Kahramanmaraş’ta yaşanan ve 10 ilde yıkıma neden olan depremden sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üniversitelerin yaz mevsimine kadar uzaktan eğitimle devam edileceğini duyurmuştu. Alınan karara tepkiler büyüyünce üniversitelerin yüz yüze eğitime geçmesi gerektiği vurgulanmıştı.

headline

Bugün kameralar karşısına geçen Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, üniversitelerle ilgili alınan yeni kararları duyurdu. Üniversitelerde bahar döneminin 20 Şubat’ta uzaktan eğitim şeklinde başlayacağını ifade eden Özvar, nisan ayı başında ise yeniden değerlendirme yapılacağını dile getirdi.

Uygulamalı bölümlerde yüz yüze eğitime geçileceğini kaydeden Özvar, diğer bölümler için ise gerekirse hibrit sisteme geçileceğini ifade etti.

Yükseköğretim Kurumu Başkanı Erol Özvar konuya ilişkin şöyle devam etti:

“Türkiye’deki örgün öğrencilerin toplam yüzde 15’i ya bölgede ikamet etmekte ya da bu bölgede eğitim almaktadır. Öğrencilerimiz ve personelimiz arasında maalesef kayıplarımız bulunmaktadır.

Neredeyse bütün üniversitelerimiz depremden etkilenmiş paydaşlarıyla doludur. Kampüslerimiz barınma ve ikamet anlamında önemli bir rol almıştır. Tıp ve mühendislik fakültelerinden gönüllü elemanların halen bölgedeki çalışmalarını da izliyoruz.

Bundan sonraki süreçte üniversitelerimize çok kritik roller düşmektedir. İllerin tekrar kalkınmasında üniversitelerimizin kuşkusuz önemli rolleri olacaktır.

2022-2023 bahar döneminin uzaktan eğitim ile sağlanmasına daha önce karar verilmişti. Ön lisans, lisans ve lisans üstü bölümleri için bir dizi kararlar aldık.

Buna göre 20 Şubat’ta bahar dönemi başlayacak. Alınan kararlar nisan ayı başı itibariyle yeniden gözden geçirilerek uzaktan eğitimin yanında yüz yüze eğitimin harlanmasıyla hibrit eğitim de değerlendirilecektir.”