banner851

banner955

“YA DOĞALGAZ VERİN, YA DA ODUN FİYATLARINI AŞAĞIYA ÇEKİN”

Nüfusu fazla çıkınca Orman Köyü vasfından çıkartılan merkeze bağlı Gölormanı Köyü’nde, vatandaşların geçen yıl ormandan 100 TL yaptığı odun nakliye fiyatları, bu yıl 2 bin 700 TL’ye çıkartıldı. Bu nedenle vatandaşların geçen yıl 5-6 bin TL aldığı kışlık yakacak odun fiyatları, 20 bin TL’ye yükseldi. 27 katlık artışa tepki gösteren köy sakinleri, AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin ve Düzce Milletvekillerine, “Bize sahip çıkın, sadece seçimden seçime köyümüze gelmeyin. Ya doğalgaz verin, ya da yakacak odun fiyatlarını aşağıya düşürün” diye seslendi.

Ekonomi 27.09.2022, 16:30 27.09.2022, 16:48
4968

Merkeze bağlı Gölormanı Köyü nüfus artışı nedeniyle orman köyü statüsünden çıkartıldı. Bu nedenle Orman İşletme Müdürlüğü tarafından geçen yıl 100 TL olan kışlık yakacak odun nakliye ücretleri 2 bin 700 TL’ye çıkartıldı. Nakliye ücretlerinin artması birlikte, ormandan odun yapamayan vatandaşlara bir traktör römork odunun fiyatı 20 bin TL’ye yükseltildi.

Kışlık yakacak odunun nakliye ücretlerinin artması ile birlikte köy sakinleri de ayaklandı. Tepkilerini Öncü Haber Mikrofonuna dile getiren köy sakinleri, siyasi ve Düzce Milletvekillerine seslenerek, kendilerine sahip çıkılmasını istedi.

“Bana bir traktör odun 20 bin TL’ye geliyor”

Köy sakinlerinden Musa Dikmen,  “Ben bugün odunu parayla aldım. Bana bir traktör odun 20 bin liraya geliyor. Ben önceden aynı odunu 4-5 bin liraya alıyordum. Nakliyeye yüz lira veriyordum, şimdi olmuş 2 bin 700 lira. Ben odunu zaten parayla aldım, 20 bin liraya geliyor. Hangi insanın dermanı var ki bu işe?  Burası bir orman köyü, talebimiz bu fiyatların düşmesi yönünde. Doğalgaz da istiyoruz. AK Parti İl Başkanı ve Milletvekilleri sadece seçimden seçime buraya gelmesinler, her zaman vatandaşın yanında olsunlar” dedi.

“Siyasiler bize sahip çıksın”

Siyasilerden Gölormanı Köyü’ne sahip çıkmalarını istediklerini ifade eden Metin Dikmen de, “Köyümüzde geçen sene nakliye yüz liraydı. Bu sene fahiş bir fiyat oldu. Dün gelen bir habere göre steril 650 TL dediler. Sonra akşam işletmeden bir haber geliyor, 2 bin 700'e düştü diye. Nedir yani bu fiyat? Verdiğimiz nakliye paraları birdenbire yirmi yedi kat nasıl artıyor, ben onu anlamadım. İnsanlar zaten mağdur durumda. Bir de bu şekilde insanları daha da mağdur etmeye çalışıyorlar. Bu köy 830 haneli bir köy, hadi diyelim 130 hanesi odun almadı, 700 hane odun alacak. Bu bütçe nasıl bir kaynaktan gelecek de bu insanlar odun alacak? Adam asgari ücret maaş alacak, gelecek yarısıyla odun nakliyesine yazılacak. Yapamıyorsa gidecek 10 bin verip ormandan odun alacak. Bu insanları bu kadar mağdur etmenin hiçbir anlamı yok bence... Madem biz köy statüsünden çıktık Gölormanı Köyü'müze altyapı ve doğalgaz istiyoruz. Siyasilerden Gölormanı Köyü'ne sahip çıkmalarını istiyorum. Sadece seçimden seçime gelmesinler. Gelsinler köyün sıkıntılarını dinlesinler, vatandaşlarla istişare yapsınlar” diye konuştu.

“Devlet bize sahip çıkacağı yerde, elimizdeki parayı alıyor”

Artan nakliye ve kışlık yakacak odun fiyatları nedeniyle köylünün mağdur olduğunu ifade eden Ahmet Yılmaz ise,  “Biz zaten burada bir ay önce bir sel afeti geçirdik. Sayın milletvekillerimiz bize sahip çıkmadılar. Bari bu sefer odun işinde sahip çıksınlar. Devlet bize ek bütçe verdi ama Tarım İl Müdürlüğü'nün bize yardım ettiği para bizi zaten karşılamadı. Şu anda köylümüz ve köyümüz zor durumda. İl Başkanlarımız ve milletvekillerimiz bize sahip çıkarsa çok iyi olur. Şu anda kimsenin 2.750 TL yatıracak bütçesi yok. Bir araba odun yapmak şu anda 10 bin liraya mal oluyor bir insana. Devlet bize sahip çıkacağı yerde elimizdeki parayı da alıyor. Bizim zaten kendi ağaçlarımız bunlar. Bizim normal hakkımızı bize parayla satıyorlar. Zaten tarımda bir afet geçirdik, şimdi artık sahip çıkılmasını istiyoruz devletimizden. Bizim milletvekillerimiz bize sahip çıkmıyor. Doğalgaz da istiyoruz ama zaten altyapı da yok. Altyapı yapılsa doğalgaz da isteyeceğiz. Şimdi 40 hane fazla çıktı diye bizi köy statüsünden çıkartmaya uğraşıyorlar. Bize de yazık günah” açıklamalarında bulundu.

banner844
Yorumlar (7)
Emre 2 ay önce
Ekonomi ucuyeah iyi olmuş.
can 2 ay önce
Haklilar Daha Dogalgazi Olmayan köymü var
vatandaş 2 ay önce
Bu durum sadece o köye has bir durum değildir. Doğalgaz imkanı bulunmayan tüm bölgelerde maalesef aynı sorun var. İnsanlar yakacak alamıyor. Fındık kabuğu gibi ürünleri denetimsizlikten 10 kat artmış durumda. Kömür İthal olduğu için zaten yaklaşılmıyor. Sonuç olarak köylerden kente göç etmek zorunda kalınıyor. Muhakkak çözüm bulunması gerekiyor.
evet 2 ay önce
yeter artık...
Adnan 2 ay önce
Orman köylüsü mu kaldı hepsini kaldırın. Devletin sırtına ekstra yük bu ve benzeri köyler. Hepsini kaldırın.
Vatandaş 2 ay önce
Beter olun
Hem iyi hem kötülüğü var 2 ay önce
Köy statüsünden çıkmak doğalgaz açısından iyi olur. 100 TL olan nakliye in birden 2700 TL olması çok fazla ve yanlış olmuş, ne yapacak bizde kendimizi, şimdiye kadar 100 TL veriyorduk bukadar olması normal deyip hoş mu karşılayalım, 500 yada olsunda 1000 TL olsun, 2700 nedir çok fazla çok. Merkez bağlanmak la eğer belediye gerçek anlamda hizmet verecekse bir şey değil eyvAllah diyelim ama hizmet alamayacaksak u kadarı fazla değilmi ey yetkililer bu fiyatları neye göre belilediniz.