Akçakoca Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleşen aralık ayı oturumuna, siyasi partilerin ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri de katılarak gündemle ilgili fikirlerini paylaştılar.

YANMAZ: BELEDİYEYE BÜYÜK KOLAYLIK SAĞLAYACAK

Dünya Bankasından alınacak olan 12 milyon 500 bin Euroluk borçlanma kredisiyle ilgili olarak ilk konuşmayı Belediye Başkanı Okan Yanmaz yaptı. Yanmaz, oturumun alt kredi sözleşmesini kabul etmek anlamına geldiğini, belediyeye büyük kolaylıklar sağlayacağını savunduğu bu kredinin yüzde 1.4 faiz oranı olduğunu söyleyerek oldukça cazip bir kredi olduğunu aktardı.

Başkan Yanmaz, bu oylama ile bulunmaz bir fırsat yakalanmış olunacağını söylerken, Akçakoca’da hayata geçecek onlarca proje için kullanılacak kredilerin belediyeye para olarak gelmeyeceğini, her bir projenin ihale edilmesinden sonra, paranın yüklenici firmaların hesabına doğrudan Dünya Bankası üzerinden aktarılacağını sözlerine ekledi.

“KIZ ÇOCUKLARIMIZ EĞİTİMDEN MAHRUM BIRAKILDI” “KIZ ÇOCUKLARIMIZ EĞİTİMDEN MAHRUM BIRAKILDI”

Bu oylama ile Akçakoca olarak diğer belediyelerin sahip olmak için can attıkları bir avantajı yakalayacaklarını ileri süren başkan Yanmaz, tek tek projelere sıra gelindiğinde, Belediye Meclisi olarak yapacakları değerlendirmelerle, istedikleri projelere onay verebileceklerini ya da vazgeçebileceklerini söyledi.

İKTİDAR VE MUHALEFET ENDİŞELERİNİ DİLE GETİRDİ

Başkan Yanmaz’ın konuşmasının ardından Ak Parti İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu, CHP İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz ve İYİ Parti İlçe Başkanı Behçet Alkan Lokum, borçlanma konusunda yaklaşımlarını ifade ettiler.

Muhalefet kanadının başkanları Abanoz ve Lokum, borçlanma rakamlarının büyüklüğü, tüm belediye mülklerinin ipotek edilmesi ve belediyenin özkaynaklarının yetersizliği üzerine çekincelerini aktarırken, Belediye Başkanı Okan Yanmaz, projelerin çoğunun kendini amorti etme ve gelir getirme gibi olanaklarının olduğunu söyledi.

Toplantıya katılan MHP İlçe Başkanı İsmail Pazvant da Yanmaz’a destek veren bir konuşma yaparak, meclis üyelerinin siyaset üstü davranmalarını ve vicdanlarıyla hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

TARTIŞMA UZADI, TOPLANTIYA ARA VERDİ

Tartışmaların uzaması nedeniyle Belediye Başkanı Yanmaz toplantıya ara verdi. 10 dakikalık ara sonrasında yeniden gündem değerlendirilirken, AK Parti İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu, acele etmemek ve etraflıca bilgilenmek adına oturumun bir hafta sonraya ertelenmesi yönünde öneri verdi.

Belediye Başkanı Yanmaz’ın bu öneriyi meclis üyelerinin oylarına sunmasıyla borçlanma ile ilgili gündem, üyelerin oy birliğiyle aralık ayı içinde başka bir güne ertelendi.