Hikâyesini Öncü Haber’e anlatan Çınar, hedefinin bir çikolata fabrikası kurmak olduğunu ifade ederek: “kadınlar cesur olsun, hayallerinin peşinden koşsun. Samimi ve gayretle çalışırlarsa Allah karşılığını verir.” İfadelerini kullandı.

 WhatsApp Image 2023-06-22 at 13.58.59

Aziziye Mahallesi’nde ikamet eden Fatma Çınar, yıllardır Akçakoca’daki tarlasında fındık üreticiliği yapıyor. Ürettiği fındıkların, küresel şirketler tarafından değerinin çok altında alınmasını hazmedemeyen Çınar, bu işe bir çözüm bulmak için bir yıl önce kolları sıvadı.

Emeğinin karşılığını hakkıyla almak isteyen Fatma Çınar, ilk iş olarak bir fındık kırma makinası satın alarak, ürettiği birinci kalite yağlı fındığı yemeye hazır hale getirebilmek için ilk adımı atmış oldu.

BAŞKA BİR YOL MÜMKÜN

Yaptığı bu girişimin çevresinde kısa sürede duyulmasının ardından makul bir fiyat karşılığı eş, dost ve arkadaşlarının fındıklarını da kırmaya başlayan Çınar, küresel şirketlere teslim olmanın tek çıkar yol olmadığını ispatladı.

KIRIYOR, KAVURUYOR PAKETLEYİP TESLİM EDİYOR

Henüz yolun çok başında olmasına rağmen, fındık kırma makinasının yanına kavurma ve vakum makinasını da eklemeyi başaran Çınar, müşterileri tarafından getirilen fındıkları önce kırıyor, ardından kavuruyor yemeye hazır hale getirerek vakumlu paketlere koyup sahibine teslim ediyor.

WhatsApp Image 2023-06-22 at 13.59.00 (1)

Hayalinin bir çikolata fabrikası kurmak olduğunu ifade eden Fatma Çınar: “hayalim bir çikolata fabrikası kurmak. Ama daha çok yolun başındayım. Çok çalışmam gerek, pes etmem çalışırım. Allah’ın izniyle o fabrikayı kuracağım.” Dedi.

WhatsApp Image 2023-06-22 at 13.59.00 (2)

Hemcinslerine de önerilerde bulunan Fatma Çınar: “korkmasınlar, cesur olsunlar. Samimiyetle ve gayretle çalışsınlar Allah emeklerinin karşılığını mutlaka verir.” İfadelerini kullandı.

“İnsanların hoşuna gidiyor”

Öte yandan, bu girişimi duyanların uzak yakın demeden kendisini ve işletmesini ziyaret etmeye geldiklerini ifade eden Çınar: “kendimize ait fındığımızı da işliyoruz ama dışarıdan fındık getirip, kırdırıp kavurup vakumlatan müşterilerimiz çok daha fazla. Herkese yetişmeye çalışıyoruz. Çoğu insan bilmiyor burada böyle bir işin yapıldığını, duyunca da çok şaşırıyorlar hoşlarına da gidiyor.

WhatsApp Image 2023-06-22 at 13.59.00

Fiyatlarının da çok uygun olduğunu ifade eden Çınar, 1 kilogram fındığın, Kırma, temizleme, ayıklama, kavurma ve vakumlu paket maliyetinin 17 TL olduğunu ifade etti.

Toplu siparişlerde indirim yapabileceğinin sinyalini de veren Çınar, yaşanan yoğunluktan dolayı randevu alınarak gelinmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Sosyal Medya platformlarından Çınar Fındık olarak aratıldığında kendileriyle iletişime geçilebileceğini söyleyen Çınar Düzceli kadınlara: “inanın, gayret edin, hayallerinizin peşinden koşun. İnsanın istediği zaman yapamayacağı bir şey yok.” Mesajını verdi.

Haber – Ahmet Çelik

Görüntü – Berkay Eray Aktaş