Depremin ilk gününden itibaren bölgeye yardım gönderilmeye devam ediyor. Fevz,içakmak Mahallesi Mareşal Fevzi Çakmak sokağı esnafı da kendi imkanları ölçütünde hazırladığı yardım kolilerini Hatay’a götürecek.

dsdfsdaf

Sokak esnafı Mustafa Sırtkaya, daha öncesinden de deprem bölgesine yardım götürdüklerini söyleyerek şu şekilde konuştu; “Gece yarısı depremin haberi oğlum tarafından bana geldi. Sabah 5’e 10 kala civarı kalkıp televizyonu açtığımda hakikaten Doğu bölgesinin çok kötü bir yıkım geçirdiğini gördük ve sabahında sokağımızda ki bütün esnaf arkadaşlarımızla neler yapabileceğimizi düşündük. Doğal olarak ciddi bir yardıma ihtiyaç vardı. Bedenen olsun, maddi olsun 3-4 gün hazırlık yaptık. Buradan giden TIR’larla yardım gönderdik, imkanımız neticesinde. Bu bizi mutlu etmedi, yetersiz gördük. Kendi araçlarımızı doldurduk, Kıyafet olsun, bir takım şeylerle. Gideceğimizi duyan bütün arkadaşlarımız, tanıdıklarımız kimisi bere ördü getirdi, kimisi oyuncak getirdi, kimisi gıda getirdi. Kendi imkanlarımızla eksikleri tamamlayıp kutular yaptık, doldurduk aracımıza. Direkt Maraş’a gittik. Maraş’ın köylerine çıktık. Oldukça yüksek bir köye çıktık. Yıkılmayan bir ev bulalım da oradan geri dönelim, dağıtmaya başlayalım diye düşündük ama biz dağın başına çıktık, yıkılmayan ev bulamadık. Oradan aşağıya çadırları ziyaret ederekten dağıtıma başladık. Dağıtımda o kadar içler acısı şeyler anlattılar ki ben çok etkilendim.”

“NASİPSE GECE 12 GİBİ HATAY’A YOLA ÇIKACAĞIZ”

2 minibüs yardım hazırladıklarını ve bu gece Hatay Kırıkhan’a doğru yola çıkacaklarını söyleyen Sırtkaya;  “Bu ülke bizim. Bu bayrağın altında yaşıyorsak bizim buraya insani olarak daha çok bir şeyler yapmamız lazım. Burada kendi imkanlarımla, arkadaşlarımın destekleriyle, sokağımızdaki bütün esnaf arkadaşlarımız, tanıyanlarımızda bize destek verdi. Ramazan başlıyor. Ramazan kolilerini ramazan başlamadan 3 -4 gün önceden oraya yetiştirelim diye düşündük.  Kolilerimizi almaya başlayınca duyarlı arkadaşlarımız bize destek vermeye başladı. Akşam minibüslerimizden 1 tanesini doldurduk. Bu akşamda diğer minibüsümüzü dolduracağız. Nasipse gece 12 gibi Hatay’a yola çıkacağız bu sefer. Hatay Kırkhan köylerine gideceğiz. İnsanlar merkezlere rahat ulaşabiliyor ama köyler biraz daha azınlıkta kalıyor. O insanlara bir şeyler ulaştırabilmek için bir nebzede olsa elimizden geldiği kadar hazırladık. Arkadaşlarımızla birlikte, 6 arkadaş yola çıkacağız nasip olursa. Sabah orada olacağız. 15 gün önce Maraş’a gittiğimde yoldaki araçların plakaları çok dikkatimi çekti. Bir tek Düzce değil, Türkiye oradaydı. Düzceli arkadaşlarımızın ve Düzce’mizin güzelliği şu ki canla başla mücadele ediyor. Şundan yola çıkayım ben, hiç imkanı olmayan bir ablamız bize bere dokudu getirdi. Düzce’mizin insanı bu. Ben Düzce’mizin insanını çok seviyorum. Düzce’mizin insanı çok mert, çok cömert, çok yardımsever. Biz Düzce’de bunu yaşadık, biz bu depremi biliyoruz. Herkes bir şeyler hazırladı ama yine de yapacağız, yapmamız gözüküyor. Düzce’de bir tek bu sokak değil, herkes, bütün esnaf azdan az olsun, çoktan çok olsun bir şeyler yapmaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

“NELER YAPABİLİYORSAK, BİRLİKTE YAPMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Sırtkaya konuşmasına şu şekilde devam etti: “Bu benim ikinci seferim olacak. İlk gittiğimde yine bu araçla gittim. Yine bir komşumuzun da aracını aynı bu şekilde dolduruyoruz. Bunları da gidip dağıttığımızda bir fizibilite yapacağız. Yine  bölgede de araştırma yapıyoruz. Kırıkhan tarafında da kadınların özel ihtiyaçlarıyla ilgili, çocuk beziyle ilgili. Bugünde bir miktar esnaf arkadaşlarımızın toplamış olduğu bir miktar oldu onlarla da çocuk bezi alacağız, bir de kadın ihtiyaçları alacağız. Onları da bunların üzerine koyacağız. Orada bir bardak, bir demlik, bir kaşığa bile ihtiyaç var. Gücümüz neye yetiyorsa, neler yapabiliyorsak, birlikte yapmaya çalışacağız. Şimdilik bir gidelim, bakalım nedir oranın durumu. İnşallah bir tur daha yapmaya çalışacağız.”