Tamamen gönüllülük esasına dayalı çalışma şekillerinde tek motivasyonlarının ‘vatan ve millet sevgisi’ olduğunu vurgulayan UMKE Düzce sorumlusu Ahmet İyi, “canlının olduğu her alanda medikal kurtarma faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

FormatFactoryIMG_3300

Özellikle 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelerek 11 ilimizde ciddi bir tahribata neden olan depremin ardından 1 saat içerisinde harekete geçerek deprem bölgesine doğru yola çıkan Düzce UMKE Ekipleri, hem Düzce’de hem deprem bölgesinde takdirle karşılanmıştı.

WhatsApp Image 2023-07-20 at 10.17.27

100’e yakın depremzedenin canlı olarak kurtarılmasına katkı sağlayan Düzce UMKE Ekipleri, sayısız insana insani yardım ve ilk yardım alanında da katkıda bulunmuştu.

 WhatsApp Image 2023-07-20 at 10.17.26

GÖNÜLLÜLÜK ESASINA DAYALI ÇALIŞILIYOR

Kahramanmaraş depreminin yanısıra birçok doğal afette, hızlı ve güvenli bir şekilde afet bölgesine giderek afete maruz kalan tüm canlılara destek sağlayan UMKE Ekiplerinin tamamı sağlık personellerinden oluşuyor ve gönüllülük esasına dayalı çalışıyor.

WhatsApp Image 2023-07-20 at 10.17.26 (2)

Deprem kuşağında bulunan ülkemizde Medikal Kurtarmaya ne zaman ihtiyaç duyulacağı bilinmediği için, günlük çalışma hayatları ve ailelerinden feragat ederek Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerinin Eğitimlerine katılarak her türlü olumsuz duruma yönelik hazır bulunuyorlar.

WhatsApp Image 2023-07-20 at 10.17.26 (3)

TEK MOTİVASYONLARI ‘VATAN VE MİLLET SEVGİSİ’

Tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak çalıştıklarını ve bunun karşılığında maddi bir beklentilerinin olmadığının altını çizen UMKE Düzce sorumlusu Ahmet İyi, “tek motivasyonumuz vatan ve millet sevgisi. Sadece insanların değil, hayvanlar da dâhil olmak üzere canlının maruz kaldığı her afette muhakkak biz de bulunuyoruz” ifadeleriyle, durumu özetledi.

WhatsApp Image 2023-07-20 at 10.17.26 (1)

Öncü Haber Mikrofonuna konuşan UMKE ekibi, şunları söyledi:

“Merhaba ben Ahmet İyi, Düzce UMKE birim sorumlusuyum. UMKE’de ve Düzce 112 de aktif olarak çalışmaktayım. 160 personel tamamı sağlık personeli bunlardan 14 tanesi hekim, geri kalanı da ATT, paramedik, hemşire, röntgen olarak hepsi kamu kuruluşlarında sağlık personeli normalde asli görevlerini yerine getiriyorlar. Ekstra olarak UMKE’de zor şartlar altında çalışmaya gönüllü olan arkadaşlarımız, UMKE personeli olabilmek için öncelik sağlık personeli olması ve temel bir UMKE eğitimden ve tatbikatından geçmesi gerekiyor.

WhatsApp Image 2023-07-20 at 10.17.25 (1)

“Afetin olduğu her yerde UMKE var”

“BİR OKUL ÜZERİNDEN SİYASİ ALGI YAPILMAMALI” “BİR OKUL ÜZERİNDEN SİYASİ ALGI YAPILMAMALI”

Tamamladıktan sonra zor şartlara alınabilmek için yıl içerisinde belirli dönemlerde yaptığımız eğitimler sürekli olarak devam etmektedir. Ülkemiz birinci derece deprem kuşağında afetlerin yüzde 66’sı bildiğim kadarıyla deprem onun haricinde sel toprak kayması insan kaynaklı afetlerde de görev alıyor. Bunların hepsine reaksiyon süremiz çok düşük. Daha da aşağı düşürmeye çalışıyoruz buna da gayretlerimiz var afetin olduğu her bölgede kaynağı ne olursa olsun UMKE aktif bir şekilde görev almaktadır.

