banner851

banner614

SANAYİYİ ‘ELEKTRİK’ ÇARPTI

banner619

Yüksek döviz kurlarıyla baş etmeye çalışan sanayiciye bir darbe de elektrik faturalarından geldi. Yapılan zamlarla birlikte zaten zor günler geçiren ülke sanayisi iyice bitiş noktasına geldi.

banner846
Ekonomi 21.05.2018, 16:07 21.05.2018, 20:53
1058
banner844

Türkiye’nin ihracat lideri olan otomotiv sektöründe, yan sanayici zor günler yaşıyor. Kur artışıyla mücadele eden sanayiciye bir darbe de EPDK tebliğiyle geçen ay yapılan elektrik zammıyla geldi. 1 Nisan itibariyle 50 milyon kWh’ı geçen kuruluşlar, artık normal tarifeden değil, ‘son kaynak tedarik’ adı altında yeni elektrik tarifesine göre fatura ödüyor.

Nisan ayında devreye giren elektrik zammı Türkiye’deki 150 Organize Sanayi Bölgesi’ni (OSB), yani binlerce fabrikayı etkiliyor. Elektrik fiyatlarındaki artışın yan sanayicinin maliyetlerine sadece 1 ay için yüzde 1 ile 3 zam anlamına geldiğine de dikkat çekiliyor. Yapılan bu uygulamaların ardından ekonomik olarak zor günler geçiren sanayiciler, kara kara düşünüyor.

Düzce’de de OSB’de bulunan fabrikaların işçi çıkarmaya başlaması ve iş yapamamaları nedeniyle çalışan bazı işçileri ücretsiz izne çıkardığı bilinirken bu sorunla ilgili ne gibi çalışmalar yapılacağı ise merak edilen konular arasında yer alıyor.

Haber: M.AYDIN

Yorumlar (1)
fatih 3 yıl önce
ülke sanayisi bitiş noktasına mı geldi :) siz sanırım başka ülkede yaşıyorsunuz :)
28°
açık