banner851

banner955

“SOSYAL DEVLET İLKESİ ESAS ALINMALI”

Düzce’de emeklilik için yaş haddini bekleyen çok sayıda vatandaş bulunuyor. Emekli olabilmek için sigortalı olma koşulunu sağlayan ve prim gün sayısını doldurarak yaşı bekleyenlerin sağlık hizmetinden faydalanabilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması istendi.

Ekonomi 29.12.2021, 11:20
1086
“SOSYAL DEVLET İLKESİ ESAS ALINMALI”

Emeklilikte yaşa takılan esnaf başta olmak üzere binlerce Düzceli, en azında ücretsiz sağlık hizmeti alabilmek istiyor. Bu önemli konuyu gündemine alan esnaf konfederasyonu, gerekli adımların atılması çağrısı yaptı.

Emeklilikte sosyal devlet ilkesinin esas alınması gerektiğini ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Emekli olabilmek için sigortalı olma koşulunu sağlayan ve prim gün sayısını doldurarak yaşı bekleyenler sağlık hizmetinden faydalanabilmeli. Başta esnaf ve sanatkarımız olmak üzere emeklilik için yaş haddini bekleyen çok sayıda kişi ile aileleri mağdur edilmemeli. Yaşı beklerken çalışmayanlar ücretsiz sağlık hizmeti alabilmeli. Bu süreçte çalışanlardan ise sağlık primi alınmalı. 5510 sayılı kanun ile sigortalılar arasında yaratılan eşitsizlik esnaf ve sanatkar açısından kanunun arkasından dolanmak suretiyle giderilmeye çalışılmaktadır. Bu nedenle 4A ve 4Bli sigortalıların emekli olmaları için aranan prim gün sayısı şartının 7 bin 200 günde eşitlenmesi gerekmektedir.” dedi.

“SSK ve BAĞKUR prim gün sayısı eşitlenmeli”

Emeklilikte yaşı bekleyen ve çalışmayanların sağlık hizmetinden faydalanamadığını dile getiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Emekli olmak için sigortalı olma süresini dolduran ve prim ödeme yükümlülüğünü yerine getirip yaş haddinden bekleyenler sağlık hizmetinden faydalanamıyor. Bu yüzden çok sayıda esnafımız ile aileleri de mağduriyet yaşıyor. Başta esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere emekli olma koşullarını sağlayan ancak yaşa takılanların sağlık hizmetinden faydalanabilmesinin önü açılmalıdır. Emeklilikte sosyal devlet ilkesi esas alınarak devlet baba evladına sahip çıkmalıdır. Emeklilikte yaşı beklerken çalışmayanlardan sağlık primi alınmamalı, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmelidirler. Ancak yaşı beklerken çalışanlardan sağlık primi alınmalıdır. Öte yandan esnaf ve sanatkarlarımıza sadece yatarak tedavilerinde değil, rapora dayanan hastalık ve ayakta tedavilerinde de geçici iş göremezlik ödeneği verilmelidir.” diye konuştu.

banner844
Yorumlar (0)