 tl
Semiz otu yarım kilo 2 tl
Dolmalık biber 1 kilo 3 tl
Emekli 5 yıl önce
EVET EVET EVET... file de boş çanta da... EVET EVET EVET... Vereyim mi mehteri
vatandaş 5 yıl önce
o kadar değil be dayı, pazarda arabaların arasından yol bulup tezgaha geçilmiyo, bu bile zenginlik alameti, 20 sene önce mahallelerde tek tük araba olurdu yol kenarlarına park etmiş... şükretmeyi bilmek lazım...
Hassan 5 yıl önce
Karnımız aç başımız dik
Pazarcı 5 yıl önce
Domates 3kg 12TL. Salata 3kg 9TL. Biber 6TL, Taze fasulye 8TL. Patlıcan 3TL. Yeşil soğan ,marul,maydonoz 7TL. Kiraz 10TL, Erik 10TL. Yumurta 10TL. pazarda 75TL harcadım.
Nokta. 5 yıl önce
Market pazarı mı o pazarcı. Domates kilosu 2 TL iken sen kilosu 4 TL'ye nerede buldun? Ayrıca aldığın ürünlerin kilosu o kadar fazla ki sanırım ya aile geniş, ya 10 günde bir çıkıyorsun, ya da başta dediğim gibi market pazarı aldığın yer.
Pazarcı 5 yıl önce
Tabbi ki bu aldıklarım Perşembe pazarı için, bunun bir de Cumartesi pazarı var çarpın ikiyle. Süt, Zeytin, peynir, sıvı ve zeytin yağ, ekmek gibi market gideryle haftalık 250-300 garanti.
Vatandaş 5 yıl önce
Pazarda sebze fiyatları uygun bence..yüksek meblalı ürün yok bence..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız