Düzce’de önceki seçimlerin aksine partilere müracaatların az, heyecanın düşük ve beklentiler karşısında siyasilerin ketum olduğu bir süreç yaşanmasına sık sık ‘Yorumlu-yorum’ programında dem vuran Öncü TV Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, başkanlığa güçlü talip bulamayan bazı partilerin, aday adayı olmayanlara yönelecek hale geldiği tespitinde bulundu. Kulislerden aldığı duyumlar ışığında Düzce’de ittifak defterinin kapandığını ilk açıklayan gazeteci olan Ünsal, “Düzce'de iktidar ve muhalefete bakıldığında nimete yakın olanlara külfet yüklenmeli, nimete uzak olanlara külfet yüklenmemeli. Gerçekten inanılan, güvenilen, bilinen ve değer verilen adayla yola çıkılmalı.” dedi.

Öncü TV Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, 2023’ün son günlerinde siyaset arenasının geldiği noktayı kendi penceresinden ve kulislerden aldığı bilgiler ekseninde analiz etti.

“Her koyun kendi bacağından asılacak”

Haftalardır ‘İttifak var mı, yok mu?’ şeklinde süren karmaşaya atıfta bulunarak, gelen son duyumları aktaran Ünsal, “Düzce'de ittifak yok. İttifakın işi bitti. Düzce merkezde, Akçakoca'da veya herhangi bir yerde ittifak yok. Her koyun kendi bacağından asılacak. Herkes kendi kaderini yaşayacak.” dedi.

“Faruk Özlü Düzce’ye muhteşem hizmetler kazandırdı”

“İttifak olsaydı, olur muydu? Bana göre; ittifak olsaydı aslında olmazdı.” diyerek nedenini açıklayan Ünsal, “Düzce'de 20 yıl bürokratlık, 5 yıl milletvekilliği ve 5 yıldır belediye başkanlığı yapan Faruk Özlü Düzce’ye muhteşem hizmetler kazandırdı. Fakat çok enteresan bir şey daha var. Faruk Özlü’yü Düzcespor üzerinden eleştirmek veya siyaseti rekabet haline getirmek isteyen bir cenah var.”

“Gümüşova artık bu cezadan kurtulsun”

Gümüşova'da mevcut Belediye Başkanı Muharrem Tozan’ın, AK Parti'den Gümüşova Belediye Başkanlığı için aday adayı olan Kenan Sübekçi üzerinden bazı emeller peşinde olduğunu dile getiren Ünsal, “Muharrem Tozan’ın kurduğu oyun, kendi ayaklarına bağlanacak gibi görünüyor. 5 yıl Gümüşova, sadece sorun üreten, kimseyi beğenmeyen, sadece kendini beğenen ve bir kişilikle yönetildi. Gümüşova artık bu cezadan kurtulsun. İnşallah mükafatı bir değişimle olur.” ifadelerini kullandı. Sözlerine Gümüşova eski Başkan Ahmet Azap’ın muhtemel AK Parti adayı olabileceğini de ekledi.

“Albayrak partisinden de büyük bir destek aldı”

Akçakoca’da şu anda ittifak olmadığını belirten Ünsal, bütün okların eski Belediye Başkanı Fikret Albayrak'ı gösterdiğini söyledi. Ünsal, “Akçakoca’da şu anda ittifak yok. Bütün oklar, temayüller eski Belediye Başkanı Fikret Albayrak'ı gösteriyor. Partisinden de büyük bir destek almış. Bu cumartesi günü üyeler arasında bir ön seçim var. Yani diyorlar ki ‘Ne olursa olsun şu andaki Belediye Başkanı Okan Yanmaz, Akçakoca’yı öyle bir hale getirdi ki Fikret Albayrak önüne dayandı.’ AK Parti'nin adayı kim olur bilinmez ama en kuvvetli CHP'nin Adayı Fikret Albayrak. Orada sanki seçim bitmiş de mazbatanın alınacağı günü bekliyor gibi bir hava var.” dedi.

“Altınışık çok ciddi destek aldı, Alemdar bağları güçlendirdi”

Boğaziçi’nde AK Parti’den göreve talip olan isimleri ele alan Ünsal, şöyle konuştu: “İsmi küçük ama etkisi büyük’ derler ya Boğaziçi'nde Murat Altınışık ön plana çıkıyor. Murat Altınışık aday gösterilebilir ya da şimdiki Belediye Başkanı İbrahim Ercan’la devam diyebilirler. Murat Altınışık teşkilattan çok ciddi destek aldı, öyle duyduk, kulislere bu yansıdı. Erhan Alemdar da Ankara ve teşkilat arasındaki bağları güçlendirerek, genç dinamik arkadaşla mücadelesine devam ediyor. Murat Altınışık’ın orada teşkilat desteğiyle yol almaya çalıştığını görüyoruz.”

