Açıklanan memur zam artışına Düzce’den ilk tepki Genç Sağlık – Sen’den geldi. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi önünde toplanan Genç Sağlık – Sen üyeleri, yaptıkları basın açıklaması ile açıklanan zam oranına tepki gösterdi.

Genç Sağlık-Sen Düzce İl Başkanı Zeynep Akpay, yaptığı basın açıklamasında, “İçinde yaşadığımız hayat pahalılığında ve yoksulluk sınırının 33 bin 788 TL olduğu ülkemizde memura verilecek olan 22 bin TL kabul edilebilir değildir. Cumhurbaşkanı tarafından en düşük memur maaşının 22 bin liraya yükseltileceği açıklanmıştı. Bu kapsamda, kamu görevlilerinin maaşlarında net 8 bin 77 lira artış yapılmasına ilişkin kanun teklifinin görüşmelerine TBMM'de gündemde. Buna göre, aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 22 bin 17 liraya yükselecek. Toplu sözleşme masasında memurun hakkını aramaktan aciz kalan; memurun enflasyon ve yoksulluk sınırı altında ezilmesine göz yuman malum sendikalar, meslektaşlarımızın yoksullaşması karşısında da bir kez daha etkisiz kaldı. 5 Temmuz günü açıklanan zam oranlarının ardından camiamızın sözde yetkili ancak özde yetkisiz sendikası 36 saat, ondan sonra sıragelen malum sendikalarda 12 saat tepkisiz kaldı. Bizler ise gerek 5 Temmuz öncesi ve gerek 5 Temmuz sonrasında genel merkezimiz önderliğinde tüm reaksiyonları aldık ve eylem planlarımızı hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

Zamla birlikte artacak olan maaşların, memuru göz göre göre yoksulluk sınırının altında ezdirmek olduğunu savunan Alpay, sözlerine şöyle devam etti:

“İçinde yaşadığımız hayat pahalılığında ve yoksulluk sınırının 33 bin 788 TL olduğu ülkemizde memura verilecek olan 22 bin TL kabul edilebilir değildir. Bu göz göre göre memuru yoksulluk sınırın altında ezdirmektir. Ülkemizde yıllarca, orta direk olarak atfedilen memur ortalığını yitirmiş, bugün altında bir maddi hayata sürüklenmiştir. Yoksulluğa terk edilen memur, emeğinin karşılığını alamayan memur ve yine görmezden geldikleri memurun verdiği yaşam mücadelesi her geçen gün daha zor bir hal almaktadır. Temel yaşam ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan devlet memuru mu olur? Bir memur, kamu hizmeti için var ise, daha kendi ihtiyaçlarını karşılamaktan aciz bir duruma düşerse nasıl kamu hizmeti sunabilir?”

“En düşük memur maaşı 33 bin 788 TL’ye çıkarılmalıdır.”

ÇİFTÇİ KADIN OĞLAĞI YANINDAN AYIRMIYOR ÇİFTÇİ KADIN OĞLAĞI YANINDAN AYIRMIYOR

Memurun artık dayanacak gücünün kalmadığını öne süren Alpay, şu ifadelere yer verdi:

“Memurun artık dayanacak ne gücü ne de sabrı kaldı. Talebimiz ilk günkü gibi açık ve net! En düşük memur maaşı yoksulluk sınırı seviyesine yani 33 bin 788 TL’ye çıkarılmalıdır.  Vergi dilimi yüzde 15’e sabitlenmeli, büyükşehirlerde görev yapan memurlarımıza kira yardımı düzenlemesi derhal hayata geçirilmelidir. 8 bin 77 TL’lik seyyanen zammın emekliliğe yansıtılması sağlanmalıdır. Enflasyon farkı ortaya çıktığı ay itibariyle maaşlara yansıtılmalıdır. Bu taleplerimiz gerçekleşmediği sürece kamuda görev yapan milyonlarca memur rahat bir nefes alamayacak, hak ettikleri refaha erişemeyecektir. Buradan bir kez daha yetkililere sesleniyoruz. Memuru yoksulluğa terk etmeyin. Fazlasını değil hakkımızı istiyoruz. Anayasal hakkımızın gereği olarak, insan onuruna yaraşır mali ve sosyal hakların sağlanmasını istiyoruz. Genç Sağlık Sendikası olarak her geçen gün büyüyen ailemizle dün olduğu gibi bugün de sahayı terk etmeyecek, haksızlıklara karşı boyun eğmeyeceğiz. Ayrıca sayımlardan sonra yapılan ilk basın açıklamamız da tüm kamuoyunun bilmesini isteriz ki, 8 ay önce kurulan Genç Sağlık Sendikası kuruluşunun hemen ardından getirilen yüzde 2 barajına rağmen önü kesilemeyen bir hızla büyümüş, kısa süre içerisinde camiamıza hizmet veren 52 sendika içinde en büyük 6. Sendika olarak tek başına yüzde 2 barajını yıkmıştır. Bugüne kadar toplu sözleşme ikramiyesinden tam yararlanmak için sendikamıza katılım gösteremeyen tüm meslektaşlarımıza çağrımızdır, yüzde 2 barajını geçen sendikalar arasında en genç, en dinamik, en yenilikçi alternatif biziz. Gelin sizler de gençlere bir şans verin ve değişimin gücünü gençlerin elinde gösterelim!”