MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu’nun gündeminde fındık fiyatları vardı. Fındık fiyatları ile ilgili Öncü Haber mikrofonuna konuşan Caboğlu, açıklanan rakam üzerinden siyaset yapan muhalefet partisi il başkanlarına yüklendi.

“Fındık 70 – 80 TL olmalı diyenlere, ben fındığımı 60 liradan veririm. Hatta kapı teslimi, nereye istiyorlarsa, oraya da getiririm” diyen Caboğlu, açıklanan rakamın günümüz koşullarına göre yüksek olduğunu savundu.

“Muhalefetin dillendirdiği fiyatlar inandırıcı değil”

Caboğlu; “Ben de bir fındık üreticisi Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu bu fiyatı eleştirmek veya bunu yorumlamak bizim haddimiz değil. Bugün Cumhurbaşkanımız seçmen bandında, üretici bandında, işçi bandında bugünün bütün şartları zorlayarak, özellikle üreticiye destek anlamında bir fiyat vermek gayreti olduğunu ben görüyorum. Biliyorsunuz bekara boşamak kolay. Bu sene geçen yıla oranla az fındık var. Rabbim bu sene bazı yerlere fındık vermiş, bazı yerlerde fındık yok. Burada fındık 70 – 80 TL olmalı diyenlere, ben fındığımı 60 liradan veririm. Hatta kapı teslimi, nereye istiyorlarsa, oraya da getiririm. 70 lira, 80 lira ve 90 lira bu rakamlar çok inandırıcı rakamlar değil. Bugünün şartlarında fındığa 70 TL fiyat verilmesi gibi, ülkemizin böyle bir durumu olmuş olsaydı, Sayın Cumhurbaşkanımız zaten bu fiyatı verirdi” diye konuştu.

“Açıklanan fiyat üreticileri tatmin etti”

Açıklanan fındık fiyatının üreticiyi tatmin ettiğini belirten Caboğlu, “Fındığı ele aldığımızda, sadece üretici açısından bakmamak lazım. Tüketici açısından bakmak lazım. Yani yarın marketlerde fındık 100 TL, 150 TL olunca da onu eleştirecek muhalefet. Diyecek ki; ‘biz fındığı 150 TL’den yiyoruz’ diyecek. Yani bunu tüketici açısından da düşünmek lazım. İnşallah daha iyi olacak. Eğer siz fındık üreticisiyseniz, filizini siz almıyorsanız, tırpanını yapmıyorsanız, fındığı kendiniz toplamıyorsanız, zaten siz fındık üreticisi değilsiniz. Bugün bakıyorsunuz, hiç fındıkla alakası olamayan kişiler, gelip fındık fiyatını değerlendirir, fındık konuşur. Yani senede bir avuç fındık yemeyen kişi bile fındık fiyatlarını konuşur. Bunlar doğru şeyler değil. Ben sahada dolaşıyorum, fındık üreticileri ile temas ediyorum, açıklanan rakamın kendilerini tatmin ettiğini görüyorum. Bugün baktığımızda da fındık fiyatları 50 TL’nin üzerinde açıklandı. Tabii bu fındık fiyatları açıklanırken mazot 32 TL’ydi. Bugün 22 TL’ye gerilemiş durumda. Belki yarın, biraz daha düşecek. Baktığımızda da fındık fiyatları o günün şartlarında daha iyi pozisyonda. O manada baktığımızda, bu sene tüccarın fiyatının TMO’yu geçeceği kanaatindeyim. Zaten TMO’nun aldığı fiyat, bir şekilde piyasayı rahatlatacak. Fındık üreticileri inşallah bu sezon sonunda karlı çıkacak” şeklinde konuştu.