Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkisi altına alan 7,6 ve 7,7 şiddetindeki depremin ardından Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdoğan Bıyık ve Yönetim Kurulu Üyeleri Maraş’ın Elbistan ilçesinde depremzedelerin yaralarını sarmaya devam ediyor.

Elbistan’ın son durumuyla ilgili bilgi veren TSO Başkanı Bıyık, İnsanlar yardım etmek için geliyorlar ama durum çok iç açıcı değil. Burada ki tek sıkıntı günler geçmesine rağmen hala enkaz altında insanların olması” ifadelerini kullandı.

fe49cc25-a5ab-45b1-896c-7312eebdde44

TSO Başkanı Bıyık şu şekilde konuştu: “Şu an Elbistan’dayız. Salı günü geldik. Sabah karşı sıcak yemek yapmak için yaklaşık 6 tane büyük minibüs ile erzak dağıtıyoruz kapı kapı ama durum çok kötü. Yıkılan binalar var, çok yaralı var durum kötü, çok kötü. Çok fazla bina yıkılmış. Elbistan’ın hemen hemen yüzde 60’ı yıkılmış, öbürkülerde girilecek durumda değil. Koordine etmeye çalışıyor AFAD, Kızılay. Yollar kapalı. İnsanlar arabalarıyla kaçmaya çalışıyorlar, boşaltmaya çalışıyorlar yöreyi. Biz bugün Elbistan’ın köylerine gittik. Oralara yardımda sıkıntı yok. Allah razı olsun milletimizden.

“AFAD’IN DAHA ÇOK GÜÇLENMESİ LAZIM”

Devamlı yardım TIR’ları geliyor. Çok fazla yardım var ama enkaz altında hala insanlar var. İnsanlara müdahale edecek profesyonel ekipler biraz yetersiz ama yetişmeye çalışıyorlar. Durum şu anda bu şekilde. Daha çok bu bize bir örnekleme gösterdi. Daha çok profesyonel arama ve kurtarma ekipleri oluşturmak lazım. AFAD’ın daha çok güçlenmesi lazım. Kurtarma ekiplerindeki teçhizatlar biraz yetersiz çünkü çoğu sivil kurtarma ekipleri. Bunların güçlendirilmesi lazım, bu büyük bir ders. Allah buradakilere yardım etsin. İnsanlar yardım etmek için geliyorlar ama durum çok iç açıcı değil.

WhatsApp Image 2023-02-09 at 16.48.55

Burada gıda ile alakalı yaptığımız tespitlerde çok fazlasıyla gıda malzemesi var, çok fazlasıyla odunda var. TIR’larla su geliyor suda da sıkıntı yok. Şu an barınma ile alakalı AFAD her yere çadır kuruyor, onda da sıkıntı yok. Burada ki tek sıkıntı günler geçmesine rağmen hala enkaz altında insanların olması. Şu anda yollarda yardım malzemeleri var, giyecekler var. Artık yardımla alakalı şu anda depolar dolmuş. AFAD’ın depoları dolmuş, başka depo tutmuşlar o da dolmuş. Acil yaşam ihtiyacı şu an Elbistan için gerekli değil. Malzeme o kadar çok ki depolar teslim alamıyor. Yardım TIR’ları hava şartları kötü olduğundan malzemeleri yollara bırakıyor. Çöp kamyonlarında paketli ekmeler gördük.

WhatsApp Image 2023-02-09 at 16.49.06

“DÜZCELİLER ÇOK DUYARLI”

Enkazların altından hala ses gelen yerlerden insanları kurtarmaya yetişemiyor ekipler. Canla başla çalışıyorlar. Halk çalışıyor, bizler yardımcı olmaya çalışıyoruz ama hala o ekiplerde sıkıntı var az çünkü. Depremi yaşamış bir il olarak bütün Düzce’den Allah razı olsun. Düzceliler çok duyarlı. Çok çabuk harekete geçip, çok çabuk yardımları buraya ulaştırdılar. Hala Düzce, 81 plakalı TIR’lar, minibüsler, panel Vanlar hala geliyorlar. Allah razı olsun hepsinden. Düzce bu depremde sonuna kadar görevini yapmıştır. Allah razı olsun herkesten, hepsinden.” HABER: Ece MUTLU