Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından 19 Eylül 1921’de Mustafa Kemal Atatürk’e “Mareşal Rütbesi” ile “Gazilik” ünvanı verildi. Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazilik” ünvanının verilmesiyle her yıl 19 Eylül’de ‘Gaziler Günü’ kutlanıyor.

295819503_5315978805145000_3138078626340644588_n

Düzce Valisi Selçuk Aslan ’19 Eylül Gaziler Günü' dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Aslan mesajında “Huzurlu ve güvenli bir şekilde yaşıyorsak gazilerimiz ve aziz şehitlerimiz sayesindedir” ifadelerini kullandı.

“19 Eylül Gaziler Günü’nü kutlamanın gururunu yaşıyoruz”

 

Vali Aslan mesajında ‘Gazilerimiz; temsil ettikleri değerler, vatan sevgisi ve kahramanlıklarıyla yeni nesillere rehberlik etmektedir.’ sözlerini kullanarak şunları ifade etti; “Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921’de Büyük Ata, Mustafa Kemal Atatürk’e “Mareşal Rütbesi” ile “Gazilik” unvanının verildiği günün yıl dönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutlamanın gururunu yaşıyoruz.


Aziz milletimizin ve ülkemizin, varlığını devam ettirmesinde ve Anadolu topraklarının vatan kılınmasında, gaza anlayışı önde gelen değerlerimiz arasındadır. Gazilerimiz; temsil ettikleri değerler, vatan sevgisi ve kahramanlıklarıyla yeni nesillere rehberlik etmektedir. Milletimiz dün olduğu gibi bugün de “Ölürsek şehit, kalırsak gazi oluruz.” anlayışıyla, istiklalini ve istikbalini savunmayı sürdürmektedir.


Milletimiz 1071’de Anadolu’yu yurt edindiğinde, Çanakkale ve İstiklal Savaşlarında vatanına sahip çıktığında, terörle mücadelede ve 15 Temmuz’da hainlere karşı istikbalimizi koruduğunda gaza anlayışını tüm değerlerin üstünde tutmuştur.

“Huzurlu ve güvenli bir şekilde yaşıyorsak gazilerimiz ve aziz şehitlerimiz sayesindedir”


Bugün, vatan topraklarında huzurlu ve güvenli bir şekilde yaşıyorsak, şanlı bayrağımız vatanımızın semalarında dalgalanıyorsa, bu, cesaretleri ve unutulmaz hizmetleri ile örnek aldığımız, gazilerimiz ve aziz şehitlerimiz sayesindedir.”

“Gazilerimiz, bu topraklardaki varlığımızın sembolü ve güvencesidir”


“Gazilerimiz maşeri vicdanda her zaman saygın yerlerini koruyacaklardır.” ifadelerini kullanan Vali Aslan, “Kutsal değerlerini, vatan ve bayrak sevgisini her şeyin üstünde tutan, milletimizin bağımsızlığı, güvenliği ve esenliği için hayatlarını feda etmeyi göze alarak gazilik mertebesine ulaşan gazilerimiz, bu topraklardaki varlığımızın sembolü ve güvencesidir.


Vatanseverlikleri, cesaretleri ve unutulmaz kahramanlık dolu hizmetleriyle gazilerimiz maşeri vicdanda her zaman saygın yerlerini koruyacaklardır.


Bu anlamlı günde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle, hayatta olan gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, Gaziler Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum.” sözlerini kullandı.