Kurak geçen kış mevsiminden sonra, Türkiye ve bölgenin en büyük gelir kaynaklarından birisi olan fındıkta rekolte beklentisi oldukça düşüktü. Bu durum Düzceli fındık üreticilerini endişeye sevk ederken, sevindiren haber ise Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk’ten geldi.

 Düzce Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün önümüzdeki aylarda rekolte belirlenmesi için bir komisyon kuracağının altını çizen Öztürk, kendi gözlemlerine göre rekoltenin bu yıl yüksek olduğunu belirtti.

Düzce’nin çeşitli bölgelerinde fındık bahçelerinde incelemelerde bulunduğunu ifade eden Öztürk, üreticileri ise dolu ve aşırı yağmur yağışına karşı üreticileri TARSİM sigortası yaptırması konusunda uyardı.

Öztürk Öncü Haber muhabirine yaptığı açıklamada, “Bu yıl kış ayı kurak geçti. Özellikle bizim bulunduğumuz bölge yeteri kadar yağış almadı. Bu durum ise fındıkta rekoltenin bu yıl düşük olması bekleniyor. Ben Düzce’nin çeşitli bölgelerinde rekolte için inceleme yaptım. Gördüğüm kadarıyla Düzce’de rekolte iyi. Bildiğiniz gibi Şubat ayının son günleri itibari ile don riski de ortadan kalktı. Ama önümüzdeki aylarda dolu ve aşırı yağış olabilir bölgemizde. Bu nedenle üreticilerimiz yaşanabilecek bu durumlara karşı, TARSİM Sigortası yaptırmalı” diye konuştu.

HABER: Savaş ARI