Karadeniz Bölgesinin en önemli geçim kaynağı olan Türkiye’nin stratejik ürünü fındıkta hasat dönemi başlarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan taban fiyatlar, üreticileri memnun etmedi. Akçakoca Ziraat Odası tarafından yapılan araştırmalarda bir kilogram fındığın üreticilere maliyeti 80 TL olarak belirlenirken, üreticiler açıklanan fiyatların yeniden güncellenmesini istiyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Kadir Mutioğlu, her kalemde üreticilerin maliyetlerinin arttığına dikkat çekerek, fiyatların üzerine en az yüzde 40 daha konularak güncellenmesini istedi.

Mutioğlu açıklamasında, “Karadeniz Bölgesi, 16 ilimiz ve 500 binden fazla çiftçimizin geçim ana kaynağı olan stratejik ve milli ürünümüz fındık hak ettiği değeri yine görememiştir. Bilindiği üzere fındık üreticimizin ana maliyet kalemleri işçilik, akaryakıt, makine ekipman, tarım ilacı ve gübredir. Son bir yıl içerisinde işçilik yüzde 150, makine ekipman yüzde 150, tarım ilacı ve gübre yüzde 100, akaryakıt ise yüzde 100’den fazla artmıştır. Artan bu maliyetler fındık üreticimizi köşeye sıkıştırmış, derdine bir çare arar hale getirmiştir. Geçen haftalarda açıkladığımız gibi 1 Kilogram fındığın üreticiye maliyeti 80 TL’dir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Tarım ve Orman Bakanımızın Karadenizli olması sebebi ile bölgemiz fındık üreticilerinin sıkıntılarını bilmektedirler. Açıklanan fındık taban fiyatı ve artan maliyetler karşısında üreticilerimiz gelecek yıl fındık bahçelerinin bakımını yapamaz hale gelir ve önümüzdeki yıllarda verim kayıpları yaşanması kaçınılmaz olur. Bu durumun tekrar gözden geçirilerek üreticilerimizin lehine maliyet fiyatı üzerine en az yüzde 40 fark koyularak tekrardan güncellenmesini üreticilerimiz adına talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

HABER: Savaş ARI