“130 vatandaşımızı ilk etapta Düzce’ye ulaştırdık. 50 yakın yardım tırını bölgeye ulaştırdık. Bölgeden Düzce’ye gelmek isteyen depremzede vatandaşlarımızın transferini sağlamak üzere araçlarımızı hazır bekletiyoruz.” Diyen Sarıcan, bu süreci hep beraber atlatabilmek için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

WhatsApp Image 2023-02-09 at 11.44.30

10 ilimizi yerle bir eden, yaklaşık 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen 7,7 ve 7,6 lık Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Düzce Belediyesi’nin başlattığı yardım kampanyasında 3. Güne girildi.

Bu kapsamda Depremin meydana geldiği ilk andan itibaren yürütülen yardım faaliyetlerinin koordinasyonunu sağlamak üzere gece gündüz demeden sürecin her anına dahil olarak yürüten Düzce Belediyesi Kültür Müdürü Burçin Sarıcan, özellikle yardım Tırlarına malzemeleri ulaştıran vatandaşların büyük takdirini kazandı.

burçin1

VATANDAŞLARDAN SARICAN’A: “BİRAZCIK DİNLENİN”

Zaman zaman vatandaşların “birazcık dinlenin” telkininde bulunduğu Sarıcan, sürece dair detayları Öncü Haber Mikrofonlarına aktardı.

3 büyük deprem tecrübesi atlattığımızı hatırlatan Sarıcan; “bizler depremi yaşamız bir şehirin insanlarıyız. Oradaki kardeşlerimizi en iyi biz anlarız. Bize verilen makamlar, yetkiler ve sorumluluklar, bu günlerde vatandaşlarımıza hizmet edelim diye verildi. Yorulmak diye bir şey söz konusu olamaz. İnşallah oradaki vatandaşlarımız sağ salim selamete çıktıklarında hep birlikte dinleneceğiz.” İfadelerini kullandı.

Öte yandan Deprem yardımlarına ilişkin detayları aktaran Sarıcan şu ifadeleri kullandı;

“Deprem bölgesi bizim bugüne kadar gördüğümüz, belki de Cumhuriyet tarihinde en büyük yıkıntı yani deprem anı. Allah oradaki kardeşlerimize yardım etsin, devletimize zeval vermesin öncelikle.

WhatsApp Image 2023-02-09 at 11.44.33 (1)

“33 ARAÇ BÖLGEYE GİTTİ”

Düzce halkı da ilk günden bugüne geçen günde söyledik inanılmaz bir destek yapıyorlar. Şu anda 33 tane büyük araç buradan bölgeye gitti. Bunlar belediyemizin öncülüğünde, belediyemizin önüne gelenler. Münferit alanlara da, münferit bizden kendi aralarında topladıkları tırlar için bizden destek isteyen vatandaşlara da tırları gönderdik. Onlar da gönderiyorlar. Çeşitli STK’lar kendi aralarında toplayıp gönderiyor. İnanılmaz Düzce bu konuda. Düzce halkına buradan şükranlarımızı sunuyoruz Düzce Belediyesi olarak. İyi ki varlar. Hakikaten depremi en iyi bilen Düzce. Düzce halkı da bu konuda inanılmaz duyarlı. Biz sizler aracılığınızla tekrar teşekkür ediyoruz.

WhatsApp Image 2023-02-09 at 11.44.35

“ARAÇLARIMIZ DEPREMZEDELERİ DÜZCE’YE GETİRİYOR”

Onlar haricinden bizim Ulaşım A.Ş. arkadaşlarımız deprem bölgelerinden insanları, depremzedeleri, oradaki kardeşlerimizi buraya tahliye etmeye başladılar. Bugün 2 tane otobüs geldi. 50’ye yakın, 50’nin üzerinde depremzede kardeşlerimiz. Şimdide deprem bölgesine gitmek üzere 5 tane KARSAN aracımız, bir tane büyük otobüsümüz hazır. Onlar da bekliyorlar. Deprem bölgesine giderek oradaki depremzedeleri Düzce’ye getirecekler. Onları misafir edeceğiz. Misafir etme konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Düzce tüm vatandaşlarıyla kucak açmış durumda depremzede kardeşlerimize.

WhatsApp Image 2023-02-09 at 11.44.44 (2)

“GELMEK İSTEYEN ULAŞIM A.Ş. İLE İRİTBATA GEÇEBİLİR”

Onların koordinasyonu Ulaşım AŞ’ye iletiliyor ve o bölgeden gelmek isteyenler veya herhangi bir şekilde Düzce’de olmasını istedikleri insanlar olabilirse depremzede kardeşlerimiz için Ulaşım AŞ’ye, Düzce Belediyesi olarak buraya getirilmesini sağlayacağız. Düzce bu konuda tek yürek! Herkes bize destek veriyor dolayısıyla bizde oradaki depremzede kardeşlerimizi en güzel, en sağlıklı şekilde nasıl destek oluruz, nasıl onlara hizmet ederiz onun derdindeyiz. Çalışmalarımız bu yönde ilerliyor. İnşallah yaraları hep beraber saracağız.

burçin2

“DUYGULANDIRAN HİKÂYELERE TANIKLIK ETTİK”

Bizim burada Çağatay isminde bir kardeşimiz en sevdiği kitabın içerisine harçlığını koymuş, onu gönderiyor kitabın arasında. ‘Benim en sevdiğim kitabım, bu da benim harçlığım’ diyor. Bu da bizi çok duygulandırdı. Faruk Beye getirmiş. Şimdi burada arkadaşlarımız tasnif işlemleri yapıyorlar. Malzemeleri ayırıyoruz gıdayı ayrı, ısıtıcıyı ayrı, yiyecekleri ayrı. Bizim Kültür Müdürlüğü personellerimiz buraya görevlendirildi bu konuda. Başka bir şey düşünmüyoruz zaten. Yine onları ayrıştırırken, yine kendi harçlığını bırakmış içerisine gönderin diyor. Düzce inanılmaz, korkunç duyarlı yani. Çocuk yaşlı hiç fark etmiyor. Düzce bu konuda nadir illerden biridir. Buranın halkı inanılmaz duyarlı çünkü bizde bu acıyı yaşadık Onların halini en iyi biz anlarız. O ufak çocuğun gönlünden kopuyor. İnanılmaz güzel bir şey. Biz onlara da bu vesileyle teşekkür ediyoruz.”

Haber – Ahmet Çelik