banner851

banner614

VATANDAŞIN HALİ ORTADA

Büro-İş Sendikası, ülke genelinde çalışan 3 milyonu aşkın memurun sosyal ve ekonomik durumunu inceledi. Ortaya endişe verici tablolar çıktı.

banner619
Ekonomi 18.06.2018, 10:24 18.06.2018, 16:12
1439

Bir zamanlar toplumda orta direk olarak bilinen memurların artık yoksulluk hatta açlık sınırında yaşam sürdüğünü gözler önüne seren araştırmaya göre, memurların büyük bölümü kirada oturuyor, bankaya ev borcu ödüyor, kırmızı et yiyemiyor, evinin dışında sosyal hayata katılamıyor ve tasarruf edemiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK)  resmi verileri kullanılarak hazırladığı rapora göre, sayıları 3 milyon 6 bine ulaşan memurların aldıkları maaşın yüzde 59'u, yani yarıdan fazlası konut, ulaştırma ve gıda harcamalarına gidiyor. Araştırma, memurların, genel tüketicilerden farklı olarak en yüksek harcamayı gıdaya değil yüzde 22 ile konuta yaptığını ortaya koydu. Memur harcamalarında ikinci sırada yüzde 21'le ulaştırma yer alırken gıda harcaması yüzde 16 ile üçüncü sırada kaldı.

Raporda, “Bu durum memurların konut ve ulaşım harcamalarını karşılayabilmek için gıdalarından kestikleri sonucunu veriyor” denildi. Araştırmaya göre, memurların yüzde 28.7'si, iki çocuklu, yüzde 24.3'ü ise tek çocuklu çekirdek aile olarak yaşıyor. Çocuksuz memur ailesi yüzde 17'yi bulurken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın çağrılarına rağmen üç ve daha fazla çocuğu olan aile oranı yüzde 9'da kaldı. Araştırmaya göre memurların yüzde 53.2'si kendi evinde, yüzde 28.6'sı ise kirada oturuyor. Memurların yüzde 12'si lojmanda, yüzde 6.2'si ise kira ödemeden anne, baba ya da akrabasının evinde kalıyor.

Memurların yarıdan fazlası kendi evinde otursa da yüzde 35'i bankalara her ay konut kredisi ödüyor. Yüzde 58'i ise hiçbir tasarruf yapamadan maaşını tümden harcıyor, ay sonunu zor getiriyor. Rapora göre memurların yüzde 30.1'inin otomobili yok. Buna karşılık yüzde 5.3'ü iki otomobil sahibi.

Rapordaki en çarpıcı sonuçlardan biri ise beslenmede ortaya çıktı. Rapora göre, ülke genelinde 838 bin 770 memur hanesine hiç kırmızı et girmiyor. Et girmeyen hanelerde 2 milyon 300 bin ki yaşadığı, bunların da 560 binin 0-15 yaş grubundaki çocukların oluşturduğu belirtilen raporda, bu durumun gelecek nesillerin sağlığına ilişkin ciddi tehdit işaretleri verdiği ifade edildi. Ayrıca memurların yüzde 46.5'i dışarıda bir lokantada yemek yiyemiyor, yüzde 85'i sinema ya da tiyatroya gidemiyor, yüzde 94'ü gazete alamıyor, yüzde 86'sı dışarıda eğlenceye katılamıyor. Buna karşılık yüzde 47'si sigara tüketiyor.

Memurların yaşadıkları sıkıntı akla asgari ücretle geçinmek zorunda kalan ve aile geçindiren vatandaşları getirdi. Memurlar bile sıkıntı yaşarken asgari ücretle geçinenler, yaşanan kötü durumu gözler önüne serdi.


Haber: M.AYDIN

Yorumlar (11)
Vatandaş 3 yıl önce
Asgari ücretle çalışanlar ne yapsın
Allah sorar 3 yıl önce
Ögretmenim,ette yiyorum,geziyorumda, son6ayda 20bin km gezdim.Parada biriktiriyorum hamdolsun.4yil kpss hazirlanarak atandim. Arabam18bin lira klimali. Telefonum250lira android,özenti moda gibi takintilarim yok. Verileri tam okumak gerek..
Düzceli vatandaş 3 yıl önce
Asgari ücretli yaşoyorsaMemur kraldır
GERÇEK 3 yıl önce
ben bu bayramda ülkeden kriz mriz olmadığını gördüm..insanlar para harcamak için yarışıyor..cafede çay 8 tl.ağzına kadar dolu..hemen hemen herkeste araba var.cep telefonu desem,alışveriş merkezleri ağzına kadar dolu..ne yazayım başka.
Kamil 3 yıl önce
İnsan biraz utanır ... Memurlarmis asgari ücretle çalışan evi kira olan 3 çocuk okutan milyon insan vardır . En düşük memur maaşı ne kadar onunda yazın.. dünyanın işine bak ekonomi bozulunca ilk bağıran iş adamları gibiler...
A.Rıza Özçelik 3 yıl önce
Olsun Duoble yollarımız var Köprülerimiz var.
Kredi 3 yıl önce
Ev kredisi kullan. Araba kredisi kullan. Çocuk özel okulda okusun. 5 bin liralık cep telefonu kullan. Sonra hayat çok zor
onun için mi 3 yıl önce
ben öğretmenim.15 yıl önce okulda üç öğretmenin arbası vardı.şuan hepsinin var.kimisinin eşinde de var.evleri var.birikmiş paraları var.bir çoğu hangi beşyıldızlı otelde tatil yapacağının hesabını yapıyor.
öğretmenmiş??? 3 yıl önce
Sen öğretmensen eğer önce yazı yazmayı öğren, sonra becerebilirsen yorum yazarsın.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın