İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er, konuk olduğu Öncü TV ekranlarının sevilen Sabah Kuşağı ‘Güne Merhaba’ Programında 31 Mart yerel seçim sonuçlarını masaya yatırdı. Türkiye’deki siyasi tablonun yerel seçimlerde Düzce’de de sandığa yansıdığını ifade Er, İYİ Parti’nin Ankara ve İstanbul gibi metropol şehirlerde aday gösterilmesi nedeniyle seçimleri kaybettiklerini savundu. Gölyaka Belediye Başkan Adayı Bekir Akbulut’un son anda İYİ Parti’den adaylığını çekerek, Yeniden Refah Partisi’ne geçmesini ‘Kendi tercihi, aramızda bir kırgınlık yok” diyerek değerlendiren Er, CHP ve MHP’nin ise yerel seçimlerdeki adaylarının düzgün bir profil olduğunu belirtti.  Er ayrıca, yerel seçimlerde Yeniden Refah Partisi Adayı Davut Güloğlu’nun doğru bir strateji uyguladığını dile getirdi.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin ardından partililerin eleştiri oklarının çevrildiği İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er, suskunluğunu Öncü TV Ekranlarında bozdu. Öncü TV Haber Müdürü Canan Üstüner’in hazırlayıp sunduğu Güne Merhaba Programına konun olan Er, seçim öncesinde yaptırdıkları anketlerde partisinin Belediye Başkan Adayı Mehmet Keleş’in önde gittiğini, ancak seçime 1 ay kala ise durumun tam tersine döndüğünü söyledi.

“MHP ve İYİ Parti’ye oy veren seçmenler Yeninden Refah Partisi’ne yöneldi”

Yerel seçimlerde MHP ve İYİ Parti’ye oy veren seçmenlerin tepki olarak Yeniden Refah Partisi Adayı Davut Güloğlu’na oy verdiği tezini savunan Er, “MHP`ye oy veren seçmen ve İYİ Parti`ye oy veren seçmen, oyunu Yeniden Refah Partisi`ne verdi, bu çok net zaten. Hatta CHP`ye oy veren seçmen de tepkisel olarak bir kısmı da Yeniden Refah Partisi`ne oy verdi. Bakın yine aynı şeyi söylüyorum; başka türlü seçim kazanamazsınız Düzce`de. Bundan sonraki seçim perspektifinde de halkın önüne.  CHP’nin adayı Sedat Bey çok doğru bir aday profil oldu. Çok güzel bir aday mesela MHP’nin adayı Yılmaz Bey çok doğru bir isim, tertemiz perspektif olarak söylüyorum, çok doğru bir isim.Ama bakıyorsunuz oraya da oy geçişi sağlanmamış. Onu her zaman bu siyaseti Düzce de yapacak arkadaşlar, merkez için söylüyorum ilçeleri ayrıca değerlendiririz. İki hazne olarak bakacak, çok karmaşık bir matematik değil bu. Burada yüzde 75, burada da yüzde 25 var. Seçim kazanmak istiyorsunuz, buradan buraya oy geçirgenliği yakalamanız lazım.  İki tane ihtimaliniz var, bunu ya size genel siyaset yaratacak, yani öyle bir rüzgar esecek ki Türkiye de vatandaş, siz kimi koyarsanız koyun gelecek oy verecek. Genel siyasette rüzgar sizin istediğiniz gibi esmiyorsa, bir aday yakalayıp oy geçişini sağlamanız gerekiyor. Bizim yapmaya çalıştığımız da bundan ibaret” diye konuştu.

“Benim için siyasette benim itibarım en önde gelir”

Son anda İYİ Parti’den adaylıktan çekilerek Yeniden Refah Partisi’nden aday olan Gölyaka Belediye Başkan Adayı Bekir Akbulut konusuna değinen Er,  “Bekir Bey`i ben çok eski tanırım. Bekir Bey ile benim aramdaki hukuk, seçim sürecinde oluşan bir hukuk değil, İstanbul’dan tanırım ben onu. Son derece başarılı… Ama bakın aynı noktaya geliyoruz, herkes idealist olmak zorunda değil. Bekir Bey’in aldığı karar, siyasi mekanizma açısından bence son derece yanlış bir karar. Ben kendisine de söyledim. Zamanlama açısından da, tarzı açısından da yanlış bir karar, ama kendi kararıdır. Neden böyle bir karar verdiye dönersek, aynı noktaya geliyoruz. Genel siyasette ki o karmaşayı, Bekir Bey kendisinin o seçimi İyi Parti çatısında kazanamayacağı olarak yorumlayıp risk almadı. Ben risk aldım, aradaki fark bu. Bunun dışında bizim Bekir Bey ile bir alakalı bir kırgınlığımız, bir küskünlüğümüz, bir husumetimiz yok. Biz gidip yüz yüze konuşarak, bunu öğrendik zaten. Daha önceden bize yapmış olduğu bir tebliğ de yok. Kendi kararıdır. Ama ben o zamanda söyledim, kendisi açısından yanlış bir karar olduğunu.  Siyasetteki en önemli şey, benim açımdan söylüyorum Yunus Özay Er olarak itibarımdır benim. Seçimler kaybedilir, kazanılır, ama o itibar korunmalı yani. Onun aldığı karar bireysel açıdan, kendi bakış açısıyla benim anlattığım tabloyla örtüşüyor. O baktı İyi Parti`de ki bu çalkantı, genel siyasette ki bu çalkantı. Bizim Ankara’da aday çıkarmamızın, İstanbul da aday çıkarmamızın zannediyor musunuz ki Düzce`ye yansıması olmuyor, elbette oluyor. Burada ki muhalif seçmen de oraya bakıyor. Düzce de birçok yerde bu yedi, yedi buçuk aylık yaptığımız seçim gezilerinde İstanbul ve Ankara’da en az Düzce kadar konuşulmuştur. Oraların simgesel önemi var. Ben görüşmenin başında da ifade ettiğim gibi, İl Başkanları toplantısında da onu ifade etmeye çalıştım. Bazı simgesel gerçekleri görmeden, siyaset yapılmıyor. İstanbul ve Ankara’da, tahmindir sadece benimki, partinin aldığı karara saygılıyım ve uyguladım da bunu. Sadece İstanbul ve Ankara’da aday çıkarılmasaydı, yine sonuç biraz daha farklı olabilirdi. Bu karmaşa yaşanmazdı” şeklinde konuştu.

“Bekir Akbulut seçimlerde risk aldı”

“TARIM, HAYVANCILIK VE KÖY KÜLTÜRÜ KORUNMALI” “TARIM, HAYVANCILIK VE KÖY KÜLTÜRÜ KORUNMALI”

Bekir Akbulut’un seçimlerde risk alarak Yeniden Refah Partisi’ne geçtiğini anlatan Er, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

 “Bizim tabanımız açısından Mansur Bey`in karşısına, bir İYİ Parti adayının çıkmamasını ben çok rahat siyasi pazarlama manasında kullanabilirdim. Bu argüman benim elimden alındı, ama partinin kararıdır, saygı duyduk ve çalıştık. Bekir Bey de konuya bu perspektiften bakmıştır, her siyasetçi seçimi kazanmak ister. O karmaşada Bekir Bey risk almak istememiştir, saygı duymak lazım, bir şey diyemem. Ama Mehmet Bey aynı şeyi yapmadı mesela. Mehmet Bey de o tabloyu görmüştür.  Çok tecrübeli bir siyasetçi çünkü, ama Mehmet Bey o tercihi yapmadı. Mehmet Bey yolunda gitmeye devam etti, çünkü rakamları iyiydi Mehmet Bey`in son bir ay`a kadar.”

“Davut Güloğlu seçim öncesi çok doğru bir strateji izledi”

Yerel seçimler öncesinde Yeniden Refah Partisi Belediye Başkan adayı Davut Güloğlu’nun doğru bir strateji ile seçmenin karşısına çıktığını kaydeden Er,  “Ben arkadaşlarıma anlatırken, beni dinliyorlardır. Özellikle genç kardeşlerimize, meclis üyesi adayı arkadaşlarımıza 2 tane tablo vermiştim, saklayın diye. 2 tablonun 2’ si buydu. İlk tabloda Mehmet Bey ya 1 yada 2 çıkıyordu bende. Anketler çerçevesinde de o şekildeydi. 2. tabloda neden böyleydi.  Ben ortada bir tepki oyunun, özellikle son 1 ay da çok ciddi bir tepki oyunun olduğunu gördüm. Bu siyasi kimliğe bağlı bir tepki oyu değil. Seçmen tepki veriyor. Ben bu tepki oyunu gördüm. Bu tepki oyunun tabirimi mahzur görsünler, AK Parti kazanmasında, ya da Faruk Özlü kazanmasında, işin kim kazanırsa kazansına döndüğünü gördüm. Orada işte kişiler devre dışı kaldı. Vatandaş baktı, hangisi acaba. Orada medyanın biraz etkisi oldu, olumlu ve olumsuz olarak. Davut Bey`in yine çok akıllı bir strateji geliştirerek, ben öyle düşünüyorum en azından sürekli gündemde kalmayı başarması. Bazen basınla kavga ederek, bazen vatandaşla kavga ederek, bazen enteresan açıklamalar yaparak. O tepki oyları, kafalar bu tarafa döndü, kafalar Mehmet Bey`e bu tarafa bakıyordu. Kafalar bu tarafa dönünce, partinin de içinde bulunduğu, ne yazık ki o konjonktürle, böyle bir sonuç ortaya çıkardı. Bekir Bey bu riski almak istemedi, bu benim gözlemimdir. Mehmet Bey bu riski almak istedi, biz ona bir şey diyemeyiz” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI