Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin ardından kentsel dönüşümün önemi bir kez daha ortaya koydu. Bu kapsamda Düzce Belediyesi’nin Gaziantep Caddesi için uygulamaya koyacağı kentsel dönüşüm projesi için geçtiğimiz günlerde Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü ve esnaflarla bir araya gelerek toplantı gerçekleştirilmişti. Öncü Haber ekibi bu konuda görüşlerini almak için Gaziantep Caddesi’nde ki esnaflara mikrofon uzattı. Mikrofonlara konuşan esnaflar; “bize herhangi bir bilgilendirme bile yapılmadı. Başkanımız 3-5 esnafla bir araya gelmiş herhalde. Bizde yerel basından öğrendik.” dedi.

Yaşanan deprem felaketi, kentsel dönüşümün önemini bir kez daha ortaya koydu. Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin ardından, gözler Düzce’nin işlek caddeleri üzerinde yer alan ağır hasarlı ve 1999 depremlerini görmüş yapılara çevrildi.

Geçtiğimiz günlerde Düzce Belediyesi’nin Gaziantep Caddesi için kentsel dönüşüm projesinin en kısa zamanda hayata geçirileceği ve bu kapsamda da ilk toplantının Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü ve esnaflarla bir toplantı gerçekleştirildiği duyurulmuştu.

Öncü Haber ekibimiz Gaziantep Caddesi’nde esnaflarla görüşerek kentsel dönüşümü ne kadar destekledikleri ve bu proje hakkında ne kadar bilgi sahibi olduklarını sordu. Öncü Haber mikrofonlarına konuşan esnaflar şunları söyledi:

Caner Akçay; “Gaziantep Caddesi’nde konfeksiyon üzerine dükkanım var. Kentsel dönüşüm Düzce’de gerekli olan bir şey. Zaten konumuz, gündemimiz deprem. Binalar zaten eski bunu herkes biliyor. Sadece Gaziantep Caddesi değil, spor sokağın hepsinin yıkılması gerekiyor. Dükkanım en az 25-30 yıllık var. Fakat bize buranın kentsel dönüşme gireceği konusunda herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. Böyle bir çalışmayı herkes gibi bizde destekliyoruz.”

“Başkanımızla bir toplantı yapılmış ama bizde yerel basından öğrendik”

Sinan Doğan; “Bu dükkânın işletmecisiyim. Bu caddede ki binaların hepsinde yığma tuğla kullanıldı. Birçoğu Düzce’nin hemen hemen en sağlam binaları. Burada bir duvarın kalınlığı 60 cm buluyor. Daha devlet taahhüt ettiği TOKİ evlerini bile bitiremedi. Düzce Belediyesi burada nasıl bir çalışma yapacak ki ben ihtimal bile vermiyorum. Daha öncede bunlar söylendi ama hep söylentide kaldı. Böyle bir şey yapılacağını sanmıyorum ama yapılırsa da yenilik her zaman iyidir. Bununla ilgilide bir toplantı olduğu söylendi ama bize bir şey gelmedi. 3-5 esnafla oturup muhabbet etmiş Başkanımız bunu da biz Öncü Haber’den öğrendik.”

“Düzce kentsel dönüşüm noktasında çok eksik!”

Yasin Şerbetçi; “Düzceliyim, esnafım burada. Dün yan tarafımda ki komşumla görüştüm, kendisi mülk sahibi. O da bilgisinin olmadığını söyledi. Hepimiz basın aracılığı ile bilgilendirildik. Böyle bir şey iyi olur ama sadece Gaziantep Caddesi’nin de yeteceğini düşünmüyorum. Düzce’nin kentsel dönüşüm noktasında çok eksikliği var. Gaziantep Caddesi’nin sağını soluna bir bakın her yeri çıkmaz sokaklarla dolu. Daha sıvası yapılmamış tuğla binalarla karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu bence Düzce’nin şehirleşmesi açısından çok büyük bir eksiklik. Bir şehirde ne kadar çok çıkmaz sokak varsa o şehir şehirleşme açısından o kadar geridedir diye düşünüyorum. Düzce’de de ne hikmetse son zamanlarda baya bir çıkmaz sokak olmaya başladı.

Ayrıca büyük bir deprem felaketi yaşadık hepimizi çok üzdü. Ama Düzce olarak biz de deprem bölgesiyiz. Önce 10 il afet bölgesi ilan edildi. Daha sonra Elazığ’da siyasi baskılar sonucu afet bölgesine dahil edildi. Daha birkaç ay önce deprem yaşamış bir il olarak Düzce’de en azından şehircilik açısından bu deprem bölgesine tabi tutulsaydı da tutulamaz mıydı acaba? Bunu merak ediyorum.”

Haber- Nalan Tayyar

Görüntü- Ahmet Çelik