banner851

banner614

REKABET KANUNU'NU İHLAL ETTİĞİ BELİRLENDİ

banner619

Rekabet Kurulu, MDF ve yonga levha pazarında faaliyet gösteren 11 şirkete rekabetin korunmasını ihlal ettikleri gerekçesiyle 271 milyon lira idari para ceza verdi. Düzce’de faaliyet gösteren ve adı sık sık çevre kirliliğiyle gündeme gelen Divapan Entegre Ağaç Panel San. Tic. AŞ’ye de rekabete aykırı tutumlarından dolayı 5 milyon 496 bin 456 lira para cezası uygulandı.

banner846
Ekonomi 08.04.2021, 11:27 09.04.2021, 17:14
6754
banner844

MDF ve yonga levha pazarında faaliyet gösteren ve aralarında Düzce’de faaliyet gösteren Divapan’ın da olduğu 11 şirkete yönelik rekabeti ihlal ettikleri iddiasıyla yürütülen soruşturma tamamlandı.

Yürütülen soruşturmada; söz konusu şirketlerin aralarında anlaşarak fiyat arttırdığı, müşterileri arasında ayrımcılık yaptığı, talep edilen bir ürünün tedariki için başka bir ürünün alımını şart koştuğu ve bağlantı uygulaması ile yeniden satıcıların faaliyetlerini zorlaştırmak ve mal vermeyi reddetmek suretiyle Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal ettikleri iddiaları üzerine Rekabet Kurulu harekete geçmişti.

İnceleme ve soruşturmalarını tamamlayan Rekabet Kurulu, firmaların aralarında anlaşmak suretiyle söz konusu kanunu ihlal ettiğine karar verdi.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, 11 firmaya toplamda 271 milyon lira ceza kesti.

Düzce’de faaliyet gösteren ve adı sıkça hava kirliliği ile anılan Divapan Entegre isimli şirkete de rekabete aykırı uygulamalarından dolayı 5 milyon 496 bin 456 lira para cezası uygulandı.

İŞTE O FİRMALAR VE KESİLEN CEZALAR

AGT Ağaç Sanayi ve Ticaret AŞ’ye 39 milyon 87 bin 333 lira,

Çamsan Ordu Ağaç San. ve Tic. AŞ’ye 9 milyon 132 bin 746 lira,

Divapan Entegre Ağaç Panel San. Tic. AŞ’ye 5 milyon 496 bin 456 lira,

Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret AŞ’ye 91 milyon 523 bin 988 lira,

Orma Orman Mahsulleri Entegre San. ve Tic. AŞ’ye 10 milyon 180 bin 552 lira,

Teverpan MDF Levha Sanayii ve Ticaret AŞ’ye 13 milyon 601 bin 881 lira,

Kronospan Orman Ürünleri San. ve Tic. AŞ’ye 9 milyon 441 bin 35 lira,

Gentaş Dekoratif Yüzeyler Sanayi ve Ticaret AŞ’ye 3 milyon 351 bin 934 lira,

Starwood Orman Ürünleri Sanayii AŞ’ye 21 milyon 431 bin 778 lira,

Yıldız Entegre Ağaç San. ve Tic. AŞ’ye 67 milyon 632 bin 920 lira

Yıldız Sunta Orman Ürünleri Sanayi Tesisleri İth. İhr. ve Tic. AŞ’ye 181 bin 30 lira idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Kurul, hakkında soruşturma yürütülen Çamsar Entegre Orman Ürünleri San. Tic. ve Paz. AŞ, Çamsan Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret AŞ ile MDF ve Yonga Levha Sanayicileri Derneğine idari para cezası verilmesine gerek olmadığını kararlaştırdı.

Söz konusu cezalar şirketlerin 2020 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirleri üzerinden verildi.

(AA / ÖNCÜ HABER MERKEZİ)

Yorumlar (9)
son cahil bükücü 4 ay önce
yok kayyummuş yok bilmemne cehalet ülkenin kaderi ya kim bilir kimin işine gelmedi aldıkları karar masumane bi tavır olduguna inanmıyorum bunun kesin avanta vermediler cemmaatlere sen 5 mütahidin 5 milyar vergisini affet düzce fabrikasına ceza kes
murteza yılmaz 4 ay önce
yalnız divapan eski divapan değil. sahibi olan bera holding'in yönetim kurulunda maliye bakanı lütfü elvan'ın kardeşi var başkanı da eski teknoloji bakanı. bu sefer boğazınıza takılır.
Düzceli 4 ay önce
Ondan sonra dolar yükseldi. Bahane hazır milleti kazıklamaya and içmiş sanki bütün şirketler. Kayyum atansın bu divapana en iyisi
ms 4 ay önce
cahillik paçadan aşşağı akıyor lafa bak kayyumu sizin eve atamak lazım eğitim versin biraz
Köylü 4 ay önce
1 osb ye gelin görün aksamdan sonra cumartesi pazar zehir sacılıyor 1 de raan İcin osb yi genişletmeye calısanlarvar
Köylü 4 ay önce
Zehir zehir zehir...para ile ölçülmez.. kanser kanser kanser....bu beladan nasıl kurtulacağız...bu nasıl bir bela...mahallenin ortasında bir bela....zehir zehir zehir....
Sallamak Kolay 4 ay önce
Divapan gitsin buradan kıymetini o zaman anlarsınız, oturduğun yerden sallamak kolay...
Zehir Soluyan Düzceli 4 ay önce
Şimdi hiç açmaz filtreleri.Zehir solumaya devam Düzce...Yok mu acaba Düzce de bir yetkili bunu durduracak.
Sorun yok 4 ay önce
Sinboyu kacirdiniz,turk traktoeu kacirdiniz..sirada diva pan var..surekli olumsuz haber..kimler icin acaba...sorun varsa ceza kesilir..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın