banner851

banner955

Taş'dan kriz değerlendirmesi

Düzce SMMMO Başkanı Kudret Taş, Düzce'de bazı üretim işletmelerinin finansal kriz gerekçesiyle işçi çıkardığını ifade etti.

Ekonomi 13.11.2008, 11:47
208
Taş'dan kriz değerlendirmesi

Düzce Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Kudret Taş, yaptığı yazılı açıklamada, dünyada yaşanmakta olan ve Türkiye'yi de etkileyen finansal krizin öncelikli olarak üretim yapan işletmelerde olumsuz sonuçlar yaratmaya başladığını belirtirken açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“ Ortaya çıkan bu durum doğrudan istihdamı etkilemekte ve işten çıkarmalar yaşanmaktadır. İlimizde de kimi üretim işletmelerinin finansal kriz gerekçesiyle işçi çıkardığı bu yolla üretimin azaltılmasına paralel, maliyetlerin düşürülmesine dönük önlemler alındığı görülmektedir. Teşvik uygulamasının sona ereceği düşünülürse, istihdamın üzerindeki vergi ve sigorta yükünün fazlalığı işsizliğin artışına neden olmakta, kamu gelirleri de ortaya çıkan bu olumsuzluk nedeniyle azalmaktadır. Bugün brüt ücreti 2 bin 163 YTL 67 Yeni Kuruş, ele geçen ücreti bin 550 YTL olan bir çalışan için devlete vergi ve prim kesintisi olarak bin 56 YTL 67 Yeni Kuruş ödenmektedir. Yani Teşvik uygulaması göz ardı edilmiştir. Finansal kriz nedeniyle ortaya çıkan zararı maliyetini topluma mal etmek üzere, kamu kaynaklarını yine 'Para Babaları' olarak nitelenen finans kuruluşlarına aktaran kurtarma paketleri kabul edilemez. Bunun yerine çalışan ve üretenden yana önlemler alarak, vergi yükünü azaltan kayıt dışı ekonomi ile mücadele eden bir yapının oluşturulması gerekmektedir. Son yapılan 2006 Kurumlar Vergisi oran indiriminde de görülmüştür ki, oran indirmek vergi yükünü azaltmıyor, aksine arttırıyor. Mevduata garanti vermek, bankalara kaynak aktarmak gibi uygulama isteklerine kulak vermeden vergi ve prim indirimleri yoluyla kayıt dışılığa son verilmeli ve bu yolla kamu gelirleri arttırılarak krizi güçlü kamu kaynakları ile geçirmenin yolunu bulmalıyız.”

Yorumlar (0)
22
açık