‘Bolu Dağı-Düzce Dağı’ çekişmesi üzerinden Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ile Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan arasında sosyal mecrada atışmalar devam ederken, Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, konuyu ‘Yorumluyorum’ programına taşıdı. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın hadsiz bir ifade kullanarak Kaynaşlı, Akçakoca ve Yığılca’yı alma tehdidi için Ünsal, “Faruk Özlü doğruyu, Tanju Özcan eğriyi söyledi. Faruk Özlü'nün dediğinde bir seviye var, bir kalite var. (Tanju Özcan’a) Hangi beceriksiz, hangi basiretsiz hangi niteliksiz ifadelerle sen bunları kullanabilirsin. Bunlar bir belediye başkanına bir riyaset ve siyaset adamına yakışmıyor.” dedi. Ayrıca Düzceliler’in haddini ve ne konuştuğunu bilmeyen bir başkan tarafından yönetilen belediyenin himayesine girmeyi asla istemeyeceğinin altını çizdi.

275 164537 Boluda T Neli1

Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, kendine has üslubuyla değerlendirmelerde bulunduğu ‘Yorumluyorum’ programında, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün ‘Bolu Dağı’nın coğrafi yapı gereği ‘Düzce Dağı’ olarak adlandırılması çağrısı yaptığı paylaşımı sonrası Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ile yaşadığı polemiği yorumladı. Başkan Özlü’nün isim değişikliği gerekçesinin dağın Düzce’de kalması nedeniyle mantığa uygun olduğunun altını çizen Ünsal, Bolu Belediye Başkanı Özcan’ın Özlü’ye yönelik ‘Akıllı ol’ ifadesi kullanmasını eleştirdi.   

Depophotos 17933767

“Coğrafi dengelere baktığınız zaman dağın büyük bir bölümü bizde”

Yıllardır Düzce ve Bolu arasında süregelen yayla çekişmesini hatırlatarak konuyu ele alan Ünsal, şöyle konuştu: “Tanju Özcan biliyorsunuz Bolu Belediye Başkanı aykırı bir kimlik. Geçtiğimiz günlerde Düzce Belediye Başkanı Sayın Faruk Özlü bir açıklama yaptı. ‘Dağın büyük bir bölümü Düzce sınırlarında, Bolu Dağı değil Düzce Dağı olmalı.’ dedi. Coğrafi dengelere baktığınız zaman doğru. Biz bu Bolu’yla kavgamızı bir türlü bitiremedik. Mesela yaylalarımız var. Orman sınırı olarak bizim bölgemizde diğer sınırlar olarak Bolu bölgesinde. Orman sınırları esas alındığı zaman yaylaların Düzce’de olması lazım. Fakat Bolu kullanıyor. Biz bu işi bir türlü aşamadık. Bolu'nun birlik beraberlik veya aynı dili konuşan aynı duyguyu paylaşan yöneticilerin çok olması gibi birbirleriyle farklı konularda muhalif olsalar da Bolu’nun ortak menfaatlerinde bir araya geliyorlar. Bir yaylalar meselesini çözemedik. Çünkü oradan ayrılma bir il olduğumuz için. Bolu Dağı-Düzce Dağı meselesine hakikaten coğrafi dengelere baktığınız zaman dağın büyük bir bölümü bizde.”

“Senin aklın Özlü’nün aklının sadakası olmaz”

Başkan Özlü’ye karşı hadsiz ifadeler kullandığı paylaşımını ‘Akıllı ol’ çıkışı ile bitiren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı eleştiren Ünsal, şunları söyledi: “Vilayet olmuşuz, Düzce'nin bir dağı olsun. Fakat bu ortaya atılmış bir düşünce. Fakat bu Bolu Belediye Başkanı Tanju Bey herhalde içtiğinin etkisinde kaldı. Diyor ki; ‘Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olma. Kaynaşlı, Yığılca, Akçakoca’yı elinden aldırma bana. Akıllı ol.’ İfadeye bak! Faruk Özlü demiş ki; ‘Lafa bakarım laf mı diye söyleyene bakarım adam mı diye.’ Her söze verilecek cevap ve Fuzuli'den bir söz söylemiş. Akıllı ol için de ‘Sana izah edeceğim.’ demiş. Tanju Özcan bir kere şundan emin ol Sayın Dr. Faruk Özlü’ye ‘Akıllı ol’ diyorsun ya akıllı ol. Bu çok haddini aşan bir ifade. İkincisi Kaynaşlı, Akçakoca, Yığılca senin Bolu'nun mahallesi mi de sen elinden alırım veya eline veririm diyorsun. Sen neyin kafasını yaşıyorsun? Ya mümkün mü böyle bir şey? Kaynaşlı, Akçakoca ve Yığılca’nın Bolu'ya bağlanması mümkün mü? Faruk Özlü’nün vizyonu ve devlet aklı ortaya koyduğu bir takım ifadelere baktığınız zaman senin aklın, devlet aklın, tecrüben Faruk Özlü'nün sadakası etmez. Sen ne yedin ne içtin? Bolu'ya baktığımız zaman Düzce'ye baktığımız zaman coğrafyada sınırlara baktığınız zaman Bolu Dağı denilen yer Düzce Dağı olarak nitelendirilmesi lazım.”

Faruk Ozlu Vbgfnhgdr

“Yörenin insanı senin gibi haddini bilmez, ne konuştuğunu bilmeyen bir belediyenin himayesinde ve sınırında olmaz”

BIYIK: ÇALIŞMA İZNİ İÇİN İLLERDE BİRİM OLUŞTURULMALI BIYIK: ÇALIŞMA İZNİ İÇİN İLLERDE BİRİM OLUŞTURULMALI

İki başkan arasında süren atışmanın sosyal medya platformlarında ses getirmesine sözü getiren Ünsal, “Sosyal medya yıkılıyor. Tanju Bey'in dediğini de Faruk Bey'in dediğini de doğru kabul edelim. Milliyetçilik veya bölgecilik yapmayalım ama o kadar basit o kadar makama mevkiye yetkiye geçmişe dayanmayacak ifadeler kullanmış ki garip. Özcan Akçakoca’yı, Yığılca’yı, Kaynaşlı’yı yanına Beyköy’ü de verdik. Bolu sınırlarının içine katmak ne senin haddine ne senin gücünde. Ne de böyle bir hakkın var. Yörenin insanı senin gibi haddini bilmez, ne konuştuğunu bilmeyen bir belediyenin himayesinde ve sınırında olmaz. Düzce il oldu. Böyle hadsiz ifadeler bir devlet adamına yakışmıyor. Orada bir köyü mahalle yapmaya mı benzettin? Bu toplumu bu seviyede değerlendirmek devlet adamlığına sığmıyor. Sosyal medyada farklı farklı insanlar yorumlar yapıyor. Faruk Özlü doğruyu, Tanju Özcan eğriyi söyledi. Faruk Özlü'nün dediğinde bir seviye var, bir kalite var. Hangi beceriksiz, hangi basiretsiz hangi niteliksiz ifadelerle sen bunları kullanabilirsin! Bunlar bir belediye başkanına bir riyaset ve siyaset adamına yakışmıyor. Tartışma daha çok su getirir, önümüzdeki günlerde bundan çok bahsederiz.” ifadelerine yer verdi.

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN;

Editör: Tuğba Aksoy