banner851

banner614

SEKTÖRDE BÜYÜK SANCI VAR: PAHALI ALIYORUZ AMA UCUZ SATIYORUZ

Çimento fiyatlarındaki artışları protesto etmek amacıyla iş bırakacaklarının sinyalini haftalar önce veren müteahhitler, tüm inşaat faaliyetlerini durdurarak, 15 gün sürecek boykota başladı. Eşsiz detaylar içeren projeleriyle Türkiye çapında adından söz ettiren Düzce’nin inşaat devi ALG Constructions Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Algün, son bir yılda çimento fiyatlarındaki artışın yüzde 200'e ulaştığına dikkat çekti. Bu fahiş zamlara rağmen müşterilerine verdikleri sözün her şeyden kıymetli olduğunu belirten Algün, boykota katılmadıklarını ancak iyileştirme yapılması adına sektör temsilcilerinin boykot girişimini desteklediklerini söyledi.

banner619
Ekonomi 09.09.2021, 16:21 09.09.2021, 17:08
2820

Aylardır çimento fiyatlarındaki artıştan yakınan ve fiyatların makul seviyelere düşmemesi halinde iş bırakacaklarının sinyalini veren İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON)’na üye müteahhitler, bugün itibarıyla boykota başladı. Türkiye genelinde 24 Eylül'e kadar yapılan tüm inşaat faaliyetleri durduruldu.

“Bizim bu boykota katılma şansımız yok, müşterilerimize vermiş olduğumuz sözlerimiz var”

Düzce’de oluşturduğu yeni yaşam alanları ile sektördeki liderliğini koruyan ALG Constructions Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Algün, çimento fiyatlarına yüzde 200’lük olağanüstü bir zam yapıldığını belirterek, “Bizim bu boykota katılma şansımız yok, projelerimiz hızlı bir şekilde devam ediyor ve ettirmek mecburiyetindeyiz. Çünkü taahhütlerimiz var, müşterilerimize vermiş olduğumuz sözlerimiz var. Onlara verdiğimiz söz her şeyden kıymetli. Bu sözlerimiz dolayısıyla her ne olursa olsun biz o çimentoyu, o betonu, o demiri alıp yapacağız ve sözlerimizi de yerine getirmiş olacağız. Bizim durma gibi, boykot etme gibi bir kararımız yok, ancak tabii olağanüstü bir fiyat artışı oldu. Bizim maliyetlerimiz de, birçok kalemde artış oldu, ama bu çimento ve betonda maalesef yüzde 200’lere varan bir fiyat artışı var. Bu artışları da bizler, maalesef dairelere, yaptığımız projelere yüklemek durumundayız. Yüklediğimiz zaman da maalesef fiyatlarda anormal bir şekilde yükselmiş oluyor.” dedi.

“En büyük sıkıntı; biz pahalıya alıyoruz ama ucuz satıyoruz”

“Maliyetlerimiz yüzde yüz arttı ancak fiyatlarımızı maalesef aynı oranda arttıramıyoruz.” diyen Algün, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Maliyetlerimiz yüzde yüz artmışken, daha biz yüzde 50 bile arttıramadık. Bizim böyle bir handikabımız var. Sattığımız malı maalesef yerine koyma şansımız yok bizim için. Elimizde diye veriyoruz, yenisini yapmamız mümkün değil. Bu sebeplerden dolayı bu çimentodaki olağandışı artışı, açıkçası bir yere koyamıyoruz. Tabii ki, elektrik maliyeti arttı, kömür maliyeti arttı, birçok maliyetlerimiz arttı, ama demir fiyatları da yine arttı. Demirdeki fiyat artışı da olağanüstü derecede. Yaklaşık yüzde 110 artmış demir. Demirin hammaddesinin yüzde 80’ini hurdalar oluşturuyor. Bu hurdanın da yüzde 90’ı ithal. Yani yüzde 90’ı ithal olan bir şeyin maliyeti yüzde 110 artarken, çimentonun hiçbir şeyi ithal değil, tamamıyla yerli. Çimentoda yüzde 200’lük bir artış söz konusu, yani burada bir dengesizlik var. Hal böyle olunca, beton santralleri de, beton firmaları da fiyatlarını arttırdı. Bu böyle olunca, bizim sattığımız malın fiyatı da otomatik olarak artmak durumunda kaldı. Burada en büyük sıkıntı; biz pahalıya alıyoruz ama ucuz satıyoruz. Vatandaşlara ev fiyatları çok pahalandı gibi geliyor, ama aslında henüz bize yansıyan maliyetleri sattığımız ürüne, dairelere yansıtamadık. Bu konuda sektör temsilcilerimizin yapmış olduğu boykot girişimini destekliyoruz ve burada bir iyileştirme yapılmasını açıkça bekliyoruz.”   

