Türkiye’nin en büyük fındık alıcısı konumunda bulunan İtalyan Ferrero firması, önceki gün fındık alım fiyatını 48 TL olarak açıklamıştı. Bu durum üretici ve tüccarları karşı karşıya getirirken, tepkiler de art arda gelmeye devam ediyor.

“Ferrero’nun tüccarı 46- 47 TL’den, biz ise 43 – 44 TL’den fındık alıyoruz”

Konu ile ilgili Öncü Haber mikrofonuna konuşan fındık tüccarı Yaşar Çengel, Ferrero’nun her tüccardan fındık almadığına dikkat çekerek, “Ferrero kabuklu fındık fiyatını önceki gün 48 TL olarak açıklamıştır. Yalnız Ferrero her tüccardan fındık almıyor, her fabrikadan mal almıyor. Ferrero’ya mal satan arkadaşlarda fiyatlar tabii ki 46 – 47 TL’ye düşüyor. Bizde de fiyatlar 43 – 44 TL arasında değişiyor. Burada önce çiftçi mağdur, daha sonra tüccar mağdur. Serbest piyasa olmasına rağmen devlet yetkililerinin Ferrero’ya müdahale etmesi lazım. Malum pazartesi günü okullar açılıyor, çiftçilerin bankalara ödenecek kredi kartı borçları var. Zaten bu sene yeterli bir fındık yok. Bir an önce buna devletimizin müdahale etmesi gerekir.” şeklinde konuştu.  

“Kimsenin 21 gün beklemeye gücü yok”

TMO’nun ödemeleri 21 gün sonra yapmasının üreticileri mağdur ettiğini ifade eden Çengel, “TMO bundan önceki senelerde daha erken ödeme yapıyordu. Şimdi 21 gün, 1 aya çıkıyor. Dolayısıyla vatandaşın sıcak paraya, canlı paraya ihtiyacı var. Kimsenin 21 gün bekleyecek bir hali yok. Dolayısıyla bu fiyatların dengeli bir şekilde gitmesi için devlet yetkililerinden, hükümetten, öncelikle bir fındık üreticisi olarak yardım talep ediyoruz. Yani çiftçilerimizin daha fazla fiyat farkı ile mağdur olmaması gerekir. Ülkemizin durumu belli.”

“Ürünü yetiştiren Türkiye, pazarı neden Ferrero’da?”

Çengel şöyle devam etti: “Ferrero’nun üstesinden gelemeyecek devlet değiliz. Biz üreticiler olarak, sabırlı insanlarız, sabırlı bir toplumuz. Bunu altını çizerek söylüyorum; burada bu iş tekelleşmeye gidiyor, bunun önünü almak gerekir. Bunun önünü kapatmak gerekir. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bir şekilde bu işin üstesinden gelir. Neden bu ürünü yetiştiren Türkiye, pazarı neden Ferrero’da” ifadelerini kullandı.

Üreticilere, ‘Mecbur kalmadıkça satmayın’ uyarısı

Üreticilere, “Mecbur kalmadıkça ürünlerini satmayın!” çağrısında bulunan Çengel son olarak, “Fiyatlara herkes çok tepkili. Herkes çok tedbirli gitmeye çalışıyor. Mecbur kalmadıkça üreticimiz, çiftçimiz fındığını satmasın. Mutlaka devletimiz, hükümetimiz buna bir çare bulacaktır. Yani sadece bir Düzce olarak değil, tüm Karadeniz bölgesi fındığını satmasın.” açıklamalarında bulundu.