Beyköy'de iki Osman’ın AK Parti'nin aday adaylığı için çarpıştığını vurgulayan Ünsal, “Bu meydan hangi Osman'a kalır, bilemiyoruz.” dedi.

Kaynaşlı'da Ahmet Türkmen'in isminin ön plana çıktığını ve teşkilattan ciddi bir destek aldığını belirten Ünsal, yine de bir önceki AK Partili Başkan ve yeniden aday adayı olan Erol Bayraktar’ı da göz önünde bulundurmak gerektiğini söyledi.

Koloğlu’nun kuvvetli muhtemel rakibi Selim Metin

Ayrıca Cumayeri’nde MHP’li Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu'nun AK Parti aday adaylarından kuvvetli muhtemel rakibinin Selim Metin olduğunu belirtti.

“Gölyaka'da iş zor, ortada bir seçim var”

Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan’ın şu sıralar sıkıntılı bir süreç yaşadığına işaret eden Ünsal, “Gölyaka Belediye Meclisi’nde iki köyün mahalle yapılması ile ilgili grup kararına rağmen belediye meclis üyelerinin ret oy kullanması, Başkan Yakup Demircan’ı ‘Yönetemez hale geldi’ durumuna getirdi. Orada gerek merhum belediye başkanın oğlu Muzaffer beyin MHP'den aday adayı olarak gösterilme durumu gerek önceki dönem Gölyaka Belediye Başkanı ve şu an İYİ Parti’den belediye başkan adayı olan Bekir Akbulut’un mücadelesi var. Gölyaka'da iş zor, ortada bir seçim var.” açıklamalarında bulundu.

Çilimli’de anketlerin birincisi Muhsin Yavuz

Ünsal, Çilimli’de 3 dönemdir üst üste belediye başkanı olan Muhsin Yavuz’un anketlerde en çok çıkan isim olduğuna dikkat çekerek, “3 dönem kuralının uygulanmayacağı gündeme geldi. Memleketine, milletine hizmet etmek isteyen insanlar mücadelesini veriyor. Başkan Yavuz da onlardan biri.” ifadelerine yer verdi.

“GAVURA KIZIP DA ORUÇ BOZMANIN ANLAMI YOK” “GAVURA KIZIP DA ORUÇ BOZMANIN ANLAMI YOK”

“Aday adayı olmayanın aday gösterilme durumu da var”

Akçakoca’da ‘Okan Yanmaz mı, Nevin Gökçek mi, Fikret Albayrak mı?’ sorusuyla anket yapıldığını belirten Ünsal, “Çok enteresan orada aday adayı olmayanın aday gösterilme durumu da var. İnsanların kulağına Cüneyt Yemenici geliyor. Düzce'de iktidar ve muhalefete bakıldığında nimete yakın olanlara külfet yüklenmeli, nimete uzak olanlara külfet yüklenmemeli. Gerçekten inanılan, güvenilen, bilinen ve değer verilen adayla yola çıkılmalı.” ifadelerini kullandı.

‘Yığılca zaten tam bir karambol!’ diyerek sözlerine devam eden Ünsal, bir önceki Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit, Savaş Fındık sahibi İş İnsanı Selami Savaş ve Düzce Valiliği eski Halkla İlişkiler Müdürü Fahri Altınkayık’ın AK Parti’den aday adayı olduğunu dile getirdi.

“İnsanlarda bir heyecan yok”

31 Mart 2024 yerel seçimleri için konuşan Ünsal, “Ben bir şey gördüm. Bu seçimde heyecan yok, bu seçimde tabandan bir ses yok. Biz burada konuşuyoruz ama çoğunun da umurunda değil. Çünkü insanlarda bir heyecan yok. Seçimde aday adayları tabandan gidiyorlar, geliyorlar ama tabandan bir heyecan yok. Bu seçim suskunların seçimi. Birkaç güne kadar isimler açıklanır. İnşallah yeni yılda tüm adayların isimleri ortaya çıkar, hayırlı neticeler verir.” diyerek sözlerini sonlandırdı.