WhatsApp Image 2023-07-20 at 10.17.25

Motivasyonumuz tamamen insan sevgisi insanlara yardımcı olabilmek kanayan bir yaraya parmak basabiliyorsak bu bizim için en büyük nimet, en büyük kazanç. Biz bu işi yaparken herhangi bir maddi gelir beklemiyoruz. Önceliğimiz, İnsan sağlığı Can siperane çalışmaya devam ediyoruz.

FormatFactoryIMG-20200715-WA0008

Biz ulusal Medikal Kurtarma Ekibi işimiz Medikal Boyut bir afet bölgesi düşündüğümüz zaman hep aynı örneği veriyoruz ama deprem bölgesindeki gittiğimiz illerdeki sağlık sisteminin neredeyse tamamı çökmüş oluyor.

 FormatFactory15 temmuz 4

“Bakanlık koordinesinde çalışmalarımız yürütüyoruz”

Gittiğimiz yerlerde bakanlığımızın envanterinde bulunan 50 yataklı Sahra hastaneleri ağır iklim çadırları olan Sahra hastaneleri kurup bununla faaliyete geçiyoruz. İçimizde bulunan doktorlar, hemşireler, sağlık personelleri burada hizmet vermeye başlıyorlar. Enkazlara en yakın noktalara tıbbi uç noktalar kuruyoruz arkamda gördüğünüz acil müdahale aracı içinde acil ünitesi barındırır. Gittiğimiz yerde uygun olan noktaya baktığımız tarafından belirlenen noktaya bu üniteyi kurarız ve vatandaşa sağlık hizmeti vermeye başlarız. Enkazdan çıkan yaralı ve afetten kurtarılan yaralı, vatandaşlarımızın tedavisi bu üniteler de yapılıp sonradan 112 aracılığıyla nakli sağlanır.

FormatFactoryIMG_3300

“vatanımızı ve milletimizi çok seviyoruz”

 Merhaba adım Elif Yıldırım, hemşireyim aynı zamanda UMKE gönüllüsü olarak görev yapıyorum. Öncelikle vatanımızı ve milletimizi çok seviyoruz. Bu bizim en büyük motivasyon kaynağımız ülkemizin her yerinde olabilecek tüm afetlerde ve zor durumlarda da buna devam edeceğiz.

 FormatFactory15 temmuz 2

“Psikolojik olarak zorlandığımız anlar oluyor”

Merhaba ben İlkan Kılıç, Düzce 112'de kalite direktörü olarak görev yapıyorum UMKE gönüllüsüyüm 6 Şubat'ta çok aktif rol alamadım bundan biraz daha işin gerisindeydim buradaydık koordinasyon yürüttük ancak diğer vakaları baz aldığımızda gerçekten karşılaştığımız manzaralar iyi manzaralar olmuyor haliyle de psikolojik kısmı bizi biraz zorluyor her ne kadar bu meslekte soğukkanlı olmak gerekiyorsa da inanın gerçekten bir yerden sonra zorlandığımız anlar ne yazık ki oluyor biz yaşlı bir teyzeyi gördüğümüzde anneniz babanız gözünüzün önüne gelebiliyor bir çocuk görseniz kendi Çocuğunuz olabileceği düşüncesi oluyor bunlar biraz zorluyor haliyle.

FormatFactoryIMG_3300

Merhaba adım Merve beşik, Düzce UMKE personeliyim aynı zamanda hemşirelik yapmaktayım Devlet Hastanesi'nde. Biz atlatmak zorundayız aslında olay biter, orada bırakırız. Yeni bir vakadan başlarız, Ahmet hocamın dediği gibi insan sevgisi herhangi bir canlının var olduğu yerde yardıma ihtiyacı olduğu yerde biz hep oradayız.

Haber – Ahmet Çelik

Görüntü – Zeki Aşıkoğlu