banner851

banner614

Zamlar Otomatiğe Bağlanıyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, 1 Temmuz’da başlayacak elektrikte otomatik fiyatlandırma sistemi için gerekli olan son düzenlemeyi yaptı.

banner619
Ekonomi 06.06.2008, 12:03
213
Zamlar Otomatiğe Bağlanıyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, 1 Temmuz’da başlayacak elektrikte otomatik fiyatlandırma sistemi için gerekli olan son düzenlemeyi yaptı.Bundan sonra elektrikte oluşan maliyet belli dönemler halinde tüketiciye doğrudan yansıtılacak. Elektrikte arz sıkıntısı olduğu için serbest piyasadan fahiş fiyatla elektrik alan devlet, 1 Temmuz’dan itibaren 160 YKr’ye kadar ulaşan maliyetleri faturalara yansıtmaya başlayacak.Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun “20 Dağıtım Şirketinin İlk Uygulama Dönemine İlişkin Gelir Düzenlemesi Hakkında Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Düzenleme ile arz sıkıntısı nedeniyle serbest piyasadan fahiş fiyatla elektrik alan Enerji Bakanlığı’nın maliyetleri tüketiciye yansıtmasına olanak verildi.Tebliğe göre, Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi maliyetlerinin ortalama enerji alım fiyatı hesaplamasına dahil edilmesi uygulaması 1 Temmuz’da başlayacak.

 İlk zam 4 aylık maliyet üzerinden hesaplanacak ve her üç ayda bir zam yapılacak. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun yaptığı bu düzenleme ile otomatik elektrik zammı döneminde son aşamaya girildi. Bu süreçte EÜAŞ’ın yüzde 10, TETAŞ’ın yüzde 12 zammının ardından TEDAŞ’ın zam oranı belirlenerek yeni döneme girilecek. Piyasadan KWH başına 160 YKr’ye varan yüksek fiyatla alım yapan Enerji Bakanlığı, geçen yıl 134 milyar KWH enerji KİT’lerinden, 14 milyar KWH piyasadan alım yapmıştı. Bu yıl ise arz sıkıntısı nedeniyle piyasadan alım büyük oranda arttığından yüksek alım fiyatı faturalara doğrudan yansıyacak. Piyasadan alım arttıkça fatura tutarları yükselecek.

Yorumlar (0)