Son günlerin en çok konuşulan konulardan biri olan sentetik uyuşturucu Bonzai, gençlerin ve çocukların etrafında ölüm tehlikesi gibi kol geziyor. Ülke genelinde hızla yaygınlaşan bu uyuşturucu maddesinin ne yazıkki son örneği ne yazıkki Düzce’de görüldü.


Kaynaşlı’da da çoğu zaman ölümcül olabilen bu uyuşturucu maddeyi kullanan 6 genç bir araç içinde baygın halde bulundu. Dün gece Kaynaşlı Darıyerimengencik köyünde uyuşturucu partisi yapan 6 kişi sızarak uyuşturucu komasına girdi. 

 

 

 Düzce il jandarma komutanlığı istihbarat şube ve kom şube ekiplerinin bir süredir takibe aldığı şahıslar Darıyeri Mengencik köyünde kırsal alana çektikleri araç içerisinde bonzai adı ile tabir edilen kimyasal madde kullanarak komaya girdi.


6 genci araç içinde hareketsiz şekilde bulan jandarma ekipleri uyuşturucu komasına giren şahıslardan C.K. O.H. Y.G. B.Y. C.T. ve M.Y. için sağlık ekiplerine haber veridi. Olay yerine ulaşan ekipler baygın yatan 6 kişiyi çeşitli hastanelere sevk ederken şahıslardan C.K. da bilinç kaybı olduğu ve yoğun bakım ünitesine alındığı öğrenildi. 

 

 

 Şahısların sabaha karşı bulunduğu ve hemen sağlık ekiplerine haber verdiği öğrenilirken jandarma olay yeri inceleme ekipleri uyuşturucu kullanılan yerde çok sayıda kova diye tabir edilen malzemeler ele geçirdi. jandarma ekipleri olayla ilgili soruşturmasını sürdürüyor.

 

 

Öte yandan 2010 yılında ülkemize giren ve ucuz olması dolayısıyla bir anda hızla yayılan Bonzai nedeniyle yüzlerce genç hayatını kaybederken aileler çaresiz şekilde ne yapacaklarını bilemiyor. Sokaklarda genel olarak "bonzai" olarak satılan uyuşturucu gerçekte Sentetik annabinoid ismi altındaki birçok maddeden oluşuyor. Tamamen kimyasal olan bu maddeler bazı bitkilerin kurutulmuş yapraklarına emdirilerek üretiliyor. Genç nesil artık daha kolay temin edilebilen ve idrar testinde bile çıkmayan bonzai tehdidine ilişkin önlem alınması gerekiyor.

 

 

 

Haber;İ.Keleş