Akçakoca’nın Pusula Katamaran’ı 2020 yılının temmuz ayında Akçakoca Belediyesi tarafından 3 milyon 150 bin TL’ye satın alınmıştı ve geçtiğimiz günlerde ilçenin simgesi haline gelen Katamaran 10 milyon TL’ye satıldı. Katamaran’ın Akçakoca’ya geldiği sene dolar kurundan hesaplandığında 5 bin 84 bin dolara satın alındı. Bugün de 1 doların 19,42 TL olduğunu düşünüldüğünde, yaklaşık 514 bin 810 dolar Amerikan doları ediyor. Yapılan satıştan Akçakoca Belediyesi’nin zarara uğratıldığını söyleyen Akçakoca CHP İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz’dan satılan Katamaran’ın ‘bumerang’ gibi geri döndüğü açıklamalarında bulundu.

116102274_583724699182227_1258891801584999451_n

2020 yılında Akçakoca Belediyesi tarafından satın alınan Pusula Katamaran, geçtiğimiz günlerde 11 milyon TL’ye satıldı. Katamaranın satışı ile ilgili açıklamalarda bulunan ABİTAŞ Müdürü Hakan Öztaş, satıştan yüzde 250’li kar ettiklerini söylerken, bunun üzerine açıklama yapan Akçakoca CHP İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz Akçakoca Belediyesi’nin zarara uğratıldığını ifade etmişti. Satılan Katamaran’ın ‘bumerang’ gibi hafta sonu tekrar Akçakoca Limanı’na geri döneceğini açıklayan Abanoz’dan çarpıcı açıklamalar yeniden gündeme geldi.

Akçakoca ilçesinin simgesi haline gelen satılan Pusula Katamaran’ın Akçakoca halkına bir kazık atıldığı ifadelerini kullanan Tuğrul Abanoz şu açıklamalara yer verdi:

“Pusula Katamaran’ı satamadıkları için geri verdiler. Çürük olduğunu gördükleri için geri verdiler. 10 milyona satıldı demişlerdi ama bir teknenin alımını, satımını yapmadan limandan çıkarılmayacağını eğer paranın tamamı yatmadıysa limandan neden çıktığını ben sorgulamak isterim. Eğer para alındıysa belediyeden neden işçilere vermediler? Parayı da almışlarsa nasıl iade edecekler?”

“Akçakocalı vatandaşlar bunları sorgulamalı!”

Ne yaptıkları belli değil, kimsenin kimseden haberi yok. ABİTAŞ Müdürü televizyona çıkıp, basına demeç verip karlı bir satış olduğundan bahsediyor. Masrafı yapıp, masrafını yapmamak için böyle bir şey yaptık diyor. Karşı tarafı mı kandırmışlar, karşı tarafa çürük tekneyi mi satmak istediler. Yani bu insanların bu davranışını da doğru bulmadığımı söylemek istiyorum. Alışverişlerinde, ihalelerde dürüst olmadıkları gibi bunda da dürüst olmadılar.

Şimdi diyeceksiniz ki; "Adam paranın tamamını vermedi onun için geri aldık." Parayı vermediyse neden barınaktan çıkardınız? İş Yalova tersanesinde patladı. Teknenin sac kalınlığı incelmiş. Motor bağlantı kulakları çürük. Denize elverişlilik alamıyor. Bakım masrafı yaklaşık 2 milyon, belki de daha fazla. Yalova'ya gitti, geldi mazot ayrı bir mesele.

ABİTAŞ müdürünün "yerine daha güzelini, bakıma ihtiyacı olmayan bir tekne aldık" dediği tekneye verilen kapora yandı.

Nereden bakarsanız bakın, neresinden tutarsanız tutun, Akçakoca halkına atılan bir kazık daha. Durun özlü bir sözle bitirelim... Her hıyar tutana, tuz alıp gidersen olacağı bu."

HABER- NALAN TAYYAR