banner614

SGK’DA “GSS” KARMAŞASI

banner619

Sosyal Güvenlik Kurumu Düzce İl Müdürü Erkin Avcı, Genel sağlık Sigortası yapılandırmasında son günün 30 Eylül 2015 olduğunu belirterek vatandaşlara çağrıda bulundu.

banner846
Ekonomi 29.09.2015, 18:06
3556
SGK’DA “GSS” KARMAŞASI
banner844
Gelir testi ve yapılandırma başvurusunda bulunmayanlar için verilen sürenin 30 Eylül'de sona erecek olması nedeniyle Düzce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı ile Sosyal Güvenlik Kurumu en yoğun günlerini yaşıyor. SGK Düzce İl Müdürü Erkin Avcı, Genel Sağlık Sigortası yapılandırmasına ilişkin vatandaşların kuruma gelerek işlemlerini yaptırdığını ifade etti. “30 Eylül” diyerek yapılan çağrının kendileri için son gün olduğunu altını çizen Avcı, konu hakkında bilgi verdi. “30 Eylül Gelir testi yaptırmak için son gün. Bunun müracaatını da biz değil, sosyal yardımlaşma vakıfları alıyor. Form doldurup orada müracaatlarını verecekler. Vakıf, gelir testini sonuçlandırdıktan sonra bize iletecek. Bizim o sonuca göre, şahsa işlem yapmamızın son günü ise 2 Kasım. 2 Kasım’a kadar o vatandaş bize gelerek ‘Ben gelir testimi yaptırdım. Borcumu taksitlendirmek istiyorum.’ diyecek. Bizde şahısların borcunu 36 aya kadar taksitlendiriyoruz.” dedi.

Avcı, Genel Sağlık Sigortası işlemlerinde yaşanan mağduriyetin gerekçesini anlattı. “Ocak 2012 tarihinden itibaren Türkiye’de yaşayan her bireyin Genel Sağlık Sigortası zorunlu hale geldi. Biz dönem dönem tebligatlar gönderdik. Gelir testleri yapmaları konusunda uyarılarda bulunduk. Yasanın yeni olması nedeniyle mağduriyetler oluştu. Bu mağduriyetlerin giderilmesi için yasa çıktıktan sonra 6 ay içerisinde gelir testi yapanların borçlarında gelir testi sonuçlarına göre borçlarında indirgeme yapılması kararı alındı.”

Gelir testi yapılmasında vatandaşın mağduriyetinin söz konusu olmayacağını söyleyen Avcı, vatandaşın yasal hakkından faydalanacağını belirtti. Mağduriyet yaşayanların gelir testi yaptırmayanlar olduğunu dile getirerek gelir testine müracaat etmeyenlerin tamamının borçlandırıldığını aktardı. Avcı, yaşanan problemi “Duyurularda son gün vurgusu yapılması nedeniyle müdürlüklerde ciddi yoğunluğa neden oluyor.” diyerek ifade etti.

Haber:Y.SEVER
Yorumlar (7)
duzceli 6 yıl önce
Bu nebici is ya kulllanmadim seyin borcunu cikariyor bu resmen haractir harac
nail 6 yıl önce
SEÇİM ÖNCESİ SİZ BU İNSANLARI BÖYLE ZORLARSANIZ VATANDAŞ TA SİZİ SANDIKTA ZORLAR BU İŞ SEÇİMDEN SONRA OLMUYORMU NEREDEN ÇIKTI BUGÜNE KADAR NİYE YAPILMADI NİYE HALKIN TEPKİSİNİ ÇEKİYORSUNUZ DEVLET ALACAĞINI BIRAKMAZ AMA KEŞKE SEÇİMDEN SONRA OLSAYDI...
gss sacmaliği 6 yıl önce
Boyle bişeyi asla ödemiyorum kabul de etmiyorum hic bir sağlik problemim yokken 2bin400 tl borcum var asgari ücretle calisiyorum
. 6 yıl önce
bu gss yüzünden oyumu vermicem
akp hükümetinin dikkatin 6 yıl önce
Madem 425tl hükümeti tarafından bir kişinin geçimi için yeterli görülüyor lütfen milletvekili maaşlarınıda 15000tl den 425 tl ye çekin madem vekillik karşılıksız hizmet makamı ve hepsi hizmete talip o zaman maaşlarda düşürülsün.
durmak yok akpye oy verme 6 yıl önce
sinekten yağ çıkarma hiç bir iktidar bu kadar acımasız ve vahşi olmadı garibana karşı diyelimki adam işsiz güçsüz anası babasıyla yaşıyor evede tekmaaş giriyor adam başı 425tl düşüyorsa o adam hükümetçe durumu iyi kabul edliyor ya dosun bu iş böyle
aziz şahin 6 yıl önce
İşi olmayan birey kirada oturamaz yiyip içemez sen ana baba üzerinden borçlandırıyorsun. Borçlu yapacağına iş ver çalışsın. İnsanlığa aykırı tespit yaptırdı ödeyemeyecek nasıl olacak bu. Devlet olarak bakacaksın gorevin icra dayayamazsın.
25°
parçalı az bulutlu