Ramazan Bayramına’a kısa bir süre kala, Düzce’de vatandaşları bayram alışverişi telaşı sardı. Bayramların olmazsa olmazları arasında yer alan baklava, ikramlık çikolata ve şekerlemelerdeki fiyat artışları, vatandaşların bütçe sınırlarını zorluyor.

Çarşı ve pazarda bayram alışverişi yapan vatandaşların nabzını tutan Öncü Haber ekibi, vatandaşlarla bir dokunup, bin ah işitirken, firma sahipleri ise üretimde artan maliyetlerden dert yandı.  

Fiyatlar: 420 TL ile 900 TL arasında

Özellikle cevizli baklavaların tercih edilme sebebi fiyatlarının daha uygun olması. Fiyat aralıklarının genel olarak 420 TL ile 900 TL arasında değiştiği gözlemlenirken, cevizli baklavaların bu fiyat skalasında daha cazip olduğu belirten tatlı firma yetkilisi “Cevizli daha çok tercih ediliyor. Fıstıklı ürünlerimizde tercih edenler oluyor. Cevizli baklavalarımız 420 TL, Fıstıklı ise 580 TL, bol malzemeli olan baklavalarımız 650-900 arasında. Ama en çok tercih edilen cevizli baklava oluyor.” dedi.

“Fiyatları stabil tutmaya çalışıyoruz”

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte çikolata ve şeker talebinin arttığına dikkat çekiliyor. Ancak, fiyatların yüksekliği bazı vatandaşları zor durumda bıraktığı gözler önüne serilirken şeker satışı yapan iş yeri yetkilisi Volkan Parmak, “Bu sene Ramazan ayında çikolata ve şeker fiyatlarında artış oldu. Biz fiyatları yine de stabil tutmaya çalışıyoruz. Halkımız özellikle Ramazan ayında çikolata ve şeker talebinde bulunuyorlar. En çok çikolata tercih ediliyor. Her bütçeye hitap edebiliyoruz fiyat konusunda” ifadelerini kullandı.

ÖZLÜ’DEN TASARRUF PAKETİNE GÖNÜLDEN DESTEK ÖZLÜ’DEN TASARRUF PAKETİNE GÖNÜLDEN DESTEK

Ş E K E R

Fiyatlar önemli!

Vatandaşlar, Bayram alışverişi sırasında fiyatların önemli bir faktör olduğu ve herkesin kendi bütçesine uygun ürünleri tercih etmeye çalıştıklarını belirtirken şunları söyledi:

Hamide Çelik: Fiyatlar çok pahalı, Bayram şekerini 180 TL’ye aldım. İnsanlar zorlanabilir.

Ekran Görüntüsü 2024 04 08 144524

Nazife İnci: Şekerlere baklavalara daha bakmadım, bakacağım. Bir paket şeker almayı düşünüyorum, alabilirsem bir de baklava almayı düşünüyorum. Herkesin Bayramı Kutlu olsun.

Ekran Görüntüsü 2024 04 08 143851

Melike Türkoğlu: Fiyatlar güzel gayet. Baklava fiyatları biraz yüksek, herkes kendi bütçesine göre alabiliyor. Biz şeker alıyoruz.”

Ekran Görüntüsü 2024 04 08 144222