2006 yılından bu yana tüm dünyada ve ülkemizde her yıl 9 Mart Dünya Böbrek Günü olarak kutlanıyor. Bu özel günün en önemli amacı ise ülkemizde ciddi bir sağlık sorunu haline gelen kronikleşen böbrek hastalığının farkındalık oluşturması.

Bu kapsamda böbrek hastalığının erken teşhisinin önemine değinen Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz bir mesaj yayınladı. Yılmaz konuyla ilgili şunları söyledi:

“Kronik Böbrek Hastalığının dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu oluşturuyor. Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir bir hastalık ancak hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkân vermediği ve bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve kişinin yaşam kalitesini bozmaktadır.

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da böbrek hastalığının olabileceği unutulmamalıdır. Sık idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma ve yanma, damla damla idrar yapma, kırmızı kahverengi renkte idrar yapma ve tuvalete yetişememe gibi şikayetlerde mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Böbrek sağlığı konusunda ülke genelinde toplum bilincini arttırmak, kronik böbrek hastalığında erken tanının önemini vurgulamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla her yıl düzenli olarak sağlık personeline yönelik hizmet içi eğitimler ve halka yönelik bilgilendirme programları yürütülmektedir.

Bu hastalık zamanında fark edildiğinde önlenebilen veya en azından geciktirile bilen bir hastalık olduğunu belirten Dr. Yılmaz kronik böbrek hastalığından korunmak için;

- Düzenli olarak egzersiz yapılmasını,

- Sağlıklı beslenilmesini

- Vücut ağırlığının korunması gerektiği,

- Tuzun azaltılmasını,

- Gün içinde yeterli sıvı alınmasını,

- Sigara içilmemesini,

- Ağrı kesici ilaçlardan kaçınılmasını,

- Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçülmesini,

- Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir” dedi.

Haber- Nalan Tayyar