“Düzce’de neden olmasın?” dedirten çalışma… Trabzon Ticaret Borsası (TTB) ile Ortahisar Belediyesi iş birliğinde hayata geçirilen proje kapsamında kentte "Fındık Adası" oluşturulacak.

Ortahisar ilçesine bağlı Geçit Mahallesi'ndeki 11 dönümlük alanda kurulması planlanan Fındık Adası için Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, TTB Meclis Başkanı Nevzat Özer ve TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan bölgede incelemede bulundu.

Genç, burada yaptığı konuşmada, tarım ve hayvancılıkla ilgili projelere öncelik verdiklerini söyledi.

“FINDIĞA ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”

Hedeflerinin her zaman her yerde üretimi arttırmak olduğuna dikkati çeken Genç, "Bunun için ilimizin en önemli tarımsal ihraç ürünlerinden fındığa çok önem veriyoruz. Geçen yıl yaşlı bahçelerin sökülüp yeniden dikilerek verim ve kaliteyi arttırmak için borsamız ile başlattığımız çalışmalara yenilerini ekleyeceğiz." dedi.

“ÖRNEK PROJELERLE ÖNCÜLÜK ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

TTB Meclis Başkanı Özer de örnek projeler geliştirerek, tarımsal üretimin artmasına öncülük etmeye devam edeceklerini kaydetti.

Ergan da kurulacak Fındık Adası'nda, Türkiye ve dünyadaki fındık çeşitlerinin yer aldığı model bir bahçenin yanı sıra fidan üretim alanı, fındığın nasıl mamul hale getirildiğini gösteren tesislerin minyatür halkası ile yöresel ürünlerin satış reyonları ve sosyal çalışma alanlarının yer alacağını ifade etti.

DÜZCE’DE YAPRAK KIPIRDAMIYOR

“KESİNLİKLE ÖNLEMİNİZİ ALIN…” “KESİNLİKLE ÖNLEMİNİZİ ALIN…”

Öte yandan fındık önemli bir geçim kaynağı olmasına rağmen Düzce’de ilgili sivil toplum kuruluşlarında konu yenilikçi adımlar olduğunda adeta yaprak kıpırdamıyor. Trabzon, Ordu ve Giresun fındıkta daha iyi noktalara gelmek için adeta birbiriyle yarışadursun, Düzce sadece yerinde saymaya devam ediyor. Fındıkta söz sahibi kesimlerin buna benzer projelerle fındık üreticilerini desteklemesi ve üretimde artışın sağlanması bekleniyor.