Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı emeklilere verilen bayram ikramiyesi yüzde 50 artışla 3 bin lira oldu. Öncü Haber ekibi olarak sahaya inerek Düzceli emeklilere bayram ikramiyesinin yeterli olup olmadığını, ikramiye hakkında ne düşündüklerini sorduk. Vatandaşlar emekli ikramiyesinin düşük olduğunu ve her geçen gün geçimin zorlaştığını vurguladı. Emekli ikramiyesini eleştiren bir vatandaş “Biz istiyoruz ki rahat alım gücü olsun, geçim gücü olsun. Geçim sıkıntısı var. Şimdi 15 bin lira bile bir emekli için yeterli değil.  10 bin lira nedir yani? Bir ev kirası… Seçim faturası yine bize çıkacak.” açıklamalarında bulundu.

Öncü Haber olarak yapılan bayram ikramiyesinin yeterli olup olmadığı ile ilgili vatandaşların nabzını tuttu.

İşte Düzceli emeklilerin bayram ikramiyesi hakkında düşünceleri;

“En azından beş bin olması lazım”

Fevzi Çalışkan: Normal eskiden bin lira iki bin lira veriyordu şimdi üç bin lira veriyordu. Yetmezse de yapacak bir şey yok.

Mithat Durdar: Çay parasına yetmez. En azından beş bin olması lazım.

“DÜZCE’MİZİ HEP BİRLİKTE İLERİYE TAŞIYACAĞIZ” “DÜZCE’MİZİ HEP BİRLİKTE İLERİYE TAŞIYACAĞIZ”

Kemal Özcan: Yüzde elli bir zam yaptı ama bu da yeterli değil. 4-5 bekliyorduk biz olmadı.

S S S S SO O O O O O O

“O verdiği para da onun olsun”

Erdoğan Çelik: Onu geri iade etsek ona harçlık yapar. Bana soruyor mu o Filistin’e, Suriye’ye, Irak’a yaptığı yardımları? Benim hakkımla yardım yapıyor. Bana 10 bin lira maaş veriyor. 2001’de emekli oldum ben. Asgari ücretten fazla maaş alıyordum. Şimdi beni 10 bin liraya düşürdü. Benim paramla millete yardım yapıyor, Müslümanlığı da kimseye bırakmıyor. Ben hakkımı helal etmiyorum. O verdiği para da onun olsun. Hiçbir şey istemiyorum. Türk vatandaşlığından beni göndersin.

“Biz istiyoruz ki rahat alım gücü olsun”

Emekli vatandaş: Yüzde 50 zam yaptım diyor. Taban düşük olduğu için 5 lafı geçiyordu, 3 verdi. Belki seçimden önce anket olursa baktı ki oy düşüyor, birden 5 de yapabilir. Ama şu anda bu kadar. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Biz istiyoruz ki rahat alım gücü olsun, geçim gücü olsun. Geçim sıkıntısı var. Şimdi 15 bin lira bile bir emekli için yeterli değil.  10 bin lira nedir yani? Bir ev kirası. Seçim faturası yine bize çıkacak. Ramazan’da bir zam geliyor. Seçimden sonra zam geliyor. Allah yardımcımız olsun. 20 senedir emekliyim. Devlet zenginse bundan herkes faydalanmalı. Eğer fakirsek de hep beraber kemerleri sıkıp memleketi ayağa kaldıralım. Ama günümüzde bir kesim sıkıntıya giriyor, bir kısım şaşa içinde yaşıyor.

A A

“Bir emekli torunlarına bayram harçlığı dağıtmaya kalksa yeter mi?”

Adnan Alemdar: Bu enflasyon şartlarında yeterli değil. Emekliye veya asgari ücrete verilen zamları düşündüğümüzde etiket fiyatları kaç kere değişiyor. Ona göre nasıl zam yapılıyor, malum ortada. Şartlar yeterli değil. Bir emekli yeğenlerine, torunlarına bayram harçlığı dağıtmaya kalksa yeter mi? Hiç yetmez.