“Her yeni projede farkımızı ortaya koyuyoruz”

Düzce’nin her bölgesinde proje üretmeye gayret gösterdiklerini dile getiren Algün, “Düzce’de gördüğünüz gibi her bölgede proje yapmaya gayret gösteriyoruz. Çünkü Düzce’mizde şöyle bir algı var; herkes kendi bölgesinden yatırım yapmak istiyor, kendi bölgesinde oturmak istiyor. Dolayısıyla biz de müşterilerimizin beklentisi noktasında, Düzce’nin dört bir tarafında proje organize ediyoruz. Projelerimizde de müşterilerimizin bütün beklentilerini karşılayacak şekilde, proje geliştiriyoruz. Yani bütün konut tiplerini, fiyat avantajlarını da sunarak ortaya koyuyoruz. Ticari alanlar, yine her bölgede yapmaya çalışıyoruz. Biz projelerimizde açıkçası, çıtayı baya bir yukarı taşıdık ve taşımaya devam ediyoruz. Her yeni projemizde de bu farkı ortaya koyuyoruz ve müşterilerimiz de bunu hissediyorlar. Hem projenin vizyonu, tasarımı, konsepti, aynı zamanda kullandığımız malzeme ve materyalleri, yine çok önemli olan işçilik kalitesini yukarıya çıkartmanın gayreti içerisindeyiz.” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI

banner844
Yorumlar (10)
Sezgin günaydın 3 hafta önce
Yinede ew daire alana yansıtırlar bu artışı mutahitler nerde zarar etmişti solesinler zaten yaptiklari isleri yarım yapip bırakıyorlar ondan sonra sole firmayiz bole firmayiz deyip atip tutarlar
Cem 3 hafta önce
Birde şu kömür fiyatları na el atsalar. Geçen yıl tonu 1350 olan kömür busene 2350 oldu
Ali 3 hafta önce
Tek çare Sarıgül
Muuttin 2 hafta önce
Hehe tek care sarigul..sarigulde tek care akp diyor..zevzek.
asi 3 hafta önce
sanki her evi zamanında teslim ediyorlarda sözlerimiz var diyorlar
Aşk 3 hafta önce
Ediyor tabiki . Kusura bakmadayında okadar işi yapmak her baba yiğidin harcı değil konuşmak kolay içraat göstersinler. Kedi uzananadığı ciğere mundar dermiş o hesap sizinki
Vatandaş Zeki 3 hafta önce
düne kadar bütün piyasa kan ağlarken kredi faiz düştükçe daire fiyatlarına zam üstüne zam yaparak kaymağını yediler. bütün paralar betona gömüldü. 2 tane bina diken müteahhit oldu. 100 liralık daireyi 300 liraya satıp milletin düşük faiz kazancını kendilerine rant yaptılar. Zamların ucu kendilerine vurunca boykota başladılar.
Duzceli 3 hafta önce
Duzce birinci derece deprem bolgesi 3 katli imar olmasi lazim
Vatandaş 3 hafta önce
Avm’de bir hareket yok ? Avm 20 yılda anca biter yoksa hiç yapmayacak mısınız ? Avm alanının reklam panoları bile düşmüş!
Madur 3 hafta önce
Milleti ilgilendirecek bir eyleme iştirak etmezsin birde açıklama yapıyorsun birilerine mı kıyak geçiyon zamları mı kabulleniyon tabi nasılsa vatandaşa zamları yasıtacan ucu sana dokunmuyacak
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın