Ziraat Odası Başkanı Kadir Mutioğlu tahmini rekolte diye bir şeyin olmadığını, açıklananların yalandan ibaret olduğunu belirtti. Mutioğlu açıklamasında, “Bu sene sert kabuklu meyveler kongresinde rutin dışına çıkılması ve yine mart ayında bölgemizde çotanak oluşumu başlamadan karanfilden sayıldı denilerek fındık rekoltesi açıklandı. Tahmini rekolte diye bir şey yoktur, açıklamalar yalandan ibarettir, kongrede açıklanan karanfil sayımına göre 2023 yılında dünyada 1,2 milyon ton Ülkemizde 810 bin ton fındık üretimi gerçekleşecekmiş” dedi.

images

“NE BAKAN VAR, NE HESAP EDEN VAR”

Rekolte açıklamalarındaki amacın fiyatların üretici aleyhine manipüle edilmesi olduğunu vurgulayan Mutioğlu, “Öncelikli olarak önceki yıllarda kongrede bu şekilde açıklanan afaki rekoltelerin gerçekleşmesi ne kadar olmuş ne bakan var, ne hesap eden var. Bu rekolte açıklamalarında tek amaç ürün fiyatlarını üretici aleyhinde manipüle etmek ve düşük fiyatlarda tutmak olmaktadır” şeklinde konuştu.

“ÜRETİCİLERİMİZİN MANİPÜLASYONLARA İTİBAR ETMESİN”

Ülkemizde rekolte sayımı Tarım ve Orman Bakanlığımızca bir disipline alınmış nasıl, ne zaman ve kimlerce yapılacağı mevzuata bağlanmıştır. Mevzuata göre fındık tarımında rekolte sayımı yapmak ve hesaplama işleri Bakanlık tarafından oluşturulacak ekiplerce yapılabilir ve Bakanlıkça açıklanabilir. Rekolte sayımı yalnızca Haziran ayı içerisinde Çotanak sayımı şeklinde yapılabilir. Bakanlığımızca bu çalışmalar yapılmadan rekolte açıklanmasının amacı artık tüm üreticilerce malumdur. Üreticilerimizin bu tür manipülasyon haberlere itibar etmemesi, moral bozmaya ve piyasayı şimdiden baskı altına almaya yönelik bu tür yalan haberleri dikkate almamaları rica olunur” ifadelerini kullandı.